Kolka wątrobowa inaczej kolka żółciowa

Kolka wątrobowa znana również jako kolka żółciowa jest dolegliwością, której towarzyszy ból brzucha umiejscowiony w prawym podżebrzu lub w górnej część jamy brzusznej. Odczucie bólu może promieniować do pleców, a częstymi objawami towarzyszącymi są wzdęcia, zgada oraz wymioty. Pojawia się ona najczęściej po zjedzeniu zbyt obfitego lub tłustego posiłku.

Co ważne ból w kolce wątrobowej atakuje nagle. Związany z nim dyskomfort ustępuje bardzo powoli. Kolka żółciowa nie stanowi jednostki chorobowej, może być jednak objawem towarzyszącym np. przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego. 

Najczęstsze przyczyny kolki wątrobowej

Konsumowanie dużej ilości pokarmów składających się w dużej mierze z tłuszczu zwierzęcego z reguły wiąże się z podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego. To z kolei przyczynia się w sposób bezpośredni do powstawania złogów, które zalegają w woreczku żółciowym. Powyższa sytuacja przyczynia się do zaburzeń w obrębie jego poprawnej pracy. Podstawową funkcją, jaką pełni woreczek żółciowy, to magazynowanie i wypychanie niezbędnej do trawienia pokarmów żółci.

Dochodzi do tego na zasadzie skurczy, jeśli złogi zaburzają ruchliwość, woreczek musi kurczyć się bardziej intensywnie. Właśnie to jest bezpośrednią przyczyną kolki żółciowej i związanego z nią uporczywego bólu. 

Kilka słów o kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to obecność kamieni żółciowych, nazywanych także złogami, w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Przypadłość ta w większym stopniu dotyczy kobiet, osób starszych i otyłych. Również osoby chore na cukrzycę II typu lub stosujące doustne środki hormonalne zawierające estrogeny są bardziej narażone na jej rozwój.

Kamica pęcherzyka żółciowego może współistnieć z kamicą przewodową, gdyż złogi znajdujące się w pęcherzyku są co do reguły niewielkie i właśnie z żółcią mogą zostać przemieszczone do dróg żółciowych. Powodując tym samym zablokowanie ich wąskiego światła. 

Diagnostyka kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa terapia

Najczęściej stosowanym i przydatnym badaniem w diagnostyce kolki wątrobowej jest wykonanie USG jamy brzusznej. Badanie jest bezbolesne i pozwala w sposób jednoznaczny zlokalizować kamienie żółciowe znajdujące się w obrębie pęcherzyka lub dróg żółciowych.

Cholangiopankreatografia wsteczna wykonana endoskopowo wykazuje większą czułość jednak wskazaniem do jej wykonania jest podejrzenie kamicy przewodowej. Wspomniane badanie pozwala na nie tylko na zobrazowanie dróg żółciowych od wewnątrz ale również na usunięciu obecnych w nich złogów lub poszerzeniu drogi żółciowej aż do dwunastnicy.

Kolka wątrobowa – terapia

Terapia związana z kolką wątrobową jest doraźna. Wynika to z faktu, że nie jest ona chorobą samą w sobie. Objawy kolki zostają złagodzone wraz z usunięciem jej przyczyny.Terapia związana z tą dolegliwością polega głównie na:

  • podawaniu pacjentowi leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

  • podawaniu pacjentowi preparatów rozkurczających mięśnie gładkie przewodu pokarmowego

  • w przypadku pacjenta z kamicą pęcherzyka zastosowaniu zabiegu polegającego na usunięciu pęcherzyka żółciowego

  • wykonaniu endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej z poszerzaniem dróg żółciowych lub poszerzeniem ujścia do dróg żółciowych.

Dieta w kolce wątrobowej

Kamica żółciowa

Odpowiednio dobrana dieta jest pomocna nie tylko w leczeniu samej kolki wątrobowej, ale również w łagodzeniu objawów kamicy. Stosowana dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna i niskotłuszczowa. Należy z niej wyeliminować lub znacznie ograniczyć produkty typu: ser żółty, smalec, majonez czy śmietanę.

Dobrze jest także ograniczyć spożywanie produktów smażonych. Z powodzeniem można je zastąpić potrawami przyrządzanymi w piekarniku lub na parze. Pacjenci cierpiący na nadwagę lub otyłość powinni obniżyć masę ciała. Osób ze zdiagnozowaną hipertrójglicerydemią powinny także ograniczyć spożycie cukrów prostych oraz dwucukrów.

Powikłania mogące towarzyszyć kolce wątrobowej

Bagatelizowanie dolegliwości związanych z kolką wątrobową może doprowadzić do poważnych konsekwencji mogących prowadzić hospitalizacji. Wśród licznych powikłań nieleczonej kolki wątrobowej najbardziej poważne to: 

  • ostre zapalenie trzustki

  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

  • zapalenie w obrębie dróg żółciowych

  • marskości wątroby wtórna do kolki wątrobowej

  • przewlekłe zapalenie ścian pęcherzyka żółciowego.

Zarówno ostre zapalenie trzustki jak i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to choroby, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Są na tyle poważne, że są uważane za stany zagrażające życiu pacjenta.

Dlatego tak istotne jest, aby nie bagatelizować kolki wątrobowej i udać się na konsultację do lekarza. Pomoże to nie tylko na dokonanie rozpoznania schorzenia, ale zapobiegnie ewentualnym powikłaniom oraz ograniczy nam cierpień. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by cyrek on Porady J8.pl

Miałem kolkę wątrobową nikomu tego nie życzę