Reumatologia należy do bardzo istotnych dziedzin medycyny. Znacząco wpływa na komfort życia, jeśli chodzi o korzystanie przez nas z układu motorycznego.

Po co nam reumatologia?

Reumatologia to dziedzina medycyny, która para się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób o podłożu reumatycznym, a także działaniami o charakterze profilaktycznym, mającymi za zadanie zapobiegać występowaniu stanów chorobowych. Schorzenia te dotyczą układu kostno-stawowego, czyli tego, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz zapewnienie swobody ruchów.

Do reumatologa najczęściej kieruje nas nasz lekarz rodzinny, w przypadku, gdy jesteśmy dręczeni przez przewlekłe bóle stawów oraz kości.

Reumatolodzy mają sporo pracy. Nasze kości oraz stawy pracują nieustannie, co wpływa na ich zużywanie się.

Schorzenia, które leczą reumatolodzy

Nasze stawy oraz kości codziennie narażane są na spore obciążenia. Prowadzi to do różnych zwyrodnień czy stanów zapalnych.

Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych odnoszących się do układu kostno-stawowego jest reumatoidalne zapalenie stawów. Jego podłożem są zaburzenia autoimmunologiczne i co wyjątkowo istotne, nie dotyczy ono wyłącznie stawów – uszkodzeniu mogą ulec też narządy wewnętrzne (płuca, nerki, serce), układy naczyniowy oraz nerwowy.

Innym rodzajem choroby stawów jest ich łuszczycowe zapalenie, które jest schorzeniem współistniejącym przy łuszczycy. Średnio co piąta osoba cierpiąca na łuszczycę doznaje również łuszczycowego zapalenia stawów.

Nie można pominąć takiego schorzenia stawów, jak osteoporoza, która spełnia kryteria choroby cywilizacyjnej według Światowej Organizacji Zdrowia. Osteoporoza prowadzi do zanikania tkanki kostnej. W wyniku tego procesu kości są bardziej podatne na złamania.

Metody leczenia i diagnozowania w reumatologii

Do repertuaru podstawowych metod diagnostycznych, jakie zna reumatologia, można zaliczyć morfologię krwi oraz badania moczu, Odczyn Biernackiego, a także CRP, czyli białko ostrej fazy. To właśnie na podstawie ich wyników lekarz reumatolog dokonuje rozpoznania choroby i ocenia stan pacjenta.

Jeśli chodzi o proces leczenia, to jego tempo oraz charakter zależy od specyfiki rozpoznanego przez reumatologa schorzenia. W przypadku zwyrodnień stawów oraz kości leczenie zajmuje sporo czasu.

Bardzo istotnym jej elementem jest starannie opracowana fizjoterapia, wspierana dozowaniem leków przeciwzapalnych. Przy ostrym przebiegu choroby niezbędne może okazać się wprowadzenie miejscowej blokady.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Oks on Porady J8.pl

oj zmagałam się z problemami bardzo długo 🙁