Z porcelaną trzeba uważać

Porcelana to szlachetny materiał, który służy do wykonania serwisów obiadowych i kawowych już od wielu lat. To z takich delikatnych i eleganckich kubeczków piją do dzisiaj możni tego świata. Ze względu na materiał z jakiego został stworzony, jest bardzo kruchym i delikatnym produktem. Z porcelaną zawsze należy obchodzić się w sposób ostrożny, aby mieć pewność, że będzie długo służyć właścicielowi.

Rodzaje zdobień – podział porcelany

  Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zdobień:

  • zdobienia pod polewą – zdobienia nanoszone są po etapie wyżarzania, dopiero potem nakłada się je na szkliwo i wypala porcelanę,

  • zdobienia na polewie – zdobienia umieszczane są na porcelanie dopiero po wypaleniu, po wykonaniu malunku porcelana jest po raz kolejny wypalona w jeszcze niższej temperaturze, całość wyczuwalna jest na produkcie pod postacią niewielkiego zgrubienia,

  • zdobienia w polewie – malunek nanoszony jest na wypaloną porcelanę, po czym ponownie całość podlega wypaleniu. Ponowne proces wypalenia pomaga farbie wtopić się w produkt porcelanowy.

Sposób czyszczenia porcelany

Dzisiaj spożywanie posiłków to tak naprawdę wieloetapowy proces. O co dokładnie chodzi? Przykładamy uwagę do tego, aby nie tylko najeść się fizycznie, ale również duchowo.

Brzmi bardzo tajemniczo, ale wytłumaczenie jest proste. Otóż nie tylko dbamy o to, aby napełnić swoje brzuchy. Chcemy cieszyć się efektem wizualnym, który przed nami stoi. Satysfakcja człowieka z podanego posiłku będzie jeszcze większa. Czy ma to jakiś związek z porcelaną? Oczywiście, że tak.

Zupa w głębokim, porcelanowym talerzu lub główne danie serwowane na zdobionym ręcznie talerzu wygląda efektywniej niż na talerzu zakupionym w zwykłym hipermarkecie. Serwis obiadowy lub kawowy z porcelany wygląda efektywniej. Zawsze należy zapoznać się z informacją odnośnie konserwowania takich produktów przed pierwszym zmywaniem.

W inny sposób można doprowadzić do trwałego uszkodzenia cennego produktu. Każdy producent takich porcelanowych rzeczy powinien na pudełku umieścić odpowiednią informację.

Ręczne mycie

Mycie porcelany ręcznie

Na wielu porcelanowych serwisach lub pojedynczych produktach można znaleźć informacje, że z powodzeniem można umieścić go w zmywarce. Przy wystąpieniu wątpliwości lepiej zastosować ręczne mycie.

W wielu rodzinach dochodzi do dziedziczenia z pokolenia na pokolenie starych serwisów porcelanowych. Ich historia jest dłuższa niż dłuższy jest żywot najstarszego członka rodziny. Takie serwisy ZAWSZE należy myć ręcznie! Na nic innego nie można sobie pozwolić.

Zanim jednak zaczniemy myć ręcznie porcelanę, należy poznać kilka prostych i cennych uwag:

  • porcelanę należy myć w plastikowej misce, dzięki czemu uda się ją uchronić przed uszkodzeniem w metalowym zlewozmywaku,

  • do mycia używajmy letniej wody z dodatkiem dobrego płynu do mycia naczyń, starajmy się unikać silnych środków chemicznych,

  • porcelana ze zdobieniami na polewie powinna być myta w wodzie z mydłem, płyń do mycia naczyń może prowadzić do uszkodzenia wykonanych zdobień,

  • zakaz (!!) używania drucianych myjek, gąbek o szorstkiej fakturze, dozwolone jest używanie miękkich i delikatnych gąbek, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia zdobień,

  • starodawna porcelana z ręcznie wykonanymi zdobieniami powinna być umyta w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, w następnej kolejności całość powinna zostać wytarta do sucha ściereczką,

  • wszystkie produkty porcelanowe – niezależnie od wieku – zaraz po umyciu powinny zostać osuszone, nie powinno się ich odkładać na suszarkę, gdzie zwyczajowo ląduje reszta rzeczy po umyciu, po osuszeniu od razu wszystko należy odstawić w bezpieczne miejsce.

Jeżeli istnieje możliwość, mycie porcelany warto wykonywać w dwie osoby. Jedna myje, a druga od razu wszystko wyciera do sucha.

Mycie w zmywarce

Przed włożeniem porcelany do zmywarki, należy upewnić się, że faktycznie może ona się tam znaleźć. W przypadku wątpliwości – ręczne mycie to konieczność. Nawet, jeżeli mamy bardzo dużą niechęć do zmywania.

Mycie porcelany w zmywarce

W innym wypadku może dojść do uszkodzenia, a przecież nikomu o to nie chodzi. Do zmywarki można wkładać tylko i wyłącznie serwisy porcelanowe barwione metodą wszkliwną, czyli pod polewą lub w polewie.

W przypadku tych dwóch rodzai produktów porcelanowych zawsze można mieć pewność, że wszystko jest odpowiednio zabezpieczone – kolor ani malunki naniesione na porcelanę nie będą schodzić i blaknąć.

Mycie mechaniczne doprowadza do uszkodzenia wzorów, jakie w dawnych czasach były ręcznie nanoszone przez wielu naszych przodków. W końcu w dawnych czasach nikt nie myślał o takich wynalazkach, jak zmywarki.

Domowe sposoby na porcelanę

Pomimo ręcznego lub mechanicznego mycia, porcelana jest nadal brudna. Czas na zastosowanie starych, „babcinych” sposobów, aby całość dokładnie wyczyścić:

  • zdobienia w polewie – wypukłe należy myć przy pomocy płynu do naczyń lub wybielacza i miękkiej szczoteczki,

  • porcelanę można namoczyć przez jakiś czas w łagodnym (!) detergencie, po wyjęciu na planach należy na kilka godzin umieścić waciki nasączone wybielaczem,

  • dobre jest zastosowanie ściereczki z nasączoną sodą oczyszczoną, która jest w stanie poradzić sobie z zabrudzeniami po kawach, itp.

W bezpiecznym miejscu

Skoro wszystkie porcelanowe cuda zostały oczyszczone ze wszystkich plam, osuszone, to należy je schować. Wszystko powinno znaleźć bezpieczne miejsce w szafce, która może być przeszklona. Dzięki temu ekspozycja wszystkiego będzie odpowiednia.

Przy czym mebel służący do przechowywania porcelany nie powinien być nasłoneczniony. W innym przypadku może dochodzić do blaknięcia wzorów, jakie wykonane będą w dowolny sposób na serwisach obiadowych i kawowych z porcelany.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Mania on Porady J8.pl

najlepszy zbiór porad!!!! dziękuję!!!

by zuza on Porady J8.pl

Nigdy nie myłam porcelany w zmywarce, boję się, że zniszczę sobie zdobienia