Spis treści artykułu
Podłogi 3D ozdobne wykończenie wnętrza
Podłoga 3D to przede wszystkim ozdobne wykończenie wnętrza. Współczesne podłogi, wykonywane w technologii trójwymiarowej, dostępne są w niezwykle dużej barwie oraz nadają się do każdego pomieszczenia.
Motyw 3D na podłogach jest niezwykle modny za granicą (zwłaszcza w Dubaju), natomiast polscy wytwórcy także mogą pochwalić się inicjatywą w owym obszarze – są już spółki, w jakich można zamówić taki oryginalny „dodatek”, jaki robi duże wrażenie.
Wykorzystanie podłóg żywicznych 3D
Posadzki żywiczne są wszechstronnie wykorzystywane ze względu na własne atuty praktyczne oraz atrakcyjność wizualną, jeżeli idzie o podłogi ozdobne z nich zrobione. We współzależności od typu, posadzki żywiczne mają szereg zastosowań. Wykorzystuje się je jako podłogi przemysłowe, w garażu czy składach. Z kolei posadzki ozdobne z żywicy znajdują wykorzystanie w kawiarniach, klubach oraz restauracjach, natomiast również w szpitalach czy przedszkolach.
Posadzki ozdobne z żywicy epoksydowej są wykorzystywane także w biurach, aptekach i jeszcze powszechniej również w domach oraz mieszkaniach indywidualnych. Posadzki żywiczne spotykają się z zainteresowaniem przedsiębiorców ze względu na własne doskonałe parametry praktyczne, wytrzymałość oraz odporność i elegancki wygląd.
Gdzie się sprawdzą?
Posadzki ozdobne, jakimi są podłogi 3D, doskonale sprawdzą się w kuchni, toalecie, sypialni czy dziecięcym pokoju. Nim jednak zaczniemy zastanawiać się jaką formą ją zrobić, powinniśmy dobrać interesującą nas grafikę czy zdjęcie, bo to ono będzie podstawową ozdobą. W owego rodzaju kompozycjach wielokrotnie już sama posadzka umożliwia rezultat „wow”. To wyjście, jakie umożliwia na doprowadzenie do mieszkania odrobiny fantazji. Co najistotniejsze mnóstwo projektów takich podłóg jest niezwykle praktycznych.
Co charakteryzuje podłogi 3D?
Posadzki żywiczne są przede wszystkim niezwykle mocne, więc tak chętnie wykorzystuje się je w przemyśle oraz biurach. Wyróżnia je wytrzymałość oraz trwałość na zniszczenia automatyczne. Ich barwę oraz stan można zmienić wykorzystując wypełnienia z folii, kruszyw i kolorowych lakierów, dzięki czemu z przeznaczeniem można je wykorzystywać w wielu kompozycjach w domu czy mieszkaniu.
Tenże rodzaj posadzki dobrze prezentuje się w dużych pomieszczeniach, o innowacyjnym wyglądzie, więc jest to dobry dobór do salonu. Wykorzystanie podłóg żywicznych w przeróżnych rodzajach miejsc możliwe jest również dzięki temu, iż dostępne są ich rozmaite typy.
Typy podłóg żywicznych
Posadzka z żywicy powstaje z przeróżnego typu żywic. Jednymi spośród niejednokrotnie wykorzystywanych są żywice epoksydowe. Za pomocą żywicy epoksydowej można tworzyć ciekawe posadzki ozdobne. Posadzka z żywicy epoksydowej ma dużą wytrzymałość na wycieranie oraz odpowiednią przyczepność do podłoża. Jest wytrzymała chemicznie oraz łatwo utrzymać ją w czystości.
Jest możliwość przeróżnego rodzaju wykończenia – posadzka może być matowa czy błyszcząca. Kolejnym rodzajem są posadzki z żywicy poliuretanowej. Mają niezwykle dobre parametry wytrzymałościowe, wytrzymałość na wycieranie oraz elementy syntetyczne. Ze względu na brak podatności na światło, podłogi żywiczne poliuretanowe można wykorzystywać także na zewnątrz.
Jak zrobić podłogę 3D?
Podłogę 3D tworzy się przez umiejscowienie dowolnej grafiki, czyli maszynopisu na posadzce. Pierwszym etapem jest projekt wnętrza stworzony poprzez architekta wnętrz. Architekt po stworzeniu koncepcji wnętrza dobiera doskonała grafikę, jaka komponuje się z pełną kompozycją. Podłoga jest wyrównywana w pierwszej kolejności wylewką samopoziomującą, tak by podłoga była doskonale gładka.
Wylewkę najlepiej założyć 2-3 mm poniżej ostatecznego poziomu podłóg w pełnym mieszkaniu, ze względu na żywicę jaka będzie miała grubość właśnie owe 2-3 mm. Następny etap, to umiejscowienie wybranej poprzez stylisty grafiki na pełnej przestrzeni.
Czas oraz koszt wytworzenia podłóg 3D
Ze względu na czas suszenia oraz utwardzania się następnych powierzchni (epoksydy oraz poliuretany wymagają co najmniej 24 godzin), niezależnie od powierzchni przestrzeni, etap realizacji podłóg żywicznych jest taki sam oraz trwa pięć-sześć dób, bo poszczególne powłoki układa się w następne dni. Oddziałuje to znacząco na opłatę za wykonanie posadzki 3D.
Przy zleceniu na wykonanie 500 m2 wartość może sięgać mniej więcej 50 zł/m2. Przy niewielkiej przestrzeni cena ta może urosnąć chociażby wielokrotnie. Jeżeli zależy nam na czasie, można zastosować środki metakrylowe, jakie są droższe od epoksydów oraz poliuretanów, jednak utwardzają się zdecydowanie szybciej – po jednej-dwóch godzinach – więc następne powłoki można nakładać owego samego dnia.
W celu przyspieszenia wykonania posadzki żywicznej, możemy wykorzystać preparaty metakrylowe. Co prawda zapłacimy za niej znacznie więcej niż za poliuretany czy epoksydy, ale w zamian możemy liczyć na ich szybsze utwardzenie się. Wykonanie podłogi 3D o powierzchni 100 m2 z wykorzystaniem poliuretanów lub epoksydów może nam zająć maksymalnie sześć dni, podczas gdy przy użyciu metakrylu skrócimy ten czas do dwóch dni. Krótszy czas realizacji podłogi z efektem 3D to też niższe koszty robocizny.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
wygląda to wręcz niesamowicie
Ciekawe jak z trwałością podłogi 3D??