Metabolizm prawidłowe funkcjonowanie

Metabolizm, a więc przemiana materii, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządów w organizmie, lecz oprócz tego przyczynia się do spalania części energii lub odkładania jej w postaci tłuszczu. Jego poziom zależy częściowo od indywidualnych predyspozycji, ale możemy również wpływać na przyspieszenie metabolizmu, co jest szczególnie pożądane u osób, które chcą się odchudzić. Jak tego dokonać? 

Czym jest przemiana materii? 

Do funkcjonowania organizmu potrzeba jest energia, która uzyskiwana jest z przyjmowanego pożywienia. Przemianę materii można podzielić na dwie kategorie: Podstawowa Przemiana Materii (PPM) oraz Ponadpodstawowa Przemiana Materii (PPPM).

Ta pierwsza odpowiada za pokrycie wydatku energetycznego związanego z podstawowymi aspektami funkcjonowania organizmu, a więc oddychaniem, odbudową komórek czy pracą narządów wewnętrznych. W obrębie grupy Ponadpodstawowej obejmuje się z kolei energię na codzienne czynności związane z pracą umysłową oraz fizyczną, a także kwestiami dotyczącymi utrzymania odpowiedniej temperatury ciała czy też funkcjonowania układu pokarmowego.

Przemiana Materii (PPPM). Ta pierwsza odpowiada za pokrycie wydatku energetycznego związanego z podstawowymi aspektami funkcjonowania organizmu, a więc oddychaniem, odbudową komórek czy pracą narządów wewnętrznych.

W obrębie grupy Ponadpodstawowej obejmuje się z kolei energię na codzienne czynności związane z pracą umysłową oraz fizyczną, a także kwestiami dotyczącymi utrzymania odpowiedniej temperatury ciała czy też funkcjonowania układu pokarmowego.

Od czego zależy tempo metabolizmu? 

Na szybkość przemiany materii ma wpływ wiele czynników, wynikających z indywidualnych predyspozycji, ale i czynników zewnętrznych. Z uwagi na odmienną budowę ciała jest ona z natury wolniejsza u kobiet niż u mężczyzn – metabolizm zwalnia też w starszym wieku, więc osoby starsze spalają energię wolniej niż młodzi. Co ciekawe wpływ na przemianę materii ma również klimat, gdyż na północy spalanie przebiega szybciej, z uwagi na to, że panują tam niższe temperatury niż na południu. 

  Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

Należy jednak podkreślić, że przemiana materii zależy też w około 50 procentach od nas samych, a przede wszystkim od naszej diety oraz zakresu aktywności fizycznej. Regularny ruch przyspiesza metabolizm, gdyż zwiększa zapotrzebowanie na energię, której potrzeba też więcej w przypadku mięśni niż tkanki tłuszczowej. Niebagatelny wpływ ma również dieta i nie chodzi tu jedynie o to co się je, ale również w jaki sposób. 

Uprawianie sportu przyśpiesza metabolizm

Uprawianie sportu metabolizm

W kontekście przyspieszania metabolizmu, a tym samym odchudzania jednym z największych sprzymierzeńców jest sport, który przyczynia się do żywszego spalania tkanki tłuszczowej. Jeżeli jednak zależy nam na zgubieniu nadwagi to najskuteczniejsze okazują się wbrew pozorom ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, gdyż w ten sposób skupiamy się na spalaniu tłuszczu, a w mniejszym stopniu rozbudowywaniu tkanki mięśniowej.

Istotne jest również to by podtrzymać taki wysiłek przez wystarczającą ilość czasu, gdyż dopiero po upłynięciu kilkudziesięciu minut organizm sięga po zapasy energii z tkanki tłuszczowej. Powinno się zatem ćwiczyć przynajmniej 45 minut dziennie, na poziomie średniej intensywności. Trzeba również zadbać o regularność takich ćwiczeń i wykonywanie ich codziennie, lecz pamiętając by najlepiej zachować około 20 godzin odstępu między treningami.

Tego typu umiarkowany wysiłek fizyczny przyspiesza krążenie krwi oraz stymuluje komórki organizmu do aktywniejszej pracy, co utrzymuje się także w godzinach po zakończonym treningu. Z tego względu sport jest bardzo ważną kwestią w kontekście przyspieszania przemiany materii. 

Regularność posiłków

W kontekście zdrowego odżywania się zaczyna się zwykle od tego, że liczy się nie tylko to co jemy, ale i jak to robimy. Powinno się spożywać więcej, ale mniejszych posiłków i najlepiej o regularnych porach dniach. Dziennie powinno się przyjmować przynajmniej trzy posiłki, lecz najlepiej gdy będą to cztery do pięciu pór jedzenia. W ten sposób przyspieszamy metabolizm, gdyż zmuszamy organizm do ciągłej przemiany materii na bieżące aktywności.

  Historia roweru

Gdy spożywamy jeden lub dwa większe posiłki dziennie to organizm automatycznie odnotowuje potrzebę robienia zapasów energetycznych, a więc w praktyce magazynuje tę energię w formie tkanki tłuszczowej. Z tego względu warto się przestawić na mniejsze dania, lecz przyjmowane regularnie, dzięki czemu nie tylko nie będziemy odczuwali głodu, ale i rozruszamy nasz metabolizm.

Co najlepiej jeść?

Dieta a metabolizm

Na przyspieszenie przemiany materii pozytywnie wpływa białko pochodzące z chudego mięsa, a także zdrowe tłuszcze z ryb, które najlepiej jeść co dwa lub trzy dni. W codziennej diecie nie powinno również zabraknąć wielu warzyw oraz dziennej dawki owoców. Do spalania tkanki tłuszczowej przyczynia się także witamina B6, zawarta chociażby w soi czy łososiu.

Dużym sprzymierzeńcem w kontekście przyspieszania metabolizmu są przyprawy: ostre papryczki, pieprz, chrzan, imbir czy mieszanki curry. Wreszcie należy pamiętać o spożywaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie – między posiłkami, gdy mamy pusty żołądek, warto pić w szczególności zimną wodę, gdyż organizm zużyje wtedy więcej energii na utrzymanie ciepłoty ciała. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by klaudia on Porady J8.pl

moją tajną bronią w przyśpieszaniu metabolizmu jest jedzenie produktów bogatych w błonnik. pomagają bardzo do tego jeszcze ja wspomagam moje jelita stosując kapsułki debutir. dzięki nim nie mam problemów z zaparciami i wypróżniam się regularnie.

by Mirka on Porady J8.pl

Wszystko ładnie opisane tylko ciężko trzymać dietę i jeszcze ćwiczyć:)