Spis treści artykułu
- 1 Napięcie mięśniowe skala Apgara
- 2 Objawy towarzyszące napięciu mięśniowemu u niemowlaka
- 3 Przyczyny wystąpienia napięcia mięśniowego u niemowlęcia
- 4 Metody leczenia napięcia mięśniowego u niemowlaka
- 5 Rola rodziców w rozpoznaniu napięcia mięśniowego u niemowlaka
- 6 Profilaktyka związana z napięciem mięśniowym u niemowlaka
Napięcie mięśniowe skala Apgara
Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u noworodka nie musi od razu być utożsamiane z objawem, który wywoła niepokój i obawy rodziców. Jednak w sytuacji, gdy tonus mięśniowy u dziecka zaczyna rzutować na jego rozwój ruchowy powinna skłonić do wizyty w gabinecie pediatrycznym.
Objawy towarzyszące napięciu mięśniowemu u niemowlaka
Skala Apgar jest wykorzystywana przez neonatologów między innymi do określenia napięcia mięśniowego u noworodka. Maksymalna ilość punktów z niej wynikająca jest jednoznaczna z faktem, że dziecko wykazuje prawidłowe funkcje życiowe. Jednak zdarzają się sytuacje, że jakiś czas po porodzie u noworodka dochodzi do zmian w obrębie tonusu mięśniowego. Jednym z najczęstszych tego objawów są trudności z podnoszeniem główki lub problemy związane z rozchyleniem zaciśniętej piąstki dziecka.
Niemowlak u którego rozpoznane zostaje nadmierne napięcie mięśniowe może nie wykazywać prawidłowych czynności ruchowych charakterystycznych dla danego momentu jego rozwoju. Wspomniane zaburzenia mogą także objawiać się nadmiernym pobudzeniem lub brakiem reakcji na bodźce.
Wzmożonemu napięciu mięśniowemu mogą również towarzyszyć problemy z jedzeniem, płacz oraz niepokój. W sytuacji, gdy dziecko nie przejawia mimiki twarzy albo jest nadmiernie wiotkie również są oznaką zaburzeń napięć mięśniowych.
Przyczyny wystąpienia napięcia mięśniowego u niemowlęcia
Przyczyny związane z zaburzeniami napięcia mięśniowego u niemowlaka mają nieznane podłoże i mogą wynikać z bardzo wielu czynników. Czasami u ich źródła mogą leżeć choroby, przez które przechodziła matka w okresie ciąży. Z całą pewnością dotyczy to jednostek chorobowych takich jak nadciśnienie tętnicze czy niedokrwistość. Wystąpienie przedwczesnych skurczów porodowych również uznaje się za jeden z czynników predysponujących do upośledzenia opisywanej sytuacji. Uważa się tak, gdyż zdecydowanie częściej dotyczą one tak zwanych wcześniaków niż dzieci urodzonych w wyznaczonym terminie.
Komplikacje około porodowe w postaci owinięcia się pępowiny wokół szyi dziecka, także mogą przyczynić się do rozwoju upośledzenia prawidłowego napięcia mięśniowego u niemowlęcia w nieco późniejszym czasie. Niemowlęta, które po porodzie przechodziły przez różne infekcje również mogą być bardziej obciążone zaburzeniami z zakresu napięcia mięśniowego od pozostałych dzieci.
Metody leczenia napięcia mięśniowego u niemowlaka
Rozważając wszystkie aspekty związane z napięciem mięśniowym u dziecka należy brak pod uwagę fakt, że zaobserwowane zmiany w tonusie mogą wynikać z procesów związanych z przystosowaniem się noworodka do życia poza brzuchem mamy.
Nie zawsze bowiem osłabione lub zwiększone napięcie mięśniowe musi być jednoznaczne z chorobę niemowlaka. Czasami najzwyczajniej jest to efekt zaburzonego poczucia komfortu, głodu, pragnienia lub senności. Należy jednak pamiętać o tym, że zdrowe dziecko, swobodne wykonuje ruchy, poruszając w tym celu wszystkimi częściami swojego ciała.
Prawidłowo rozwijające się niemowlę wykazuje prawidłowy rozwój ruchowy. Jego progres jest zauważalny z dnia na dzień. Zdrowie dziecko zwraca także swoją uwagę na nowe rzeczy i osoby, skupiając na nich swoją uwagę. Jeżeli lekarz pediatra zdiagnozuje, że dziecko cierpi na zaburzenia związane z napięciem mięśniowym, zaleci określone ćwiczenia ruchowe oraz współpracę z fizjoterapeutą lub rehabilitantem.
Rola rodziców w rozpoznaniu napięcia mięśniowego u niemowlaka
Ponieważ bardzo trudno zauważyć objawy związane z napięciem mięśniowym u niemowlaka dlatego też zalecana się uważne obserwowanie dziecka. Jeżeli cokolwiek zwróci naszą uwagę i wzbudzi tym samym nasz niepokój warto udać się na konsultację do lekarza pediatry i fizjoterapeuty. Po rozpoznaniu problemu doradzą oni rodzicom, jakie kroki należy wdrożyć, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Należy mieć na uwadze fakt, że mimo określonych ram rozwojowych, każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dlatego też tak ważna jest w tym przypadku obserwacja dziecka prowadzona przez rodziców.
Profilaktyka związana z napięciem mięśniowym u niemowlaka
W ramach profilaktyki związanej z napięciem mięśniowym, które może wystąpić u niemowlaka zaleca się pełną diagnostykę układu krążenia przyszłej mamy. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym obszarze mogą bowiem przyczynić się do wystąpienia zaburzeń tego typu u jej dziecka.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
często spotykane obecnie u niemowląt, nie do przewidzenia w ciąży oczywiście. Rodzice się martwią, a często niesłusznie. Ten artykuł to dobre źródło informacji - cennych informacji. Warto przeczytać i wiedzieć jak w tej sytuacji radzić sobie z napięciem. Znajdziesz tu sporo cennych wskazówek.
polecam wizytę u osteopaty, efekty widać po 1-2 wizytach już
Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u noworodka to nie koniec świata