Kwiaty doniczkowe

Uwielbiamy rośliny w domach, bez nich dom jest trochę pusty. Dla wielu osób uprawa domowych roślin doniczkowych to realizacja małej pasji ogrodniczej, z braku domu z ogródkiem lub wielkiego tarasu.

Problem powstaje wówczas, gdy mieszkanie nie jest dobrze doświetlone lub też pomieszczenie położone od strony północnej, gdzie światła rzez okna pada niewiele.

Wbrew pozorom, wiele kwiatów można uprawiać nawet tam, gdzie nasłonecznienie jest niewielkie, a niektóre gatunki wręcz źle się czują na słonecznych parapetach i wolą miejsca zacienione.

Które kwiaty doniczkowe dobrze rosną w nienasłonecznionych miejscach?

Wbrew pozorom, nie jest trudno zgadnąć, które rośliny wolą cień. Wystarczy przyjrzeć się ich odmianom rosnącym na wolnym powietrzu. Domowe odmiany cieniolubnych roślin świetnie będą się czuły w mało słonecznych pokojach.

Paprocie lubią ciemne miejsca

Leśne paprocie nie lubią słońca. Świetnie się czują w gęstym i mrocznym poszyciu leśnym. Podobnych warunków potrzebują domowe paprotki. W słońcu ich liście stają się wyblakłe, cienkie i wiotkie. Nie lubią stać na parapetach. Postawione z dala od nasłonecznionego okna odżywiają, ich zieleń nabiera głębi, liście stają się grubsze i mięsiste. Należy pamiętać o częstym zraszaniu, ponieważ lubią też wilgoć.

Niekropień właściwy

Paproć, która lubi cień. Jest piękna, lecz kłopotliwa i bardzo wymagająca w uprawie. Lubi podlewanie dwa razy w tygodniu, lecz trzeba uważać, by jej nie przelać. Źle znosi suszę, więc trzeba ją spryskiwać. Jej długie, nawet 60 cm lekko zwisające otoczone są kiściami małych pierzasto zakończonych okrągłych listków.

Zanokcica gniazdowa

Kolejna, cieniolubna paproć, o iście nie paprociowych liściach. Kępa jednolitych, sprężystych, dużych (ok. 30cm-40cm) i litych wyrasta symetrycznie ze środka. Mają lekko pofałdowane brzegi i piękną, żywą zieleń. Lubi podlewanie i zraszanie.

Bluszcz oplata północne drzewa

Bluszcz to roślina, która dobrze rośnie wszędzie, lecz przyglądając się miejskim parkanom z zimozielonego bluszczu można zauważyć, że ten rosnący w cieniu ma większe, mocniej błyszczące liście, jest większy i grubszy.

Bluszcz domowy w mieszkaniu

Bluszcz domowy to inny gatunek niż ogrodowy, ale podobnie szybko rośnie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wybarwienie liści. Im ciemniejsze, tym lepiej będzie się czuć w  zacienionych miejscach. Jasne liście bluszczu oznaczają, że mamy do czynienia z rośliną światłolubną. Domowy bluszcz jest niekłopotliwy w uprawie i szybko rośnie. Warto przeznaczyć mu miejsce, w którym będzie mógł się swobodnie piąć lub zwisać.

Sansewieria rośnie nawet na północnych parapetach

Wyjątkowa roślina, która jest jak ze stali. Wytrzyma wszystko, nawet mało światła. Mimo, że pochodzi z Ąmeryki Łacińskiej i jest liściastym sukulentem, to jak się okazuje, zdobyła nasze serca niewielkimi wymaganiami. Można ją postawić wszędzie i wszędzie będzie dobrze rosła. Nie wymaga częstego podlewania, więc nie obrazi się za zapomnienie.

Sansewieria ma drugą nazwę – wężownica, ze względu na specyficzne, delikatne, podłużne przebarwienia na liściach. Jej inna, ludowa nazwa to języki teściowej od kształtu liści, długich nawet do 1 metra,  blaszkowatych, zwężających się ostro końcach.

Sansewieria jest warta uwagi, ponieważ dodatkowo zamienia zanieczyszczone powietrze w tlen, więc świetnie pasuje do sypialni.

Monstera nie wymaga słońca

Monstera jest modna od dziesięcioleci. Nie tylko z powodu atrakcyjnego wyglądu, lecz również łatwości w uprawie i szybkiej adaptacji do różnych warunków. W naturze rośnie w tropikalnych kwiatach jako pnącze, więc kryje się pod koronami innych drzew.

Jej piękne liście płowieją lub zwijają się pod wpływam silnego promieniowania. Natomiast monstera lubi ciepło i wilgoć, więc nie wolno zapominać o jej regularnym zraszaniu i podlewaniu. Ponieważ monstera może osiągnąć duże rozmiary, warto przeznaczyć jej więcej miejsca.

Co kwitnie w cieniu?

Panuje opinia, że domowe rośliny kwitnące wymagają tylko jasnych słonecznych pomieszczeń. Tymczasem niektóre z nich świetnie się czują w świetle rozproszonym.

Fiołek afrykański nada życiu kolorów

Sępolia, inaczej fiołek afrykański nasze babcie stawiały na kredensach, delikatnie podlewając ziemię pod mięsistymi liśćmi. Pięknie i długo kwitną, promienie słoneczne wypalają im liście. Ogromna ilość gatunków pozwala dobrać kolory kwiatów pod kolor salonu.

Skrzydłokwiat dotleni sypialnię i salon

Ta wspaniała, piękna roślina pasuje do salonu i sypialni. Świetnie rośnie w zacienionych miejscach i pięknie kwitnie. Z kępy wysokich, ok. 40 cm -50 cm liści w pięknej, soczystej zieleni wyrastają na długiej łodydze białe,, pomarańczowe lub fioletowo-czerwone kielichy kwiatów.

Co kwitnie w cieniu

Stanowią niewątpliwą ozdobę każdego pomieszczenia i długo kwietną. Dodatkowo, skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, więc tym bardziej jest zalecany do domowej uprawy. Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań w uprawie, dobrze rośnie w wilgotnym, lecz nie mokrym podłożu.

Wybór roślin domowych jest ogromny i nie ma problemu z dopasowaniem ich do pozornie nawet mało sprzyjających wegetacji  warunków. Większość tych roślin lubi wilgoć i zraszanie

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by www on Porady J8.pl

widzę, że niektóre nie wymagają zbyt wielu działań, więc możę nawet u mnie mają szansę przeżyć hehe

by Joanna on Porady J8.pl

Nie wyobrażam sobie mieszkać w domu gdzie nie ma kwiatów.