Spis treści artykułu
Pierwsze dni dziecka w przedszkolu
Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są stresujące nie tylko dla niego, ale również rodziców. W istocie do tej pory najwięcej czasu spędzali wspólnie, a teraz przyszła pora na to, aby dziecko rozpoczęło swoją przygodę z nauką. Z tym że najpierw należy pomóc mu zaadaptować się w przedszkolu. Jak to zrobić? Po przeczytaniu tego tekstu wiele się wyjaśni!
Wybór i wizyta w przedszkolu
Jeżeli rodzice dopiero stoją przed wyborem przedszkola, to powinni zdecydować się na takie, które nie tylko znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, ale też cieszy się dobrymi opiniami. W podjęciu decyzji na pewno pomogą grupy w internecie, czy rozmowa z innymi rodzicami.
Takie działanie pozwoli skutecznie sprawdzić, czy dziecko będzie dobrze traktowane w konkretnym przedszkolu i czy szybko się w nim odnajdzie. Kiedy zapadnie już ostateczne ustalenie, dobrze jest wraz z pociechą udać się do placówki. W praktycznie każdej z nich są dni otwarte, kiedy można obejrzeć sale, czy odbyć krótką rozmowę z pracownikami.
Dziecko przy rodzicach znacznie chętniej się otworzy i zainteresuje tym, co może znaleźć w przedszkolu. W ten sposób łatwiej mu będzie przywyknąć do nowego miejsca i się w nim zaadaptować.
Codzienna rutyna
Przed rozpoczęciem zajęć w przedszkolu należy przygotować dziecko na to, że będzie musiało dostosować się do panujących tam zasad. Dlatego stosunkowo wcześniej należy je przygotować do codziennej rutyny.
Kluczową rolę odgrywają stałe pory wstawania i kładzenia się do łóżka i godziny posiłku, a także podział czasu na obowiązki i przyjemności. Choć dziecko w przedszkolu ma dość dużą swobodę, to musi się przyzwyczaić do tego, że uwaga opiekunów nie będzie zwrócona tylko na nie.
Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na lodówce lub w innym widocznym miejscu harmonogramu dnia. Dzięki czemu dziecko będzie widziało, co dzisiaj musi jeszcze zrobić lub kiedy nastąpi pora na zabawę.
Przedszkolna wyprawka
Dziecko mające przed sobą pierwsze dni w przedszkolu jest pełne obaw, ale też ciekawości, którą można jeszcze bardziej rozbudzić. Pora więc udać się na zakupy.
Co prawda, kompletowanie wyprawki może być dość czasochłonne, ale dla dziecka to doskonała zabawa. Zwłaszcza jeśli rodzice pozwolą na to, aby samo mogło wybrać worek na kapcie, czy piórnik z ulubionym bohaterem kreskówki. Wspólna wyprawa da dziecku do zrozumienia, że jest w takim wieku, że może podejmować swoje pierwsze, własne decyzje.
Oczywiście nie trzeba godzić się na wszystkie propozycje pociechy, zwłaszcza te absurdalne. Niektóre pociechy zabierają do przedszkola ulubioną przytulankę, która kojarzy im się z domem. Z tym że nie zawsze jest to skuteczne, ponieważ wspomnienia mogą wywoływać różne emocje i negatywnie na nie wpływać.
Rozmowa z dzieckiem o przedszkolu
Dziecko mimo swojej ciekawości obawia się tego, co nowe i nieznane. W związku z tym koniecznie trzeba z nim porozmawiać czego może spodziewać się w przedszkolu. Przede wszystkim warto mówić o samych pozytywnych aspektach.
Jednak nie oznacza to, żeby okłamywać dziecko, tylko w taki sposób przedstawić mu całą sytuację, aby nie widziało żadnego zagrożenia, czy odczuwało lęku. Można, chociażby wprost oznajmić, że będzie miało obowiązki, ale w porównaniu do tego, ilu zyska kolegów, czy czasu spędzonego na zabawie to nic takiego.
W trakcie rozmów należy zapewnić dziecko, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań, czy nieprzyjemności rodzice z całą pewnością mu pomogą i znajdą najlepsze z możliwych rozwiązań.
Odprowadzenie dziecka do przedszkola
W pierwszych dniach w miarę możliwości można zostawiać dziecko w przedszkolu tylko na 2-3 godziny. W tym czasie pozna panujące zasady, nowych kolegów i zorientuje się, jak działa placówka, ale nie zdąży zbytnio zatęsknić. Kiedy już zacznie się przyzwyczajać, będzie mogło zostawać dłużej. Podczas odprowadzania należałoby się z dzieckiem pożegnać dość szybko i bez okazywania emocji.
Jeśli nie życzy sobie buziaka, czy pomocy przy przebieraniu to nie można na nim tego wymuszać. Choć pewnie niektóre czynności będzie wykonywać nieporadnie, to uczy się samodzielności i samo tego chce, a takie zachowanie należy chwalić. W innej sytuacji przy pożegnaniu dziecko może zacząć płakać, a nawet wpadać w histerię.
W żadnym wypadku rodzice nie powinni zabierać go z powrotem do domu. Kiedy zauważy, że rozpacz nie przynosi oczekiwanych skutków, szybko zrezygnuje.
O czym jeszcze pamiętać?
Dziecko zaczynające przygodę z nauką może reagować różnie. Jedno będzie przepełnione ekscytacją i szczęściem, a drugie żalem i smutkiem. Tak czy inaczej, musi mieć całkowitą pewność, że może liczyć na wsparcie, miłość i zainteresowanie rodziców.
Jeżeli nie chce wspominać o tym, co się wydarzy, lepiej nie naciskać. Gdy przyjdzie pora, samo rozpocznie rozmowę. Być może potrzebuje czasu, aby wszystko sobie przemyśleć lub zrozumieć pewne kwestie. Poza tym należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie.
Dlatego niewskazane jest porównywanie do innych przedszkolaków i wskazywanie ich jako przykład. Jeśli rodzice zaczną to robić, to ich pociecha zamknie się w sobie, nie będzie chciała brać udziału w zajęciach, a kontakt z rówieśnikami sprawi mu problem.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Pierwsze dni w przedszkolu są bardzo ważne dla dziecka jak i rodzica.