Spis treści artykułu
Chcesz wiedzieć, jak skutecznie szukać pracy?
Każdy z nas spotka się przynajmniej raz w życiu – lub już się spotkał– z problemem szukania pracy. Słowo problem pasuje tutaj doskonale. Każdy potrzebuje środków do życia, a znalezienie się nagle w sytuacji bez pracy potrafi być bardzo frustrujące. Oczywiście zatrudnienie trzeba znaleźć jak najszybciej. Pytanie brzmi, gdzie i jak zacząć szukać, aby kosztowało nas to jak najmniej nerwów, a efekt był taki, jak oczekujemy. Przyglądamy się kilku sposobom, tym mniej i bardziej nowoczesnym, z których najchętniej korzystają osoby szukające pracy.
Szukanie pracy w urzędzie pracy
Niestety, ale urzędy pracy najczęściej stanowią idealny przykład różnicy między teorią, a praktyką. W założeniu mają pośredniczyć pomiędzy pracodawcą szukającym pracownika, a pracownikiem, który szuka pracy. Osoby zarejestrowane, jako bezrobotne są informowane o pojawiających się ofertach pracy, które odpowiadają ich profilowi wykształcenia.
Muszą także raz w miesiącu stawiać się na spotkania ze swoim doradcą zawodowym. Uzyskują również tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego oraz – po spełnieniu określonych przepisami prawa przesłanek –zasiłek. Wszystko wygląda pięknie? Niestety, nie do końca.
W praktyce okazuje się, że do urzędu pracy przychodzi bardzo mało ofert. W dodatku te, które są dostępne, w przeważającej większości dopasowane są do kwalifikacji osób z wykształceniem podstawowym lub – co najwyżej – średnim. Jeżeli chcemy znaleźć w pośredniaku pracę po studiach wyższych, raczej nie mamy na co liczyć. Co więcej, oferowane prace na ogół są bardzo słabo płatne.
Zalety:
- prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej,
- możliwość otrzymania zasiłku
Wady:
- mała liczba ofert,
- oferty pracy niedopasowane do rynku pracownika
Ogłoszenia o pracę
Nieco mniej popularną metodą jest przeglądanie ogłoszeń o pracę, jakie pojawiają się w gazetach lub są rozwieszane na osiedlach w formie ulotek. Niestety i tym razem oferty dotyczą głownie prostych prac fizycznych lub produkcyjnych, często w oparciu o umowę cywilno-prawną, a więc bez ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że obecnie prace, które wymagają mniej kwalifikacji formalnych są coraz lepiej płatne i często pracując w ten sposób możemy zarobić znacznie więcej niż na niejednym etacie w sektorze budżetowym.
Zasadniczą zaletą jest to, że ogłoszenia drukowane docierają do stosunkowo niewielkiej liczby osób w porównaniu – choćby – z ofertami internetowymi. Nie jest wykluczone, że pracę z ogłoszenia zdobędziemy bardzo szybko.
Zalety:
- stosunkowo mała konkurencja,
- często są to prace dobrze płatne
Wady:
- głównie prace proste,
- mały zasięg ofert
Szukanie pracy w internecie
Dominujące źródło wszelkich informacji, nie tylko tych związanych z pracą. Jeżeli szukamy pracy przez Internet, do dyspozycji mamy szereg portali dedykowanych dla pracodawców i pracowników, jak pracuj.pl, indeed.pl, jobs.pl i kilkanaście innych. Codziennie pojawiają się na nich nowe oferty, które możemy segregować według poziomu wymaganego doświadczenia, miejsca wykonywania pracy, wymiaru etatu, podstawy zatrudnienia czy też innych kryteriów.
Wielką zaletą Internetu jest ogólnopolski (a w niektórych branżach nawet ogólnoświatowy) zasięg ofert, możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą oraz aplikacja przez dostosowane specjalnie w tym celu formularze, które poprowadzą nas krok po kroku przez proces aplikacji, umożliwią załadowanie CV, listu motywacyjnego, a nawet referencji. Bardzo często pracodawcy podają w treści oferty dokładne wymagania oraz proponowaną stawkę. Jeżeli uważamy, że dane ogłoszenie nam nie pasuje, nie musimy na nie aplikować, aby poznać szczegóły.
Czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Globalny zasięg ofert na ogół oznacza olbrzymia konkurencję, a przez to proces szukania pracy wydłuża się. Co więcej, pracodawcy często zapominają usunąć swoją ofertę z portalu, na którym widnieje ona jeszcze długo po tym, jak przestała być aktualna. Osobom, które szukają prac fizycznych lub produkcyjnych raczej trudno będzie znaleźć ofertę dopasowaną do swoich kwalifikacji.
Zalety:
- bardzo duży wybór ofert z całej Polski,
- ułatwiona aplikacja dzięki dostosowanym formularzom.
Wady:
- duża konkurencja,
- często publikowane oferty są już nieaktualne.
Praca z polecenia
Niektóre osoby mają to szczęście, że to nie one szukają pracy, ale praca ich. Tak właśnie działa praca załatwiana przez znajomych lub członków rodziny.
Na ogół taka praca jest pewna, unikamy także przykrej konieczności przejścia przez proces rekrutacji i wstępnej selekcji. Wszystko ma jednak swoje wady. Praca załatwiona przez inna osobę rodzi dług wdzięczności, który nie każdy może i chce spłacać. Pomijając powstałą zależność, z takiej pracy trudno nam się wycofać, bo czujemy się zobowiązani. Nie tylko wobec tego, kto pomógł nam znaleźć pracę, ale także wobec swojego pracodawcy, który pewnie bez bodźca z zewnątrz by nas nie zatrudnił.
Zalety:
- pewność zatrudnienia,
- brak konieczności przechodzenia przez proces rekrutacyjny.
Wady:
- rodzi dług wdzięczności,
- nie uczy samodzielności
Czy istnieje najlepszy sposób szukania pracy?
Tak naprawdę najlepszy sposób to taki, który jest skuteczny. Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego szukamy. Jeżeli naszym celem jest znalezienie pracy na stanowisku specjalisty, dobrym sposobem będzie szukanie pracy w Internecie. Warto także zwrócić uwagę na coraz bardziej popularny serwis LinkedIn. Z kolei szukając prac fizycznych lub takich, które nie wymagają wyższego wykształcenia możemy zwrócić się do urzędu pracy lub przeglądać ogłoszenia publikowane w lokalnej prasie.
Pamiętajmy o tym, aby zawsze dopasowywać CV do treści oferty, na która aplikujemy, a jeśli jest to wymagane, także list motywacyjny. Dzięki temu zwiększamy nasze szanse w procesie rekrutacyjnym.
A zatem, powodzenia na rynku pracy!
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
to i ja od 1 czerwca dołączam do grona poszukujących roboty..
nie wiem czy jest sens szukania pracy gdziekolwiek poza internetem...
Urząd pracy to ostatnie miejsce gdzie znajdziesz dobrą pracę. Wszystko przeniosło się do Internetu.