Kontrola domowego budżetu

Mimo kontrolowania domowego budżetu często pod koniec miesiąca okazuje się, że część dochodów straciliśmy na dodatkowe wydatki lub nie udało nam się zaoszczędzić planowanej kwoty pieniędzy. Przyczyną są bezsensowne transakcje i zbędne zakupy, których czasami nie jesteśmy świadomi. Na co najczęściej tracimy pieniądze i jakich wydatków możemy uniknąć, by móc zgromadzić więcej oszczędności?

Pułapka promocji

Do bezsensownych i obciążających nas wydatków zaliczyć możemy przede wszystkim promocje i okazyjne oferty w supermarketach. Kuszą nas pozorną możliwością zaoszczędzenia kilku złotych, jednak w rzeczywistości sprawiają, że wydajemy pieniądze na niepotrzebne nam produkty lub kupujemy więcej niż faktycznie potrzebujemy.

Przykładem mogą być tak zwane promocyjne „wielosztuki” czyli wszelkie oferty w rodzaju: „Kup trzy opakowania, zapłać za dwa„. Wpadając w tę pułapkę przykładowo zamiast jednej paczki ciastek kupujemy kilka, choć potrzebowaliśmy tylko jednej. Po przeliczeniu wydaje nam się, że kupując więcej sztuk danego produktu możemy zyskać więcej niż na zakupie pojedynczych produktów. W ten sposób jednak wydajemy więcej niż planowaliśmy przed przyjściem do sklepu. Podobnie jest w przypadku promocyjnych obniżek cen, wyprzedaży czy outletów.

Przychodzimy do sklepu z myślą o kupieniu słuchawek, ale na stoisku obok zauważamy, że odtwarzacz DVD został obniżony ze 150 do 100 zł. Pomimo że nie potrzebujemy nowego sprzętu, to zdarza się, że ulegamy pokusie oraz iluzji oszczędzania. Warto zatem kupować tylko to, czego potrzebujemy lub co umieściliśmy na naszej liście zakupów.

Jedzenie na mieście

Jeśli mieszkamy lub pracujemy w dużym mieście, trudno oprzeć się urokliwym kawiarniom czy licznym lokalom gastronomicznym. Możemy w nich zjeść szybki posiłek czy kupić kawę na wynos. Nie ma nic złego w chodzeniu na towarzyskie spotkanie do kawiarni czy spędzenie czasu z rodziną w miłym zaciszu restauracji.

Ograniczenie wydatków

Kluczem jest jednak umiar i świadomość tego, jak często dajemy się skusić i skorzystać z tego typu usług. Znacznie taniej będzie bowiem przygotowywać sobie drugie śniadanie czy napoje w domu i zabierać je ze sobą do pracy bądź szkoły. Kupowanie codziennie kubka kawy na wynos to miesięcznie wydatek około 100-200 zł. Te pieniądze moglibyśmy przecież zaoszczędzić i odłożyć na inny cel. Podobnie jest z korzystaniem z fast foodów czy piekarni z gotowymi kanapkami.

  Najlepsze zabawy oczepinowe - 10 pomysłów

Jeśli kilka razy w tygodniu będziemy jadać coś na mieście, w ciągu miesiąca pozbędziemy się w ten sposób mniej więcej 300 zł. By uniknąć tych wydatków, warto zaopatrzyć się w pojemnik do przechowywania jedzenia i przygotowywać sobie przekąski przed wyjściem z domu. Ponadto zainwestujmy w kubek termiczny oraz butelkę na wodę wielokrotnego użytku – dzięki tym akcesoriom nie będziemy musieli codziennie tracić pieniędzy na napoje.

Piechotą zamiast samochodem

Użytkowanie samochodu to spore obciążanie finansowe w domowym budżecie. Jednak nie każdy z nas może sobie pozwolić na rezygnację z korzystania z auta. Możemy natomiast ograniczyć jazdę samochodem, jeśli nie jest to konieczne lub jeśli mamy do pokonania niewielką odległość.

Czasami zdarza się, że siadamy za kierownicą, by dojechać do sklepu znajdującego się na naszym osiedlu. Jeśli często praktykujemy dojeżdżanie w każde miejsce autem, wówczas miesięczne wydatki na benzynę znacznie obciążą nasz portfel. Tymczasem zamiast każdorazowego korzystania z samochodu możemy w niektóre miejsca dojść pieszo lub przejechać się rowerem. Dzięki temu nie tylko ograniczymy zużycie paliwa, ale także zadbamy o naszą aktywność fizyczną i kondycję.

Wydatki domowe

Niektórzy z nas mogą także tylko częściowo korzystać z samochodu zamiast dojeżdżać nim codziennie do miejsca pracy. Coraz popularniejsze stają się punkty przesiadkowe – tak zwane „park and ride” – do których możemy dojechać własnym autem, zaparkować je a następnie przesiąść się na tramwaj czy autobus. Dzięki temu nie tracimy czasu – często wręcz docieramy szybciej dzięki uniknięciu korków – a jednocześnie wydajemy mniej pieniędzy na benzynę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Luki on Porady J8.pl

Można w aucie zamontować instalacje gazowa LPG i będziemy taniej jeździć