Czym jest gra na giełdzie?

Gra na giełdzie polega na inwestowaniu poprzez zakup i sprzedaż papierów wartościowych. Może ona mieć charakter spekulacyjny bądź być przemyślanym działaniem. Aby rozpocząć grę na giełdzie trzeba jednak poznać podstawy jej funkcjonowania w taki sposób, żeby móc sprawnie poruszać się w tym specyficznym, finansowym świecie.

Najlepszym sposobem na naukę jest przestudiowanie książek czy też czasopism, które poruszają problematykę inwestowania na giełdzie. Generalnie nauka ta nie jest zupełnie odosobniona – bazuje bowiem na zależnościach matematycznych, psychologii i statystyce.

Dodatkowo potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu finansów, gdyż gracze giełdowi posługują się specjalistycznym językiem finansowym. Nie oznacza to jednak, że wiedza ta zarezerwowana jest wyłącznie dla wtajemniczonych – każdy może spróbować swoich sił na giełdzie.

Analiza techniczna czy fundamentalna?

Każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie, którym typem analizy chce się posługiwać podczas dokonywania wyborów inwestycyjnych. Analiza techniczna oparta jest na pewnych okresowych trendach, które występują na giełdzie.

Gra na giełdzie

Tymczasem analiza fundamentalna to dogłębna ocena danego instrumentu, ryzyka z nim związanego i horyzontu inwestycyjnego. Wybór jednego rodzaju analizy, jaką kierujemy się inwestując na giełdzie jest bardzo pomocny, ale nie oznacza, że nie może on zostać zmieniony. Jeżeli z czasem przekonamy się do drugiego typu analizy, można z powodzeniem zmienić swoją metodę inwestowania.

Ważne, żeby – przynajmniej na początku – nie łączyć tych dwóch typów analiz, gdyż bazują one na zupełnie innych danych. Początkujący gracz, który nie działa jeszcze instynktownie, może sobie jedynie zaszkodzić.

Jak być na bieżąco ze zmianami na giełdzie?

Zmiany na giełdzie występują przez niemalże cały czas – czasami sytuacja na otwarciu wygląda zupełnie inaczej, niż na zamknięciu. Dobry inwestor musi więc na bieżąco śledzić wszelkie zmiany, aby wiedzieć, w co warto zainwestować w danym momencie. Na szczęście dostęp do nowoczesnych technologii umożliwia nam sprawne wyszukiwanie wszelkich potrzebnych informacji.

  Jak wyjść z długów?

Dla inwestorów giełdowych przygotowane są specjalne portale internetowe, na których mogą oni śledzić zmiany na giełdzie krajowej oraz na giełdach światowych. informacje są aktualizowane przez niemal cały czas, zatem nie ma obawy, że pominiemy jakieś notowanie. Dodatkowo inwestorzy giełdowi powinni śledzić programy informacyjne, w których znawcy tematu komentują wszelkie zmiany i posunięcia inwestorskie.

Każdy inwestor zaczyna poranek od przejrzenia nowości nawet, jeżeli giełda w danym dniu jest zamknięta. Co więcej, w dzisiejszych czasach trzeba również ciągle aktualizować swoją wiedzę na temat ogólnej sytuacji na świecie, która ma niebagatelne znaczenie dla inwestorów. Codzienny przegląd kanałów informacyjnych oraz świeżej prasy wraz z komentarzami eksperckimi to absolutna podstawa.

Czy można inwestować bez ryzyka?

To pytanie zadaje sobie większość młodych inwestorów. Niestety, z możliwością osiągnięcia dużego zysku nierozerwalnie związana jest możliwość poniesienia wysokiej straty. To właśnie jest ryzyko inwestycyjne, którego w żaden sposób nie można całkowicie uniknąć. W świecie inwestycji dostępne są produkty mniej lub bardziej ryzykowne, jednak inwestowanie na giełdzie zwykle niesie za sobą duże ryzyko.

Inwestowanie na giełdzie

Można je oczywiście minimalizować, jednak nie da się go zupełnie wyzbyć. To właśnie odstrasza wielu inwestorów, którzy boją się porażki. Tymczasem istnieje możliwość inwestowania na wirtualnej giełdzie, gdzie nic nie tracimy, ale też nic nie zyskujemy. W sieci dostępnych jest sporo tego typu portali, na których można trenować swoje umiejętności inwestorskie bez obawy o to, że stracimy własne pieniądze.

Jest to swoista próba przed wejściem w świat realnych inwestycji giełdowych. Wirtualne giełdy zwykle są darmowe i można grać na nich tak długo, jak tylko chcemy. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że wśród graczy znajdą się też ci nieuczciwi, którzy ze względu na brak możliwości poniesienia straty finansowej, będą traktować to jak zabawę, a nie naukę.

  Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Jak otworzyć rachunek maklerski?

Pierwszym krokiem do dokonywania inwestycji jest otwarcie rachunku maklerskiego. Jeżeli stwierdzimy, że czujemy się już na tyle pewni, aby móc inwestować bezpośrednio na giełdzie, wystarczy udać się do banku czy biura maklerskiego. Otwarcie rachunku maklerskiego nie jest darmowe, zatem warto zwrócić uwagę na to, jaką prowizję i opłatę roczną będzie pobierał dom maklerski.

Im bardziej rozbudowane funkcje rachunku, tym opłata będzie wyższa. Czasami jest to jednak opłacalne, gdyż płacimy nie tylko za możliwość dokonywania inwestycji, ale również za dostęp do najnowszych opinii eksperckich czy dokonywanie przelewów z rachunku maklerskiego na inne rachunki.

Obecnie w Polsce nie ma możliwości dokonywania inwestycji giełdowych bez posiadania rachunku maklerskiego ze względu na to, że na nim zapisane są posiadane instrumenty finansowe oraz transakcje, których dokonujemy. Jest to zatem przejrzyste i klarowne, nie budzi więc żadnych podejrzeń malwersacji.

Wiele instytucji oferuje możliwość otwarcia rachunku przez internet, bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodna opcja, a dodatkowo istnieje możliwość konsultacji online z doradcą w celu wyjaśnienia nieścisłości. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Toofast on Porady J8.pl

można sporo zarobić ale trzeba mieć wiedze, przynajmniej podstawową i grać na stabilnych aktywach (duże spółki)

by Marian on Porady J8.pl

Kurs Bitcoina wzrósł ze względu na zwiększenie trudności w kopaniu. Kolejny taki skok nastąpi za kilka lat. Teraz zyski będą realizować te osoby którzy kupili go jak był tani. Więc na krótki okres czasu nie opłaca się go kupować.

by Arek on Porady J8.pl

Teraz opłaca się inwestować w bitcoina. Można na nim zarobić bardzo dużo.

by Elvira on Porady J8.pl

Na giełdzie można wszystko stracić jak i wiele zyskać. Nie trzeba się napalać.