Spis treści artykułu
Pierogi, ach pierogi…
Pierogi to znana i lubiana na całym świecie potrawa kuchni polskiej, z którą kojarzą się w sposób szczególny. Popularne są także wśród bratnich narodów słowiańskich, a ich przeróżne wariacje i rodzaje występują od czasów najdawniejszych w kuchni tradycyjnej bliskiej i dalekiej Azji. Powszechnie wiadomo, iż ilu Polaków, tyle gustów i smaków.
Jedni preferują więc tradycyjne pierogi ruskie, drudzy pierogi z farszem mięsnym a jeszcze inni wigilijne z kapustą i grzybami. Ciężko więc wydać jednomyślny wyrok, wskazujący najlepszy farsz do pierogów. Dyplomatycznie można powiedzieć, iż każdy jest najlepszy, choć niektóre bardziej…
Pierogi Ruskie
Któż z nas nie zna pierogów ruskich? Jest to bowiem potrawa tak polska, jak Kraków czy Warszawa, choć nazwa mówi inaczej. Jednak niech nikogo to nie zmyli, pochodzi ona od historycznego województwa ruskiego, terytorium dawnej Rzeczpospolitej. Potrawa ta jest więc echem dawnej staropolskiej epoki.
Klasyczny farsz do pierogów ruskich powstaje z połączenia gotowanych ziemniaków, twarogu, masła klarowanego, cebuli, soli i pieprzu. Dobrym rozwiązaniem aby urozmaicić danie i wzbogacić jego smak jest dodanie do farszu bryndzy, czyli tradycyjnego sera owczego, produkowanego w Karpatach, także polskich i powszechnie dostępnego na półkach sklepowych. Bryndza niewątpliwie wzbogaci walory smakowe dania, dodając nutę cierpkości i kwaskowatości oraz charakterystycznego aromatu owczego mleka.
Pierogi z kapustą i grzybami
Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami najczęściej goszczą na polskich stołach w Wigilię i w okresie Bożego Narodzenia, stąd niewątpliwie można zaliczyć je do pierogowych klasyków. Ich smak jest ceniony przez wielu, chociaż wykonując farsz należy pamiętać o kilku ważkich elementach, bez których pierogi te mogą stracić swoje walory smakowe.
Po pierwsze, kapusta, którą wykorzystuje się do farszu, powinna być kiszona, nie kwaszona. Cały smak tych pierogów jest bowiem ukryty w kwaśności kapusty kiszonej, której octowe zaprawy nie zastąpią w żaden sposób.
Oczywiście najlepszym sposobem na uzyskanie prawdziwie kwaśnej i smacznej kapusty jest jej domowe kiszenie, niestety dzisiaj niemalże już nie spotykane w większości polskich domów. Także grzyby użyte do wykonania farszu tych pierogów powinny być wysokiej jakości, nie należy wykorzystywać tutaj sztucznie hodowanych pieczarek, lecz grzyby leśne, najlepiej prawdziwki, zwane borowikami bądź koźlarze.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem również zaliczają się do czołówki najpopularniejszych farszów. Są niezwykle pożywne i smaczne, choć źle przyrządzone potrafią być zbyt mdłe.
W trakcie ich przygotowania należy pamiętać, iż mięso do farszu powinno być najwyższej jakości. Najczęstszym rodzajem mięsa wykorzystywanym przy ich produkcji jest wieprzowina. Warto jednak pamiętać, iż najlepszym sposobem na to aby być pewnym jej świeżości, jest zakup całej porcji mięsa i własnoręczne jego zmielenie.
Mięso należy również odpowiednio doprawić solą i pieprzem. O ile w przypadki soli, zaleca się jak najmniejsze jej wykorzystywanie, o tyle pieprz w większej ilości wzmocni i zaostrzy smak pierogów, nadając mu charakteru. Dodatkiem, którego można użyć, chcąc wzbogacić bukiet smakowy tejże potrawy jest boczek, który zmielony wraz z wieprzowiną stworzy wyśmienite połączenie smakowe.
Ser, jabłko, cynamon
Takie połączenie świetnie wpisze się szczególnie w klimat okresu zimowego oraz Świąt Bożego Narodzenia. Do przygotowania tego nietypowego farszu potrzeba jedynie sera typu twarogowego, jabłka pokrojonego w drobną kostkę, którego nie należy wcześniej gotować, odrobiny cynamonu do smaku, który nadto można wzbogacić szczyptą cukru bądź cukru wanilinowego.
Farsz ten z pewnością zasmakuje, szczególnie osobom ceniącym sobie pierogi na słodko. Pierogi te oprócz ugotowania można dodatkowo zapiec w piekarniku w sosie beszamelowym z dodatkiem startej wanilii bądź podsmażyć na klarowanym maśle. Nada to im wyjątkowego smaku i aromatu, a chrupka skórka świetnie skomponuje się z równie chrupkimi kawałkami jabłek.
Szpinak, feta,czosnek
Farsz złożony z zielonego szpinaku, greckiej fety i czosnku to połączenie iście designerskie, a co najważniejsze, smaczne! Aby przygotować ów farsz najlepiej i najprościej jest wykorzystać szpinak mrożony, który powinien być rozmrożony i podsmażony na maśle. Feta powinna być wysokiej jakości, natomiast czosnku, który nota bene bardzo lubi towarzystwo szpinaku, używamy według uznania, siekając go drobno i dodając do podsmażanego szpinaku.
Trudny wybór?
Wybór swojego ulubionego farszu do pierogów z pewnością nie należy do najprostszych. Warto pamiętać, iż nasza fantazja w tej materii jest nieograniczona i praktycznie można przygotować pierogi z czym tylko zechcemy. Warto więc próbować i poszukiwać swojego własnego smaku!
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Pierogi ruskie są według mnie najlepsze