Spis treści artykułu
Urządzanie biura w domu – praktyczne wskazówki
Podczas urządzania biura, warto uwzględnić swoje przyzwyczajenia i dobowy rytm. Pomoże to chociażby w wyborze odpowiedniego pomieszczenia. Jeśli lubimy pracować przy naturalnym świetle, rano, idealną opcją będą okna umiejscowione na wschodzie. Jeżeli preferujemy popołudnia – dobrze sprawdzą się okna wychodzące na południowy zachód. Oprócz okien, warto uwzględnić również sposób sztucznego doświetlania danego pomieszczenia.
Należy pamiętać o wyborze odpowiedniego koloru oraz mocy światła. A także stopniu jego rozproszenia. Dobrze oświetlona przestrzeń ułatwi efektywną pracę.
Warto pamiętać również o swoich codziennych przyzwyczajeniach. Jeśli pijesz dużo kawy lub herbaty, warto znaleźć miejsce na ekspres do kawy, kolekcję herbat, ulubiony kubek lub filiżankę, a także czajnik. Pozwoli ci to na uniknięcie częstego wychodzenia z biura, aby zrobić sobie coś do picia, co poprawi twoją produktywność. Lubisz słuchać muzyki? Pomyśl o sprzęcie, który ci to umożliwi.
Stwórz cichą, spokojną i sprzyjającą koncentracji przestrzeń
Wykonywanie obowiązków służbowych zawsze wymaga odpowiedniego nastroju. Oczywiście, w zależności od indywidualnych preferencji, wymarzona przestrzeń do pracy może być minimalistyczna, bardzo kolorowa, cicha lub pobudzająca kreatywność. Ważne jednak, aby sprzyjała koncentracji i efektywnemu wykonywaniu kolejnych zadań. Dlatego, zastanówmy się, co pozytywnie wpływa na naszą produktywność.
W większości przypadków dobrze sprawdzą się jasne kolory, otwarta przestrzeń, minimalizm i dobrze przemyślane oświetlenie. Idealnymi kolorami do domowego biura są wszelkie odcienie bieli, pastele, jasne szarości. Jeżeli pracujemy kreatywnie i mamy duszę artysty, dobrze mogą się sprawdzić również wyraziste, kolorowe akcenty. Np. w postaci jednej turkusowej, fuksjowej, kanarkowej albo trawiastej ściany.
Estetyczna, ładnie zaaranżowana przestrzeń sprzyja dobremu samopoczuciu, dlatego warto poświęcić chwilę na zaprojektowanie domowego biura.
Funkcjonalność – nie utrudniaj sobie życia
Domowe biuro ma być przede wszystkim funkcjonalne. Kup odpowiedniej wielkości, solidne biurko, wygodne, wysokiej jakości krzesło, które w miarę możliwości odciąży twój kręgosłup i lampy, które pozwolą na doświetlenie twojego miejsca pracy.
Oprócz tego, przydatne mogą się okazać różnego rodzaju szafki i regały, które pozwolą na trzymanie pod ręką wszystkich niezbędnych przedmiotów, a także na przechowywanie dokumentacji związanej z prowadzeniem firmy.
Wszystkie meble, kupowane do domowego biura powinny być dobrej jakości. Tak, żeby przez długie lata mogły pełnić swoją rolę. W zależności od potrzeb, można ograniczyć się tylko do biurka, laptopa lub komputera, fotela i jakiejś szafki, albo dokupić inne potrzebne nam w pracy meble. Albo takie, które po prostu ocieplą nasze biuro i sprawią, że będziemy chętniej w nim przebywać. Mogą to być np. wygodne fotele, stolik kawowy albo półki na książki, które będziemy czytać podczas przerw.
Biuro – to nie jest twoja prywatna przestrzeń
Choć domowe biuro, mieści się w miejscu, w którym mieszkasz, warto pamiętać, że jest to przestrzeń przeznaczona do pracy. Dlatego, warto zaprojektować ją w taki sposób, aby różniła się wystrojem od reszty domu. Można to osiągnąć poprzez dobranie innej podłogi, koloru ścian lub stylu mebli, które wstawimy do biura. Ewentualnie, jeżeli chcemy, możemy wydzielić biuro z otwartej przestrzeni, używając do tego celu np. ażurowego regału. W ten sposób wydzielimy przestrzeń do pracy np. w domu urządzonym w stylu loftowym.
Dobrą metodą jest umiejscowienie biura obok sypialni. Dzięki temu łatwo będziemy w stanie przemieszczać się między przestrzenią „prywatną, a służbową,” cały czas będą oddalonym od domowego zgiełku, który mógłby utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli nasz dom jest piętrowy, to w większości przypadków, umieszczenie go na piętrze, okaże się trafną decyzją.
Indywidualizm – dopasuj biuro do siebie!
Urządzając domowe biuro, zyskujesz niepowtarzalną szansę stworzenia przestrzeni, zgodnie z własnymi zasadami i potrzebami. Warto to wykorzystać i zaprojektować pomieszczenie, które będzie ułatwiało nam pracę. Liczy się dobór kolorów, mebli, dodatków. Każdy detal, który wybierzemy, może pozytywnie wpłynąć na efekt końcowy. Lub wręcz przeciwnie, sprawić, że nasze biuro nie będzie nam się podobało.
Dlatego warto poświęcić chwilę na dokładne zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto postawić na minimalizm i wraz z wykonywaniem codziennych obowiązków, doposażać nasze biuro w brakujące elementy. Lepiej bowiem inwestować z czasem, kiedy lepiej poznamy własne potrzeby, niż od razu stworzyć przestrzeń, która nie będzie nam odpowiadać.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
długo w domu pracowałem i los tak chcial, że ponownie wracam do pracy na chacie... także artykuł w punkt jak dla mnie, dużo praktycznych informacji dlatego daję 5 gwiazdek
Ja mam biuro w piwnicy w domu jednorodzinnym, zrobiłem osobne wejście do biura dla klientów.