Spis treści artykułu
Rozwijanie swoich zainteresowań
Posiadanie własnego hobby może być czymś więcej, niż tylko sposobem na zabicie nudy. To także doskonała okazja do rozwijania swoich zainteresowań, wyrażenia siebie oraz spędzania wolnego czasu w przyjemny, kreatywny i konstruktywny sposób.
Za pomocą hobby możemy szlifować różne umiejętności, poznawać nowych ludzi, równie zainteresowanych daną pasją oraz, być może w przyszłości, przekuwać zdobytą wiedzę i doświadczenie na pracę zarobkową. Jak jednak znaleźć zajęcie, które nas zainteresuje? Poniżej podpowiadamy, jak zabrać się do szukania hobby i co może za takowe uchodzić.
Co może być hobby?
Prawda o hobby jest bardzo prosta, chociaż dla niektórych może być także zaskakująca: za hobby może uchodzić bowiem niemal każda czynność. Dlatego podczas szukania odpowiedniego dla nas nie trzeba wcale rozglądać się daleko. Hobby bowiem to nie tylko skoki spadochronowe czy nurkowanie głębinowe (chociaż, oczywiście, również).
Hobby to także z pozoru prozaiczne czynności, które być może wykonujemy na co dzień. Ważne, aby podczas szukania zainteresowań, zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pozwolą ustalić, czy dana czynność bądź zajęcie, będą dla nas odpowiednie.
Jakie są moje zainteresowania? Co sprawia mi przyjemność?
Najbardziej oczywiste, jednocześnie najtrudniejsze do zadania sobie pytania – a jednak kluczowe podczas szukania hobby. Powinno ono bowiem chociaż zahaczać o to, co nas pasjonuje, wyzwoli chęć poszerzania naszej wiedzy i umiejętności, a przy tym sprawi nam dużo radości. Spróbujmy pomyśleć o ogólnym temacie, a następnie, powoli, skupiać się na szczegółach i drobnostkach, które mogą doprowadzić nas na trop ewentualnego hobby.
Na przykład, jeśli interesuje nas film, zastanówmy się, co dokładnie nas w nim pasjonuje, na co najczęściej zwracamy uwagę, podczas seansu? Udźwiękowienie? Gra aktorska? A może nawiązania do innych filmowych produkcji? Czy oprócz filmu interesuje nas pisarstwo? Może pochłania nas czytanie i praca badawcza lub zupełnie przeciwnie – uwielbiamy ruch i aktywność fizyczną?
Dzięki takim rozważaniom może okazać się, że naszą nową pasją stanie się krytyka filmowa, zgłębianie historii kina bądź aktorstwo – w zależności od tego, jaka forma autoprezentacji sprawia nam przyjemność.
Jakie rodzaje aktywności preferuję?
Krótko mówiąc: wolisz spokojne, stateczne zajęcie, któremu poświęcisz długie godziny w zaciszu domowym, czy też sama myśl o bezruchu sprawia ci dyskomfort? Preferujesz zajęcia na świeżym powietrzu, czy wolisz zamkniętą przestrzeń? Nasze hobby powinno być w dużej mierze uzależnione od naszego charakteru i sposobu bycia.
Dla introwertyka, który preferuje samotne zajęcia, a jednocześnie kocha sport, odpowiednim wyborem mogą być przejażdżki rowerowe, jogging lub inne zajęcia niewymagające obecności innych, jak na przykład gry zespołowe. Wszystko zależy od naszego temperamentu.
Razem, czy osobno?
Ostatnia kwestia, nad jaką należy się zatrzymać, dotyczy naszego stosunku do dzielenia swoich zainteresowań z innymi osobami. Bardzo wiele hobby, które pozornie wydają się zajęciem indywidualnym, można przekuć na czynność kolektywną.
Kochasz czytać, a jednocześnie lubisz móc dyskutować z przyjaciółmi o dopiero co skończonej lekturze? Skrzyknij znajomych i wspólnie załóżcie klub książki. A może twoją pasją są ręczne robótki? Spróbuj rozpocząć z bliskimi projekt, nad którym będziecie mogli pracować wspólnie. Ogranicza cię wyłącznie własna wyobraźnia!
Rodzaje hobby
Skoro wiemy już jak rozpocząć poszukiwania naszego hobby, warto przyjrzeć się, jakimi kategoriami można posiłkować się podczas tego procesu. Warto czerpać inspirację z różnych miejsc i dostosowywać do własnej osoby. Dzięki temu szybko uda nam się znaleźć hobby, które rozwinie nasze zainteresowania i sprawi nam dużo przyjemności.
Sport to zdrowie!
Sport bardzo często stanowi hobby sporej liczby osób. Nie tylko poprawia zdrowie i kondycję, ale stanowi również doskonałą rozrywkę, zarówno w grupie, jak i solo. Dla osób, które chcą przede wszystkim wyciszyć się i poprawić rozciągliwość mięśni, polecamy jogę bądź pilates. Dla wielbicieli wody: pływanie, nurkowanie bądź kajakarstwo, surfing i żeglarstwo.
Taniec oraz różnego rodzaju sztuki walki będą dobre dla ludzi, którzy mają dużą ilość niespożytej energii, lubią się ruszać i preferują zajęcia kontaktowe. Z kolei wspomniane wcześniej sporty ekstremalne, takie jak skoki spadochronowe, bungee czy nurkowanie głębinowe nadadzą się idealnie dla wielbicieli ogromnych emocji, którzy nie mogą się obejść bez zastrzyku adrenaliny.
Sport to ogromna dziedzina, w której każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Kreatywnie i twórczo
Jeśli nie czujemy się pewnie w sporcie i szeroko pojętej aktywności fizycznej, za to mamy spore pokłady kreatywności i duszę artysty, czeka na nas ogromny wybór zajęć, które możemy przekuć na hobby.
Twórcze zainteresowania mogą oscylować zarówno wokół dosyć ogólnego pojęcia „crafts”, w którym zawierają się takie czynności jak ceramika, decoupage, czy haftowanie, jak i zajęć mniej namacalnych, ale wciąż wykorzystujących naszą wyobraźnię i kreatywność, na przykład pisarstwo, grafika komputerowa bądź blogowanie.
Wybór danego hobby będzie oczywiście zależał od poziomu naszych umiejętności manualnych, fantazji i różnych innych czynników, jednak warto przy tym próbować różnych ścieżek. Nawet jeśli na początku nie będziemy ekspertami w określonej dziedzinie, przy odrobinie zapału szybko może się to zmienić.
Codzienne, praktyczne hobby
Mało osób zdaje sobie sprawę, że za pojęciem hobby może kryć się czynność, którą często wykonujemy na co dzień. Gotowanie jest dla ciebie czymś więcej, niż tylko przykrym obowiązkiem? Uwielbiasz piec i dekorować ciasta? A może cały wolny czas poświęcasz pielęgnacji domowych roślin? Wszystko to może stać się twoim nowym hobby!
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Mnie bardzo odstresowuj pielęgnowanie przydomowego ogródka