Jaka jest jesień? Ma dwa oblicza.

Jesień. Nie da się jej ukryć, nie można nie zauważyć.

Jedno jest smutne, szare, zimne, mokre, okryte zimną mżawką, chłodną mgłą i lodowatym deszczem. Kolory tej jesieni to szarość i czerń.

Drugie oblicze jesieni jest całkiem odmienne – słoneczne, roztańczone jak liście na wietrze, z ciepłymi podmuchami wiatru, syte od darów Matki Natury – bogactwa najwspanialszych owoców i warzyw. Kolory tej jesieni są wspaniałe – głęboka zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień, fiolet i brąz.

Kiedy wracamy do naszych mieszkań i domów zziębnięci i przemoczeni, pragniemy się szybko ogrzać i wypocząć. Domowe ciepło można wzmocnić niezwykłymi dekoracjami.

Zaprośmy słoneczną i kolorową jesień do domów.

Wiele ozdób nie wymaga ani wysiłku, ani angażowania dużych finansów. Przyroda nam podpowie, jak udekorować dom, zapewni również naturalne i całkiem darmowe dekoracje.

Powrót do dzieciństwa.

Wykorzystaj dowolny, słoneczny dzień i idź do parku lub lasu i przypomnij sobie przedszkolne i wczesnoszkolne lata. Weź ze sobą dzieci, połączycie w ten sposób rodzinną wycieczkę na świeże powietrze wraz z dobrą zabawą.Tam znajdziesz wspaniałe, jesienne dekoracje.

Dekoracje do domu kasztany

Pozbieraj kasztany. Brązowe, błyszczące, w skorupkach lub bez nich. W domu można je ułożyć w pryzmy lub umieścić w koszyczkach i na talerzykach. Kiedyś uważano, że kasztany mają magiczną moc i wypędzają złą energię z domów. Dziś nauka dowiodła, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania. Warto je umieścić w pobliżu telewizorów lub domowego komputera.

Na spacerze do parku lub lasu koniecznie pozbieraj niezwykle kolorowe liście. Można z nich robić małe bukiety. Taka ozdoba jest nietrwała, więc często je trzeba wymieniać.

Piękną ozdobą jest jarzębina. Gałęzie obsypane kiściami pomarańczowych kulek wyglądają niezwykle malowniczo.Można je włożyć do flakonu, ale też umieścić w szklanych miskach z wodą.

Jesienne kwiaty.

Najbardziej znany jest oczywiście wrzos. Cała gama odcieni od bladofioletowego do ciemnego burgunda jest do naszej dyspozycji. Na dodatek bardzo trwały, kupiony w doniczce wymaga tylko regularnego podlewania. A jeżeli wyschnie, to również nie traci koloru. Na wyschnięty wrzos warto użyć lakier do włosów. Zapobiegnie to osypywaniu kwiatków przy każdym dotknięciu.

Astry we wszystkich kolorach tęczy. Są trwałe i tak niezwykłe, że trudno się zdecydować, czy lepiej zrobić bukiet monochromatyczny czy wielobarwny.

Wrzos w mieszkaniu

Na długich gałęziach, pomiędzy ciemnozielonymi liśćmi przezierają niezwykłe kwiaty. Mają interesujący, podłużny kształt, wyglądają jak nadmuchane, pomarańczowe poduszeczki z pergaminu a ich czerwone owoce przypominają pomidorki koktajlowe. To miechunka, niezwykle atrakcyjna jesienna roślina dekoracyjna. Można z niej robić girlandy, wianki na drzwi i stoły, oplatać nimi świeczniki i lampy.

W ostatnich latach popularność zdobywa ciekawa, jesienna roślina. Ni to kwiat ni warzywo. To kapusta ozdobna. Co prawda nadaje się najbardziej do ogrodu, na tarasy i balkony, ponieważ jest odporna na mrów i dotrwa nawet do zimy, ale pięknie wygląda na jesiennym parapecie. jest nawet odmiana o wydłużonej łodydze, do stawiania w wazonach.

Liście kapusty są luźne, nie zbierają się w twarde, zwięzłe główki. Mocno karbowane, zielone  liście przechodzą stopniowo w od ciemniejszych do najjaśniejszych fioletowe lub fioletowo-czerwone liście. Z daleka wyglądają jak kwiaty ogromnych goździków.

Na straganie w dzień targowy takie kupisz tu ozdoby.

Bazar owocowo – warzywny to dobre miejsce na zakupy jesiennych dekoracji do domu. Jesienne warzywa to przede wszystkim dynie. Małe i duże, ozdobne i przeznaczone do spożycia. Każde ozdobią mieszkanie, ganek, taras, półkę, parapet lub komodę. Kolory dyni to najczęściej wszystkie możliwe odcienie żółci, pomarańczy i rudego brązu. Piękną ozdobą stołu i zdrową przekąską są owoce – jabłka, śliwki, gruszki ułożone w misach wyglądają bardzo malowniczo.

Koce, pledy i poduszki.

Jesienne chłody i smutki szybko miną, kiedy na kanapie będą czekały ciepłe nakrycia w energetyzujących kolorach. Ważne, żeby były też mięciutkie i mechate.

Ciepłe światło w domu.

Dom trzeba rozświetlić ciepłym światłem. Znakomicie w tej roli odnajdą się kolorowe latarenki ze świeczkami w środku, starej lampie można dokupić nowy pomarańczowy, rdzawo – brązowy abażur. Warto zrezygnować z ostrego, górnego światła na rzecz lamp stojących lub małych, stołowych.

Czym pachnie jesień?

Jesień pachnie mchem, domowymi przetworami i szarlotką. Kiedy już nasz dom jest udekorowany, postawmy małe kominki zapachowe i świece z ulatniającym się zapachem wanilii i ciasta, lawendy i z leśnymi, drzewnymi nutami. Do tego kubek gorącej w ręce żadna jesień nam nie straszna.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

Można i jesienią zrobić ładne dekoracje które długie, często smutne wieczory w domu umilą 🙂

by Malinka on Porady J8.pl

Ja tam nić w mieszkaniu nie zmieniam poza kwiatami.