Mieszkanie w kredycie

Posiadanie własnego mieszkania jest w obecnych czasach podstawą. Jednak czasami przytrafiają się niespodziewane sytuacje, w których nasze lokum staje się po prostu zbędne. Być może przestało spełniać nasze oczekiwania, stało się zbyt ciasne lub z innych przyczyn nie możemy już w nim mieszkać.

Wtedy pojawia się myśl, że mieszkanie trzeba sprzedać. Wydaje się, że to logiczne i proste rozwiązanie. Tylko, że zakup własnego lokum to spora inwestycja i często wiąże się z kredytem, który będzie nam ciążył. Czy sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa?. 

Popyt na nieruchomości

Od kilku lat można odnotować wzrost rozwoju branży deweloperskiej. Nieruchomości stały się towarem cennym i pożądanym. Nie trudno zauważyć, że ceny za metr kwadratowy drastycznie rosną. Często by dokonać zakupu wymarzonego mieszkania, musimy wspomóc się kredytem. Banki oferują niezliczone ilości pomocy finansowej.

Zachęcają korzystnymi warunkami dla kredytobiorców, a także możliwościami jego wzięcia. Zakup mieszkania na kredyt nie jest trudny. Jednak nasze priorytety mogą ulec zmianie. Przeprowadzka do innego miasta, a także inne czynniki, zależne bądź niezależne od nas, zmuszają nas do rezygnacji z zakupionego lokum. Mieszkanie może stać się zbędne, więc często decydujemy się na jego sprzedaż. Nie małym utrudnieniem jest ciążąca na nim hipoteka, ale nie jest to przeszkoda nie do pokonania.

Mieszkanie z kredytem

Należy pamiętać, że cała procedura sprzedaży lokalu z kredytem, jest bardzo podobna do tradycyjnej sprzedaży mieszkania bez ciążącej na nim hipoteki. Bądźmy jednak świadomi, że w taki kredyt wpisany jest bank. Właśnie ta instytucja generuje pewne ograniczenia i wymaga zwrócenia uwagi na drobne szczegóły. Potrzebne będą dodatkowe zaświadczenia i cierpliwość przy załatwianiu większej ilości formalności.

Pierwszy krok do sprzedaży mieszkania z kredytem

Jak wiadomo chwytliwe ogłoszenie może wiele zdziałać. Oprócz przygotowania ciekawej oferty i zdjęć, nie możemy zataić informacji o ciążącym na mieszkaniu kredycie. Stan prawny mieszkania dla kupców ma kluczowe znaczenie. W rzeczywistości hipoteka nie musi zniechęcać potencjalnych interesantów. Ważne jest aby przedstawić tą informacje w odpowiedni sposób.

Najlepiej zamieścić ją w środkowej części ogłoszenia i nie rozpisywać się zbyt długo na jej temat. Przyszli kupcy sami muszą podjąć decyzję, rozważyć wady i zalety, a naszym zadaniem jest jedynie dostarczenie tej informacji. Pamiętajmy, dalsze kroki możemy podjąć jedynie, jeśli znajdziemy zainteresowanego zakupem naszego lokum.

Poinformowanie banku

W praktyce kredytobiorca i tak staje się prawnym właścicielem swojego mieszkania, mimo że bank zabezpiecza się wpisem do księgi wieczystej. Na szczęście nie przekreśla to szans na sprzedaż inwestycji kredytowanej. Pierwszą rzeczą po znalezieniu kupca, powinno być skontaktowanie się z kredytodawcą, u którego zaciągnęliśmy hipotekę. W tym momencie przygotujmy się na rozpoczęcie wszystkich formalności. Powinniśmy wystąpić do banku o wystosowanie odpowiedniego zaświadczenia. Dokument powinien zawierać:

  • informacje o saldzie kredytu, a także dodatkowych kosztach, których jednorazowa spłata, oczywiście za pozwoleniem banku, skutkuje wykreśleniem z księgi wieczystej notatki o obciążeniu hipoteki.

