Spis treści artykułu
Pierwsze dni noworodka w domu
Przyjście na świat dziecka przewraca do góry nogami życie świeżo upieczonych rodziców. Zwykle boją się oni, że nie odnajdą się w nowej sytuacji, a dodatkowo chcą jak najlepiej opiekować się maluszkiem. Oto 10 rzeczy, o których należy pamiętać mając w domu noworodka i które mogą młodym rodzicom.
Cisza i spokój
Noworodki lubią ciszę i spokojną atmosferę. Mówi się, że wyczuwają one niepokoje i napięcia, zatem rodzice muszą zadbać przede wszystkim o to, aby maluszek mógł w spokoju odpocząć po przyjściu na świat.
Zakłócać ciszę mogą odwiedziny dziadków czy wujków, które w okresie noworodkowych zdarzają się dosyć często. Warto poinformować rodzinę o tym, że mogą odwiedzić maluszka nieco później, niż zaraz po narodzinach. Jest to dobre rozwiązanie także dla rodziców, którzy mogą więcej czasu poświęcić maleństwu.
Karmienie na żądanie
Pediatrzy i neonatolodzy są w tym aspekcie zgodni – noworodka trzeba karmić tak często, jak tego potrzebuje. Dotyczy to nie tylko dzieci karmionych piersią, ale także mlekiem modyfikowanym. Noworodki spędzają na piciu mleka bardzo dużo czasu, gdyż nie potrafią jeszcze mocno ssać.
Ponadto mały żołądek nie jest w stanie pomieścić dużej ilości pokarmu na raz, zatem noworodek je bardzo często, ale małe porcje. Karmienie służy nie tylko do zaspokajania głodu, ale również pozwala dziecku poczuć ciepło, dotyk, poczuć zapach mamy czy taty.
Właściwa temperatura
Młodzi rodzice często popełniają błąd nagrzewając pokój, w którym przebywa noworodek. W porze letniej zaś wzbraniają się przed otwieraniem okien. Temperatura otoczenia powinna wynosić około 22 stopnie w dzień i w nocy – wyższa temperatura do prosta droga do przegrzania dziecka. Ponadto mieszkanie powinno być wietrzone, ważne jest jednak, aby nie doprowadzać do przeciągów. Nikt przecież nie lubi oddychać ciężkim, stłamszonym powietrzem.
Odsypianie nieprzespanych nocy
Noworodki nie odróżniają dnia od nocy, przez co mogą często budzić swoich rodziców. Nocne karmienia, przewijanie i usypianie powoduje ogromne zmęczenie w ciągu dnia. Maluszek niedługo powinien nauczyć się przesypiać przynajmniej jakąś część nocy, jednak do tego czasu warto odpocząć razem z nim w ciągu dnia, nawet kosztem przygotowania posiłku czy zrobienia prania. Wypoczęci rodzice mają więcej energii do opieki nad noworodkiem.
Sprawiedliwy podział obowiązków
Mama i tata muszą podzielić między siebie obowiązki związane z opieką nad maluszkiem i domem. Nie może być przecież tak, że we wszystko zaangażowany jest tylko jeden z partnerów. Warto ustalić zakres obowiązków każdego z nich i wprowadzić go w życie już od pierwszego dnia z noworodkiem, bowiem pozwoli to uniknąć kłótni i przemęczenia.
Łóżeczko bez kołdry
W łóżeczku noworodka nie powinna znajdować się kołdra, którą dzidziuś może sobie narzucić na główkę podczas snu. W celu zapewnienia dziecku komfortu termicznego należy ubrać je ciepło, na przykład w body z długim rękawem, skarpetki i śpioszki.
Na rynku dostępne są specjalne śpiworki, w które można włożyć dziecko, aby było mu przyjemniej. Śpiworek musi być dostosowany do wieku i wzrostu, dlatego należy zachować ostrożność przy jego zakupie. Dla noworodków wybiera się śpiworki w najmniejszym rozmiarze.
Przewijanie w dzień i w nocy
Noworodek powinien mieć zmienianą pieluchę średnio co dwie godziny chyba, że w międzyczasie zrobi kupę. Wtedy należy od razu przebrać noworodka, bowiem kontakt delikatnej skóry z kałem może spowodować bolące odparzenia.
Ilość zużytych w ciągu doby pampersów jest dosyć duża, dlatego osoby ceniące ekologiczne rozwiązania mogą sięgnąć po pieluchy wielorazowe. Pozwólmy noworodkowi w ciągu dnia poleżeć chwilę bez pieluchy, aby przewietrzyć pupę i pachwiny. Przewijanie noworodka powinno mieć miejsce również w nocy.
Pielęgnacja skóry
Skóra noworodka jest bardzo delikatna, zatem wymaga szczególnej pielęgnacji. Do kąpieli stosuje się kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia, mogą być to emolienty. Po kąpieli niezbędne jest nałożenie na skórę warstwy oliwki, co zapobiegnie przesuszaniu i złuszczaniu się naskórka.
Jeżeli na skórze pupy pojawią się odparzenia, należy zastosować krem na bazie cynku. Kilka dni po porodzie na twarzy noworodka mogą pojawić się krostki – jest to zwykle trądzik niemowlęcy, który jednak warto skonsultować z położną lub pediatrą aby upewnić się, co do hormonalnego podłoża zmian.
Usypianie i uspokajanie noworodka
Malutkie dzieci uwielbiają zasypiać w ramionach rodziców. Nie odbierajmy im tej możliwości, wszak potrzebują one bliskości i ciepła. Na samodzielne zasypianie w łóżeczku jeszcze przyjdzie pora. Do snu warto zaśpiewać kołysankę lub opowiedzieć bajkę.
Noworodek nie potrzebuje słyszeć dźwięków płynących z karuzeli nad łóżeczkiem czy piosenek z płyty. Najlepszym uspokajaczem jest dźwięk głosu rodzica, jego objęcia, zapach. Pamiętajmy o tym, aby dzidziusia delikatnie kołysać do snu, ale nie potrząsać nim, bowiem możemy spowodować u niego syndrom dziecka potrząsanego.
Nie ściemniaj!
Wielu rodziców decyduje się na przyciemnianie okien w pokoju noworodka, aby łatwiej mu się zasypiało. Dobrze jest jednak od urodzenia przyzwyczajać dziecko do tego, że istnieje pora dnia i pora nocy. Przyciemnianie okien temu nie służy, gdyż dezorientuje dziecko.
Niektórzy rodzice popełniają ten sam błąd poprzez wieszanie tetrowej pieluchy na wózku podczas spaceru – należy bezwzględnie unikać takich praktyk, ponieważ może to doprowadzić nawet do uduszenia się noworodka. Do oczu dziecka, nawet przez zamknięte powieki, powinno docierać światło słoneczne, które sprzyja wytwarzaniu melatoniny, która odpowiada za zdrowy i spokojny sen.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Narodziny dziecka to bardzo piękny, ale i pracowity moment w życiu dla rodziców.