Sposoby na pozbycie się drugiego podbródka

Pojawienie się drugiego podbródka bywa bardzo niemiłą niespodzianką. Nie następuje to nagle, lecz stopniowo i ta stopniowość powoduje, że początkowe procesy są prawie niezauważalne. Dlatego mocno zaskakujący bywa ten moment, kiedy na fotografii lub w odbiciu w lustrze wyraźnie widać, że owal twarzy znacznie się zmienił a pod brodą jest drugi, niepotrzebny nawis skórny.

To defekt kosmetyczny, którego można uniknąć, pod warunkiem znajomości przyczyn jego powstawania, a także sposobów zapobiegania i likwidowania już powstającego. Najczęściej dotyka kobiet, choć u mężczyzn również się zdarza. Wyraźna zmiana owalu twarzy uwidacznia się na ogół około 40 roku życia.

Przyczyny powstawania drugiego podbródka.

Przyczyn jest kilka, często są one złożone. Wśród najczęstszych jest:

  • budowa anatomiczna twarzy.

Wąska i nieco cofnięta dolna szczęka powoduje, że mięśnie, do których przyczepiona jest skóra twarzy i szyi są małe i słabe. Skóra z czasem traci moc naturalnej przyczepności i zaczyna nieestetycznie zwisać.

  • genetyka.

Wiele cech występuje rodzinnie. Wśród nich także określony styl starzenia się. Można zaobserwować u kobiet należących do tej samej rodziny podobne załamywanie się skóry i jej nawisy w tych samych miejscach.

  • otyłość.

Skóra na szyi jest prawie całkowicie pozbawiona komórek tłuszczowych, jednak pod skórą na szyi tkanka tłuszczowa lubi się zbierać. Powoduje to rozciąganie się skóry, która z czasem traci jędrność i zaczyna być zwiotczała.

  • zmiany hormonalne.

Naturalne zmiany hormonalne również wpływają na pogorszenie się jędrności skóry – staje się sucha, szybko marszczy i szybko przestaje być elastyczna. Te procesy na ogół zaczynają się u kobiet w okresie menopauzy, czyli krótko po 40 urodzinach.

  • złe nawyki żywieniowe.

Tzw. niezdrowa żywność ma fatalny wpływ na jakość skóry. Szczególnie nadmiar cukru w pożywieniu. Powoduje on zarówno suchość, lecz również utratę elastyczności. Dieta uboga w witaminy i minerały jest pierwszym krokiem do szybkiego starzenia się.

  • zła postawa ciała i brak ruchu.

Ostatnio coraz częściej się mówi o tzw. postawie sms-owej. Pochylona do przodu i do dołu głowa powoduje opadanie skóry na szyi, na dodatek cała postawa nachylona jest w dół, ramiona i plecy zgięte. Skóra zamiast trzymać, wisi. Częste utrzymywanie takiej postawy sprzyja powstawaniu drugiego podbródka. Brak ruchu powoduje utrwalenie fatalnej sylwetki, w konsekwencji przesunięcie środka ciężkości ku przodowi i w konsekwencji nawisy skórne.

Znając przyczyny powstawania drugiego podbródka, można skutecznie zapobiegać temu procesowi lub też go niwelować.

Skuteczne sposoby na likwidowanie drugiego podbródka.

1. Dieta.

Z diety należy wykluczyć przede wszystkim fast foody i cukier, zamiast nich wprowadzić owoce, warzywa, orzechy, olej roślinny lub oliwa, nabiał, ryby i pestki (słonecznik, dynia). Dostarczą one skórze odpowiednią ilość najcenniejszych i najbardziej wartościowych witamin, minerałów i kwasów omega3, wpływających na poprawę jędrności skóry, dobre jej nawilżenie oraz wzmocnienie.

2. Ruch fizyczny oraz ćwiczenia likwidujące drugi podbródek.

Ćwiczenia likwidujące drugi podbrodek

Zachowanie właściwej postawy ciała i sprawności fizycznej przeciwdziałają „postawie sms-owej”. Uniesienie głowy w górę powoduje „cofanie się” podbródka. Bardzo pomocne jest proste ćwiczenie – noszenie książki na głowie. Kobiety Afryki, dźwigające na głowie całe kosze nigdy nie mają zwisającej brody i policzków.

Mięśnie szyi można wyćwiczyć. Oto kilka bardzo skutecznych propozycji, dobrze znanych naszym babciom:

  • teatralne bardzo wyraźne wymawianie głosek a, e i, o, y , u.
  • wyciąganie języka na zewnątrz jak najdalej w kierunku nosa, brody oraz uszu,
  • kręcenie głową kółek naprzemiennie raz w jedną, raz w drugą stronę,
  • otwieranie żuchwy przy jednoczesnym przeciwdziałaniu tej czynności dłonią położoną pod podbródek.
  • wysuwanie dolnej żuchwy do przodu.

3. Kosmetyki.

O skórę na szyi powinno się dbać tak samo, jak o twarz. Często się o tym zapomina. Do szyi można stosować te same kosmetyki, lub też nieco cięższe, tłustsze, chroniące przed wysychaniem. Bardzo ważny jest kierunek wcierania kremu w skórę twarzy, odwrotnie do kierunku grawitacji.

4. Masaże.

Niesłychanie ważną czynnością w zapobieganiu i likwidacji drugiego podbródka są masaże. Należy je wykonywać razem z masażami ujędrniającymi twarzy, gdyż unoszę się wówczas policzki, a wraz z nimi znika drugi podbródek.

Najskuteczniejsze są masaże japońskie. Polegają one na wykonywaniu kolistych ruchów od środka twarzy i odprowadzaniu limfy.

Masaże szyi i podbródka polegają na wykonywaniu naprzemiennie dłońmi ruchów od dołu szyi ku żuchwie, po czym zebraną limfę odprowadza się na boki, przytrzymując fałd skóry między kciukiem a palcem wskazującym lub serdecznym.

Masaż należy wykonywać codziennie podczas wcierania kremu lub też z wykorzystaniem specjalnych olejków pielęgnacyjnych.

Do masażu można wykorzystywać specjalne wałeczki z wypustkami. Warto też pamiętać o oklepywaniu i delikatnym uszczypywaniu skóry – wspaniale poprawia ukrwienie skóry  i ujędrnia.

5. Zabiegi medycyny estetycznej.

Wśród metod inwazyjnych, popularnością cieszą się zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi medycyny estetycznej
  • nici liftingujące, które podciągają opadającą skórę,
  • lipoliza iniekcyjna, likwidująca tkankę tłuszczową,
  • zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych,
  • zabiegi laserowe.


Utrzymanie efektów zabiegów medycyny estetycznej warto wzmocnić wszystkimi działaniami, które zapobiegają lub likwidują drugi podbródek za pomocą ćwiczeń i masażu. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Nastazja on Porady J8.pl

Najskuteczniejszą metodą na drugi podbródek jest medycyna estetyczna.