Olej z nasion marchwi – co to jest?

Olej marchwiowy jest otrzymywany w procesie tłoczonych na zimno nasion marchwi. Jego barwa jest mocno pomarańczowa. Ma przyjemny, słodki zapach. Ze względu na naturalność pochodzenia oraz mnóstwo składników odżywczych, jest coraz bardziej popularny wśród kobiet.

Główną zaletą oleju z marchwi jest jego pozytywne działanie na skórę, jednak jego działanie może być wykorzystywane także w innych dolegliwościach. 

Co zawiera olej marchwiowy?

Olej z nasion marchwi jest produktem pochodzenia naturalnego, a co za tym idzie w jego składzie nie znajdziemy chemicznych substancji takich jak barwniki, parabeny, różnych substancji zapachowych i ulepszających, które w efekcie stosowania działają drażniąco na skórę.

W składzie oleju znajdziemy natomiast witaminy PP, B1, B2, B6, K, C, E, D, a także biotynę, prowitaminę A z alfa-karotenem i beta-karotenem. Charakteryzuje go także wysoka zawartość przeciwutleniaczy.

W swoim składzie zawiera również składniki mineralne takie jak fosfor, jod, cynk, mangan, wapń, żelazo i miedź, a także jest bogaty w kwasy tłuszczowe, takie jak kwas stearynowy, linolowy oraz palmitynowy.

Właściwości oleju z marchwi.

Olej z nasion marchwi można wykorzystywać między innymi do działania zewnętrznego. Wśród niepodważalnych właściwości olejku wyróżnić należy działanie zmiękczające skórę. Po jego zastosowaniu skóra staje się nawilżona i odmłodzona.

Olej posiada także właściwości dermatologiczne, gdyż pomaga w leczeniu problemów skórnych, np. egzem. Wśród działania preparatu na skórę wyróżnia się też zapobieganie rozstępom i zmarszczkom. Wykazuje on także właściwości łagodzące skórne zmiany alergiczne. Ponadto wykazuje pozytywny wpływ na włosy.

Marchew

Naturalny olej marchwiowy wymieszany np. z mlekiem i miodem będzie idealną odżywką do włosów, sprawi, że staną się odżywione i nawilżone. Wpływa on także na porost włosów, ich wzmocnienie oraz chroni je przed promieniowaniem UV. Stosowanie olejku na włosy, zapewni także nawilżenie skóry głowy, dzięki czemu stanie się ona bardziej odporna na swędzenie i przesuszenie wywołane szamponami przeciwłupieżowymi.

  Jak zrobić majonez?

Olej można wykorzystywać do przyspieszenia gojenia się ran oraz regeneracji skóry. Stosując preparat przed opalaniem się, zapewnimy naszej skórze ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a także przyspieszymy opalanie. Zapobiegniemy też oparzeniom skóry, a w razie ich wystąpienia olejek wykaże się pomocą w ich leczeniu.

Ponadto olej z nasion marchwi wpływa na spowalnianie procesu starzenia, odżywienie paznokci oraz ich wzmocnienie. Można go stosować w czystej postaci na dłonie, dzięki czemu zwiększymy ich nawilżenie. 

Olej marchewkowy – działanie wewnętrzne

Oprócz działania zewnętrznego, olejek marchwiowy wykazuje pozytywny wpływ na wewnętrzne dolegliwości organizmu. Sprawia to, że preparat ten jest idealnym lekiem na różnego rodzaju choroby. Do zalet działania wewnętrznego oleju z marchwi zaliczyć można:

  • działanie przeciwwirusowe,

  • pomoc w problemach trawiennych,

  • wpływ na słaby wzrok,

  • pomoc w leczeniu niektórych nowotworów,

  • zapobieganie sztywnieniu stawów,

  • pomoc w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej,

  • niwelowanie zaburzeń seksualnych,

  • ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,

  • działanie dezynfekcyjne i detoksykacyjne,

  • leczenie infekcji wewnętrznych, rozwijających się w jamie ustnej, gardle, przewodzie pokarmowym,

  • pomoc w leczeniu infekcji dróg moczowych,

  • leczenie gryp i przeziębień oraz zapaleń górnych dróg oddechowych,

  • leczenie chorób zakaźnych takich jak odra, świnka,

  • leczenie owrzodzeń i łuszczycy,

  • oczyszczanie organizmu z toksyn, 

  • zapobieganie chorobom takim jak podagra, żółtaczka, zapalenia stawów, obrzęki, 

  • działanie moczopędne,

  • regulacja cyklu miesiączkowego,

  • działanie antyrakowe,

  • pomoc w bolesnych miesiączkach. 

Przeciwwskazania do stosowania oleju z marchwi

Olejek ten ze względu na swoją naturalność, nie posiada wielu przeciwwskazań. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Jednak jeśli chce się mieć pewność, że nie jest się uczulonym na ten preparat, można wykonać niegroźny test. Kroplę olejku należy wsmarować w skórę i odczekać 24 godziny.

Jeśli w tym czasie pojawi się zaczerwienienie lub wysypka to znaczy, że jesteśmy uczuleni na olej marchwiowy, a jego stosowanie nie będzie możliwe. Należy pamiętać, aby nie używać olejku zbyt często, ponieważ może to spowodować zmianę barwy skóry. 

  Jak zrobić lemoniadę?

W jaki sposób można stosować olej z nasion marchwi?

Olej marchwiowy można stosować w jego czystej postaci, ale też jako dodatek do innych składników. Można go komponować z innymi kosmetykami i olejkami np. z  olejkiem z czystka, zielonej herbaty, pestek malin czy mango. 

Właściwości oleju z marchwi

Sprawdzi się jako dodatek do kosmetyków wykonywanych własnoręcznie w domu, a także dodany do balsamów do ciała odżywek i szamponów. Sam olejek można wykorzystywać np. do masażu. Chcąc zaaplikować olejek na twarz można go połączyć z olejkiem arganowym lub jojoba.

Na włosy olejek marchwiowy można nanieść w połączeniu z olejem z wiesiołka czy lnianym.

Jak przechowywać olej marchwiowy?

Owy preparat warto nabyć ze względu na jego właściwości i naturalne pochodzenie. Aby kupić prawdziwy olej marchwiowy należy nabyć go ze sprawdzonego sklepu ze zdrowymi i naturalnymi produktami.

Olejek musi być prawidłowo przechowywany, zarówno przed jak i po sprzedaży. Należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w ciemnej butelce w temperaturze pokojowej około 25 stopni Celsjusza.

Nie powinien być także wystawiany na słońce oraz należy go chronić przed wpływem powietrza, gdyż wykazuje dużą wrażliwość na utlenianie przez co traci swoje właściwości i moc działania.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kondek on Porady J8.pl

Pierwszy raz słyszę o takim oleju muszę samemu spróbować