  • numer rachunku, na który powinna zostać przelana pozostałość kwoty.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie reszty niezbędnych dokumentów. Wymagane będzie również pisemne zaświadczenie instytucji, o zwolnieniu z hipoteki po spłacie. Bank z reguły wyraża pełną aprobatę, co możemy uznać za oficjalną zgodę na sprzedaż mieszkania. Przeanalizowanie wszystkich dokumentów może przeciągnąć się w czasie, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość.

Umowa przedwstępna

Obietnica na wykreślenie obciążenia hipoteki z Księgi Wieczystej ziści się tylko wtedy, kiedy bank otrzyma spłatę. Ważne jest, aby od przyszłego kupca wpłynęła zaliczka za zakup nieruchomości. Dzięki temu zarówno sprzedający jak i kupujący będą mieli jasną i klarowną sytuację odnośnie inwestycji.

Bank udziela promesy tylko na 30 dni, dlatego tak ważne jest spisanie umowy przedwstępnej. Będzie ona stanowiła dla nas gwarancję, a także potwierdzenie, by przeprowadzić wszystkie podjęte kroki do końca. Standardowa wersja umowy przedwstępnej powinna zawierać:

  • datę jej podpisania.

  • wysokość zaliczki jaką wpłacił kupujący.

  • całościową cenę mieszkania.

  • dane obu stron podpisujących umowę.

Kiedy potrzebny jest notariusz?

Zakup mieszkania notariusz

Wizyta u notariusza nie jest konieczna jeśli kupujący posiada odpowiednie środki na zapłacenie ustalonej kwoty. Jednak zakup mieszkania to duża inwestycja, która często jest niemożliwa bez pomocy finansowej banku. Jeśli na sfinalizowanie transakcji, kupiec zaciągnął kredyt, dopełnieniem formalności będzie odwiedzenie notariusza. Przygotuje on właściwą umowę sprzedaży, z uwzględnieniem wszystkich zaistniałych czynników. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji, dopiero kopia umowy notarialnej staje się dla banku informacją wiążącą.

Umowa od notariusza zawiera wszystkie niezbędne dla banku dane. Są na niej wszystkie istotne informacje, które stanowią podstawę do podjęcia dalszych kroków. Oprócz tego bank kupującego, będzie świadomy jakie środki ma przelać na rachunek właściciela mieszkania, a jakie na konto jego banku. Notariusz wnioskuje również o wprowadzenie zmian w księdze wieczystej danego lokalu.

Spłata kredytu

Nie zależnie od tego czy kupujący wspomoże się kredytem, czy kupi nieruchomość za gotówkę, w pierwszej kolejności spłacana jest pożyczka sprzedającego. Jest to pierwszy i podstawowy warunek. W dalszym etapie spłacana jest pozostała część zadłużenia. Pamiętajmy, że dla banku istotne są fakty. Tak więc, środki ze sprzedaży na nasze konto trafią dopiero po okazaniu odpowiedniego zaświadczenia o spłacie zadłużenia. Bez tego, nie otrzymamy zgody na rozliczenie kredytu.

Po dopełnieniu tego obowiązku oraz złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, uruchomiona zostaje dalsza część procedury sprzedaży. Złóżmy ten wniosek dopiero po spłacie całkowitej. Pamiętajmy też, że nie musimy otrzymać pieniędzy z tytułu zbycia nieruchomości. Może się tak stać, gdy w odpowiednim czasie nie dostarczymy zaświadczenia o spłacie hipoteki. By uniknąć tego problemu, pilnujmy terminów narzuconych nam przez bank. Ostatnim etapem będzie złożenie zgody na przekazanie hipoteki kupującemu.

Sprzedaż mieszkania z kredytem nie jest rzeczą niemożliwą. Przy odpowiedniej wiedzy oraz cierpliwości, przebrnięcie przez wszystkie procedury nie będzie stanowiło żadnego problemu. Pamiętajmy, że wszystkie etapy formalne wymagają czasu i mogą się ciągnąć nawet tygodniami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by adrian on Porady J8.pl

Ciężko jest sprzedać mieszkanie z kredytem. Jak jest chętny na mieszkanie i dowiaduje się o kredycie to od razu rozmowa się kończy.