Szczeniaki, mimo że są z reguły małe, mają liczne potrzeby. Niezaspokojenie ich może stać się przyczyną wielu problemów w późniejszych etapach życia. Żeby im zapobiec, należy odpowiednio przygotować się na pojawienie się zwierzęcia.
Spis treści artykułu
Jakie potrzeby ma szczeniak?
Wśród podstawowych szczenięcych potrzeb wymienia się: sen, odżywianie, poczucie bezpieczeństwa, pielęgnację, ruch, zabawę i stymulację umysłową.
Ich realizacja jest konieczna do utrzymania przez zwierzę dobrego samopoczucia oraz po to, aby pies mógł normalnie rozwijać się i funkcjonować. W zapewnieniu ich pomoże dobrze skompletowana wyprawka dla szczeniaka. Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny, może zatem mieć dodatkowo typowe dla siebie indywidualne potrzeby.
Szczenięce potrzeby – poczucie bezpieczeństwa i sen
Poczucie bezpieczeństwa buduje się w oparciu o odpowiednią relację z psem. Konieczne jest wzajemne zrozumienie i zaufanie. Pamiętać trzeba także o wyznaczeniu psu zasad już od początku wspólnego życia, które będą przez nas konsekwentnie egzekwowane. Należy zapewnić szczeniakowi spokojne miejsce do odpoczynku.
Najlepiej, aby było ono oddalone od źródeł hałasu, zimna, np. klimatyzatorów, drzwi wejściowych i ciepła, np. grzejników, kominków oraz głównych miejsc poruszania się domowników. Pies może odpoczywać na legowisku lub w klatce wyłożonej dla większego komfortu miękkim posłaniem. W sposób bezpośredni kwestia bezpieczeństwa łączy się ze snem. Kiedy pies nie czuje się bezpiecznie, istnieje ryzyko zaburzeń snu. Zwierzę znajduje się w trybie czuwania. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza u młodych psów, które śpią nawet do 90% czasu.
Szczenięce potrzeby – pielęgnacja i odżywianie
Szczeniaki muszą mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację. Opiekun powinien zadbać o sierść, uszy, zęby i pazury. W tym celu w sklepach zoologicznych oferowane są dopasowane do wieku psa różne akcesoria i środki. Nie wolno też zapomnieć o szczepieniach oraz zabezpieczaniu przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Kolejną potrzebą jest odżywianie.
Nie można serwować szczeniakowi ani starszemu psu ludzkiej diety. Zwierzęcy układ pokarmowy różni się od naszego. W związku z tym mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Żeby ułatwić kwestię odżywiania, producenci karm stworzyli specjalne kategorie w zależności od fazy rozwojowej i innych psich potrzeb. Pamiętajmy, że młode psy mają większe zapotrzebowanie energetyczne od starszych. Stąd ich dieta powinna być bogata w białko. Koniecznie trzeba im zapewnić stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Nie sposób nie wspomnieć o smaczkach i gryzakach. Gryzienie, żucie i lizanie to naturalne zachowania młodych zwierząt. Takie dodatkowe akcesoria uspokajają, pomagają zwalczać nudę, frustrację, stres oraz stymulują prawidłowy rozwój zębów.
Szczenięce potrzeby – ruch, zabawa, stymulacja umysłowa
Ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Co więcej, wpływa na nastrój. Niezapewnienie szczeniakowi należytej ilości ruchu przyczynić się może do licznych niepożądanych zachowań, a nawet chorób. Konieczne jest zatem zabieranie psa na spacer. Kiedy trochę podrośnie, może towarzyszyć nam podczas innych aktywnością na świeżym powietrzu.
Z ruchem łączy się zabawa, która warunkuje nawiązanie wzajemnych relacji z opiekunem, rozluźnia, poprawia samopoczucie i rozwija. W sprzedaży jest wiele rozmaitych zabawek. Najlepiej wybierać te, które dodatkowo zapewnią stymulację umysłową. W jej kształtowaniu pomocna okaże się także nauka poleceń, którą warto rozpocząć już od 2 miesiąca życia. Na początek najlepsza będzie nauka czystości.
Submit your review | |
każdy pies, bez względu na rozmiar ma swoje potrzeby i powinien o tym każdy właściciel pamiętać