Spis treści artykułu
Ciąża w życiu kobiety
Ciąża to wyjątkowy rozdział w życiu kobiety. Radość oczekiwania na dziecko miesza się z obawą o jego zdrowie i przebieg ciąży. Planując zajście w ciąże warto zrobić wszystko, aby być spokojnym o zdrowie swoje i dziecka.
Wybierz ginekologa
Jak przygotować się do ciąży? Przede wszystkim znaleźć dobrego lekarza ginekologa. Musi być osobą, do której będziesz czuła zaufanie. I taką, z którą dobrze się dogadasz. W trakcie 40 tygodni ciąży przebiegającej prawidłowo wizyt u lekarza będzie co najmniej 10. Najlepiej kiedy ciąże od początku do końca prowadzi jeden lekarz. Dlatego tak ważny jest dobry wybór gabinetu ginekologicznego.
Z tą decyzją nie warto czekać. Już rozpoczynając starania o dziecko, albo jeszcze na etapie snucia planów, zorientuj się jakich lekarzy masz w swojej okolicy, popytaj znajome mamy, poczytaj fora internetowe. Im bliżej tym lepiej – długie podróże w trzecim trymestrze nie będą wygodne. Jeśli decydujesz się na prowadzenie ciąży prywatnie, świetnie byłoby znaleźć takiego ginekologa, który pracuje także w publicznym szpitalu. W razie jakichkolwiek problemów łatwiej będzie Ci dostać się na oddział.
Po za tym zrób wizytę kontrolną. Jeśli dawno nie miałaś cytologii, lekarz powinien ją zlecić. Przyda się także badanie piersi. Jeśli masz nieregularne cykle lub inne problemy związane z menstruacją i owulacją, powiedz o tym lekarzowi.
Większość problemów z zajściem w ciążę można skutecznie leczyć. Znajdź chwilę na porozmawianie z ginekologiem o wszystkich aspektach ciąży, co do których masz wątpliwości czy obawy. Odpowiedni lekarz szczegółowo odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Suplementacja w czasie ciąży
Im mniej tabletek przyjmujesz tym lepiej, dlatego nie próbuj nadrabiać braku zdrowej diety zestawami witamin. Chyba, że lekarz zaleci co innego. Jest jednak jedna substancja bezwzględnie potrzebna do prawidłowego rozwoju dziecka – kwas foliowy. Suplementację warto rozpocząć nawet pół roku przed zajściem w ciążę. Dlaczego jest tak ważna? Kwas foliowy nie jest wytwarzany w naszym organizmie, pobieramy go z zewnątrz.
Podczas pierwszych tygodni jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka. Niedobór kwasu foliowego prowadzi do wad cewy nerwowej i powoduje poważne deformacje, np. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.
Badania podczas ciąży
Przed zajściem w ciąże warto wykonać podstawowe badania takie jak morfologia krwi, poziom cukru, analiza moczu, kontrola ciśnienia krwi. Te testy dadzą obraz ogólnej kondycji organizmu. Jeśli cokolwiek się dzieje, lepiej będzie najpierw zadbać o swoje zdrowie. Wśród niezbędnych badań jest wspomniana wcześniej cytologia.
Istnieje cały szereg badań genetycznych, które warto wykonać przed zajściem w ciążę. Nie są uznawane za niezbędne, a raczej zalecane. Zwłaszcza dla kobiet po 35-tym roku życia lub takich, które mają w rodzinie historie zaburzeń genetycznych. W Polsce kluczowe badania genetyczne są refundowane dla osób z grupy ryzyka. Jeśli chcesz wykonać takie badanie, a nie podlegasz refundacji, przygotuj się na wydatek między 200 a nawet 1500 zł – w zależności od tego na jaki wariant się zdecydujesz.
Czy trzeba wykonywać wszystkie badania genetyczne będąc młodą i zdrową kobietą? Z pewnością nie. Ale warto rozważyć wykonanie testu wariantu C677T/A1298C genu MTHFR – dodatni wynik badania będzie sugerował problemy z przyswajaniem kwasu foliowego.
Rezygnacja z używek
Co do szkodliwości alkoholu w ciąży nikt już nie ma wątpliwości. Z papierosami jest trochę gorzej i nawet na oddziałach ciąży powikłanej zdarzają się pacjentki palące. Z używek warto zrezygnować już na etapie starań o dziecko. Po pierwsze – rzucenie nałogu nie jest łatwe. Po drugie – oczyszczenie organizmu z toksyn, np. pochodzących z papierosów, nie jest proste i trwa miesiącami. Dowiedziono także, że kobiety nie palące i stosujące się do ogólnych zasad zdrowego trybu życia, zachodzą w ciążę szybciej i lepiej przez nią przechodzą.
Przygotowanie się do ciąży to obowiązek każdej świadomej kobiety. Wykonanie badań i suplementacja kwasu foliowego to niewielki wysiłek. Jedz zdrowo i ciesz się życiem. Pozytywne podejście i brak stresu to klucz do zdrowej ciąży.
częściowa inspiracja: https://wkobiecymwydaniu.pl/category/domowe-zacisze/rodzicielstwo/
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
fakt, że dobry lekarz ginekolog pomoże w baaaardzo wielu sprawach i jest to rzecz często lekceważona (widzę po koleżankach). Dlatego warto naprawdę podpytać, poczytać opinie i wybrać dobrego lekarza do prowadzenia ciąży.
Ciekawy artykuł ja zastanawiam się nad wyborem dobrego ginekologa.