Spis treści artykułu
Nadmierne odbijanie po posiłku
Odbijanie po posiłku lub spożytym napoju nie jest niczym nienaturalnym w codziennym życiu. Efekt odbijania następuje w wyniku wydalania przez usta nagromadzonego powietrza w żołądku lub górnej części przełyku. Nasilenie objawów lub występowanie nadmiernego odbijania po posiłku może świadczyć o dolegliwościach zdrowotnych, m.in. nietolerancji pokarmowej lub chorobie refluksowej.
Odbijanie – charakterystyka objawów
Odbijanie jako naturalny odruch fizjologiczny pojawia się przeważnie po wypełnieniu żołądka oraz przełyku gazami, powstającymi w wyniku spożywanych składników pokarmowych. Najczęstszą przyczyną odbijania jest rozdęcie żołądka gazami, co jest naturalnym objawem funkcjonowania organizmu człowieka.
Nadmiar gazu, który przedostaje się z powrotem do przełyku, wydalany jest przez usta, w wyniku chwilowej dysfunkcji zwieracza dolnego przełyku, który ulega zwiotczeniu. W sytuacji występowania częstego i niekontrolowanego odbijania należy skonsultować się z lekarzem, w celu zastosowania medycznych metod na ograniczenie tego typu przypadłości.
Jedzenie i picie jako główna przyczyna odbijania
Spożywanie pokarmów przez człowieka to proces, podczas którego następuje połykanie powietrza w zakresie od 1 do 4 ml przy każdym połknięciu. Przy założeniu, że żołądek jest w stanie pomieścić ok. 3 litrów gazów, dzienna porcja spożytych składników pokarmowych przyczynia się do reakcji organizmu, jaką jest odbijanie.
Warto zaznaczyć, że podczas szybkiego picia lub jedzenia, ilość połykanego powietrza jest większa. Połykanie powietrza następuje także m.in. w wyniku przełykania śliny, ssania cukierków, w czasie żucia gumy, podczas mówienia lub podczas jedzenia, lub picia przez słomkę. Do odbijania przyczyniają się głównie napoje gazowane bogate w dwutlenek węgla. Inną przyczyną mogą być produkty mleczne lub piwo, które ulega naturalnej fermentacji po spożyciu.
Częste odbijanie jako objaw chorobowy – jak rozpoznać?
Nadmierne odbijanie jest powodem do zmartwienia i wymaga konsultacji z lekarzem. Najczęstszą chorobą, która objawia się częstym wydalaniem gazów, poprzez jamę ustną jest choroba refluksowa. Dolegliwość ta pojawia się podczas chwilowego zwiotczenia zwieracza dolnego przełyku, który powoduje cofanie się gazów z żołądka do przełyku.
Refluks jest częstym objawem u kobiet w ciąży. Wydzielany kwas żołądkowy może powodować podrażnienia przełyku wywołujące ból. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety oraz terapii leczniczej, wspomaganej lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Leczona zgaga zazwyczaj szybko mija, jednak odbijanie może utrzymywać się przez dłuższy czas.
Popularną dolegliwością skutkującą odbijaniem, są zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, które zazwyczaj objawiają się zaburzeniami poposiłkowymi lub bólem w nadbrzuszu spowodowanym dolegliwościami dyspeptycznymi t.j. uczuciem pieczenia, lub bólu w nadbrzuszu, uczuciem zalegania w żołądku lub przedwczesnym uczuciem sytości w trakcie jedzenia. W tego typu zaburzeniach powstaje odbijanie puste lub zawierające gazy, powstałe w wyniku spożywanych potraw, co również może świadczyć o nietolerancji pokarmowej.
Inną przypadłością sprzyjającą powstawaniu zaburzeń czynnościowych przełyku w wyniku nadmiernego połykania powietrza jest tzw. aerofagia. Najczęściej aerofagia występuje z chorobami współistniejącymi t.j. problemy psychiczne, nerwica czy bulimia.
Kiedy stosować leczenie eliminujące odbijanie?
Zastosowanie środków zapobiegawczych t.j. leki oraz specjalistyczne zabiegi medyczne, konieczne jest w sytuacji zdiagnozowania choroby u osoby cierpiącej na nadmierne odbijanie, spowodowane wydzielanymi gazami poprzez jamę ustną. Stwierdzona choroba refluksowa wymaga zastosowania zabiegu gastroskopii.
Stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego, umożliwia przywrócenie prawidłowej pracy żołądka. Innymi objawami świadczącymi o istnieniu choroby refluksowej jest pieczenie w przełyku oraz ból za mostkiem, połączone z kwaśnym odbijaniem. Choroba wrzodowa to przypadłość objawiająca się bólem w nadbrzuszu i pustym odbijaniem na czczo. Do najczęściej stosowanych metod walki z odbijaniem przy zdiagnozowanych dolegliwościach należą m.in.:
- diagnostyka badaniem endoskopowym,
- zabieg gastroskopii,
- badania krwi,
- USG,
- zdjęcia RTG z kontrastem,
- tomografia komputerowa.
Skuteczne zdiagnozowanie choroby, możliwe jest w przypadku ciągłego występowania objawów trwających w okresie półrocznym przynajmniej 4 dni w tygodniu. Ze względu na długotrwały proces diagnostyczny należy nie lekceważyć pojawiających się objawów, mogących świadczyć o występowaniu choroby powodującej powstawania efektu odbijania.
Skuteczne metody walki z odbijaniem po jedzeniu?
Najskuteczniejszą metodą walki z odbijaniem po jedzeniu jest unikanie produktów sprzyjających gromadzeniu się gazów w żołądku. Zaleca się ograniczenie m.in.: spożywania napojów gazowanych oraz obfitych posiłków, szybkiego jedzenia i picia, unikania picia przez słomkę, ssania cukierków oraz żucia gumy, a także jedzenia produktów t.j. kapusta, soczewica, fasola czy kalafior.
Ponadto zalecane jest stosowanie wybranych leków na wzdęcia, ziół i naturalnych środków t.j. imbir, korzeń lukrecji czy czarnuszka.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
przypadkowo tutaj trafiłem i zaciekawił mnie temat..
Picie rumianku podobno zmniejsza intensywność odbijania po jedzeniu.