Spis treści artykułu
Najlepsze kolory do sypialni
Jeśli w mieszkaniu możliwe jest wyodrębnienie jednego pomieszczenia na sypialnię, warto to zrobić – zdrowy, spokojny sen w komfortowych warunkach znakomicie poprawia koncentrację, przedłuża życie i niweluje niekorzystne efekty stresu. Wnętrze powinno być jednak odpowiednio urządzone.
Dużą rolę odgrywają kompozycje kolorów, które muszą nie tylko być pozytywnie odbierane przez użytkowników sypialni, ale też wywoływać określone rezultaty. Po wybraniu najlepszych barw można wykorzystać je w różnym nasyceniu i w różnych odcieniach, umieszczając w pokoju pasujące dodatki i sprzęty.
Spokojny sen w komfortowych warunkach znakomicie poprawia koncentrację, przedłuża życie i niweluje niekorzystne efekty stresu. Wnętrze powinno być jednak odpowiednio urządzone. Dużą rolę odgrywają kompozycje kolorów, które muszą nie tylko być pozytywnie odbierane przez użytkowników sypialni, ale też wywoływać określone rezultaty. Po wybraniu najlepszych barw można wykorzystać je w różnym nasyceniu i w różnych odcieniach, umieszczając w pokoju pasujące dodatki i sprzęty.
Kojący wpływ barw
Dlaczego odpowiednie kolory w sypialni są aż tak ważne? Nie od dziś wiadomo, że niektóre kolory mają na człowieka wpływ pobudzający, a inne uspokajający. Dzięki otaczaniu się barwą zwiększającą koncentrację lub powodującą pobudzenie, agresję można wykazać się większą skutecznością w działaniu, natomiast przy barwach pastelowych, spokojnych efekt jest dokładnie odwrotny. Przed rozpoczęciem prac nad wystrojem sypialni należy się zastanowić, jaki rezultat byłby pożądany, i pod tym względem dopasować kolory ścian, podłogi itd.
Dobór barw nie jest trudny. Jednym z najprostszych sposobów jest przejrzenie np. katalogu zawierającego próbki odcieni farb. Większość osób z łatwością zauważa, na jakie kolory reaguje wyciszeniem się, a na jakie ożywieniem. Można też poprosić o pomoc sprzedawcę lub sięgnąć po źródła. Są to przeważnie czasopisma bądź książki o tematyce psychologicznej.
Efektowna kompozycja
Wybór odpowiednich barw to jedno, ale trzeba też wykazać się poczuciem estetyki przy ich łączeniu – nikt nie urządza sypialni w jednym kolorze, bo byłoby to zbyt nudne. Można pokusić się o skorzystanie z określonej palety i odcieniach wybranych kolorów. Dzięki temu niektóre barwy posłużą do uwypuklenia pewnych elementów wystroju, a inne do optycznego ukrycia wad, np. zbyt wysokiego sufitu.
Kompozycja różnych kolorów w sypialni powinna pozostać stonowana. Kontrastowe zestawienia prezentują się efektownie, ale mogą okazać się zbyt żywe i pobudzające jak niektóre ostre kolory.
Naprawdę dużo możliwości
Przy urządzaniu sypialni można zaszaleć z kolorami. Obecnie, gdy ilość odcieni farb dostępnych w sklepach jest ogromna, jedynym limitem może być wyobraźnia osoby dobierającej barwy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by np. w przypadku ścian odejść od typowego schematu pokrywania wszystkich tym samym kolorem. Jedna ściana może być inna i w ten sposób ładnie się wyróżni.
Podobnie jest w przypadku dodatków, mebli i innych sprzętów. Meble drewniane można pomalować lub pokolorować bejcą. Szklane lub z tworzywa mogą mieć barwne płaszczyzny lub dociski. W większości sklepów z wyposażeniem do domu znaleźć można dodatki w całej gamie kolorystycznej i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie. Nie kosztują wiele, więc można je zmieniać w zależności od „opatrzenia się” koloru.
Pastele do snu
Bardzo często dominującymi w sypialni kolorami są pastele – pojawiają się na ścianach, podłodze, suficie, jak też innych większych płaszczyznach. Niezależnie od wyboru, dość jasną barwę dominującą łatwo ożywić ciemniejszymi dodatkami w tym samym kolorze. Większość pastelowych barw wywołuje miłe skojarzenia i ułatwia zasypianie.
Pastelowe barwy mają to do siebie, że łatwo jest je łączyć z innymi, choć taka kompozycja nie zawsze okazuje się smakowita. Warto sprawdzić wcześniej np. na próbniku, czy dane kolory dobrze ze sobą zagrają i dopiero wtedy użyć je do malowania czy dekorowania sypialni.
Sypialnia a drewno
Sypialnia w stylu naturalnym zawiera sporo elementów drewnianych. Na meblach przeważnie można obserwować rysunek drewna, na półkach lub szafkach nie brakuje roślin. Kompozycja brązów i zieleni odpręża i uspokaja. Tłem mogą być jasne ściany – nawet białe, choć korzystniejsze będą delikatne odcienie typu seledynowy, jasnobłękitny, jasnoróżowy czy jasnofioletowy.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na dobór roślinności – niektóre kwiaty mogą lepiej niż inne wpływać na samopoczucie lub odświeżać powietrze we wnętrzu. Należy wybrać takie, które się lubi i które dobrze będą się czuły w specyficznych warunkach (w sypialni często panuje półcień, nie ma dużej wilgotności itd.)
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
w tym roku tylko pastele 🙂
ciemne kolory w sypialni też mile widziane, do tego lustra, świeże kwiaty 🙂
Bardzo trafnie, w trendy 2019 się to wpisuje
Tak, drewno!! uwielbiam drewniane dodatki czy meble w typowo drewnianym stylu, a nie połyskujące i zbierające każdy odcisk palca 🙂