Czemu służy relaksujący masaż pleców?

Przy dzisiejszym dość wymagającym i dynamicznym trybie życia nie zawsze znajdujemy czas na odpoczynek. Często też nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości ruchu, spędzając większą część dnia w statycznej pozycji siedzącej. To wszystko generuje duże napięcia mięśni pleców, odpowiedzialnych za utrzymanie pozycji całego ciała, wywołuje ból i dyskomfort, nie pozwalając na relaksację nie tylko ciała ale i umysłu. Z pomocą przychodzi relaksujący masaż pleców, który z pomocą niniejszego poradnika możemy wykonać w warunkach domowych.

Jak przygotować się do wykonania masażu?

Nie potrzeba specjalistycznego stołu do masażu – twarda równa powierzchnia, na przykład mata do ćwiczeń umieszczona na podłodze bądź ławie lub twarde łózko. Należy tylko pamiętać o tym, aby osoba, której masujemy plecy, miała możliwość od czasu do czasu przekręcać głowę na obie strony. Pozostawienie szyi skręconej na jedną stronę w czasie masażu może powodować zbędne napięcie mięśni karku. Warto również zadbać o olejek do masażu o przyjemnym zapachu i działaniu relaksującym.

Od czego zacząć?

Zaczynamy od delikatnego masażu całej powierzchni pleców, aby wstępnie „rozgrzać” skórę i mięśnie. Od okolicy kości biodrowych do karku „spacerujemy” całą szerokością dłoni w poszukiwaniu najbardziej spiętych obszarów-  im będziemy udzielać szczególną uwagę. Nad obszarami spięcia należy zatrzymać się i lekko uciskać, aby umożliwić wstępne rozluźnienie. Należy pamiętać aby nie uciskać szczytów wyrostków kolczystych kręgów. Przed wprowadzeniem kolejnych kroków warto zapamiętać, która część pleców jest najbardziej spięta.

Technika rozcierania

Masaż właściwy zaczynamy od technik rozcierania poszczególnych partii pleców. Tu dodajemy olejek rozsmarowując go sobie po dłoniach i przedramionach tak aby się delikatnie ogrzał.  Zaczynamy od ułożenia dłoni wzdłuż obu stron kości krzyżowej i wykonujemy ruchy rozcierające równolegle do linii kręgosłupa, obejmując łopatki i barki. Powracamy za każdym razem delikatnym ruchem do pozycji wyjściowej, w dolnej części pleców. Ten wstępny masaż zapewni lepsze ukrwienie tkanek, z którymi pracujemy.

Masaż pleców

Następnie przechodzimy do masowania mięśnia prostownika kręgosłupa – są to pasma układające się równolegle do linii kręgosłupa, od kości krzyżowej po kark. Masaż wykonujemy palcami, ruchem ugniatającym, półkoliście rozchodzącym się na boki. Szczególna uwagę należy poświęcić odcinkom bardziej spiętym, twardym. Po kilku minutach ruch można rozszerzyć na boczne obszary pleców.

Kolejnym krokiem jest wykonanie masażu bruzdy pomiędzy pasmami mięśnia prostownika grzbietu – czyli „rowka” znajdującego się powyżej wyrostków kolczystych kręgów. Wykonujemy to na dwa sposoby – zatapiając lekko opuszki kciuków ruchem od kości krzyżowej w kierunku karku, lub układając opuszki palców, od wskazującego do małego, i przesuwając je delikatnym ruchem w kierunku dół – góra.

Masaż łopatki i mięśni z nią związanych ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całej górnej kończyny. Masaż łopatki należy wykonywać poprzez rozcieranie i delikatne ugniatanie jej powierzchni.

Warto podczas masażu udzielić uwagę również przestrzeniom międzyżebrowym – masujemy je w kierunku od kręgosłupa na boki, ustawiając opuszki palców równolegle do żeber. Taki masaż klatki piersiowej wspomaga ukrwienie dróg oddechowych, co ma nieocenione znaczenie u osób zmagających się z chorobami takimi jak astma.

Technika wyciskania

Polega ona na przyłożeniu nieco większej siły niż w czasie rozcierania. Stosując ją używamy jednej lub obu dłoni, którymi powoli „wyciskamy” mięśnie pleców w kierunku od bioder do barków.

Po zakończonym masażu

Relaksujący masaż pleców

Warto umożliwić rozgrzanym po masażu tkankom powolny powrót do normalnej temperatury. W tym celu pozostawiamy osobę po masażu w pozycji leżącej, plecami do góry lub na boku. Efekt relaksujący można przedłużyć włączając cichą i spokojną muzykę lub stosując świece zapachowe. Po masażu niezwykle przyjemnie smakuje też zielona lub białą herbata. 

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w nauce podstawowych technik masażu i przybliżą Tobie i Twoim domownikom esencję prawdziwego relaksu na wyciągnięcie ręki. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Michał on Porady J8.pl

Dużo informacji na ten temat - super! Masażem możesz wiele poprawić jeśli chodzi o samopoczucie ale i zmniejszyć ból niektórych partii. W celach relaksacyjnych i zdrowotnych możesz więc taki masaż robić. Zobacz jakie proste podstawy... Zróbcie jeszcze jakieś treści o masażu twarzy, bo to bardzo ciekawa rzecz - nie tylko ciało się liczy ale również twarz.

by Ulka on Porady J8.pl

fajne, praktyczne porady 🙂 oby tak dalej 🙂

by Kriss on Porady J8.pl

Dobry masaż po ciężkim dniu pracy to super sprawa.