Kiedy zacząć naukę rozpoznawania kolorów?

Kiedy Twoje dziecko osiągnie kamień milowy, jakim jest ukończenie pierwszego roku życia, zauważysz, że staje się ono małym zdobywcą informacji. Zaczynają chodzić, mówić i są o wiele bardziej niezależne, ponieważ etap niemowlęcy mają już dawno za sobą.

Mniej więcej w tym wieku można zacząć zapoznawać je z kolorami. Ważne jest, aby dziecko zaczęło często słyszeć słowa, aby je zapamiętać. Mimo że prawdopodobnie nie będzie ono w stanie w pełni zrozumieć i zachować koncepcji kolorów do około 19 miesiąca życia, warto zacząć uczyć je ich jak najwcześniej.

Wtedy właśnie nauka kolorów zacznie nabierać sensu, podobnie jak nauka nazw przedmiotów nabrała sensu około 1 roku życia. Dopasowywanie kolorów jest jedną z najprostszych form nauki kolorów. Kluczem do nauki kolorów przez Twoje dziecko jest nadmierna ekspozycja. Jak powiem poniżej, chcesz dać mu mnóstwo okazji, aby usłyszało, jak mówisz nazwy kolorów, ważne jest też aby często je widziało.

Korzyści z nauki kolorów

Nauka kolorów

Rozpoznawanie kolorów może poprawić umiejętności językowe, ponieważ nauka rozpoznawania i opisywania kolorów zwiększa zdolność dziecka do komunikowania się i wyrażania siebie. Nauka kolorów wzmacnia umiejętności matematyczne, pomagając dziecku uczyć się sortować, organizować, kategoryzować i porównywać.

Wczesna identyfikacja kolorów pomaga stworzyć poznawczy związek między wskazówkami wizualnymi a słowami. Umiejętność rozpoznawania kolorów jest uważana za wyznacznik i kamień milowy w procesie poznawczym dziecka i często stanowi element wczesnych badań przesiewowych w kierunku rozwoju i dopuszczenia do edukacji.

Schematyczny sposób myślenia

Nazewnictwo kolorów w dużej mierze opiera się na kulturze i języku – rozpoznawanie odcieni niebieskiego i odróżnianie ich od zielonego, nie jest wrodzoną cechą człowieka. Z czasem wymyśliły to grupy ludzi, ponieważ lubimy myśleć w kategoriach – w ten sposób łatwiej jest nam się komunikować i nadawać światu sens.

Tak więc kolor może być oparty na kontekście, który już mamy w głowie. Dzieciom, które po raz pierwszy uczą się kolorów, trudno jest zrozumieć, że różowy i czerwony są różne, albo że granatowy nie jest czarny. To jest bardzo logiczne.

Można zauważyć, że dzieci z natury są logikami i myślą dosłownie. To dlatego czasami piszą niektóre litery wspak, ponieważ teoretycznie niektóre z nich są takie same.

Dlatego też stosują schematy gramatyczne, które mogą być zrozumiałe dla nowego użytkownika języka, ale przez rodzimych użytkowników języka są uważane za błędne. Myślimy, że mówią słodko, ale one po prostu kierują się logiką.

Skuteczne techniki nauczania kolorów

Chociaż małym dzieciom może być trudno zrozumieć pojęcie kolorów w sensie abstrakcyjnym, odniesienie ich do przedmiotów codziennego użytku powinno pomóc w zrozumieniu tego pojęcia. Dobrze sprawdzają się owoce – zielone jabłka, żółte banany, czerwone pomidory i oczywiście pomarańczowe pomarańcze.

Przeglądanie z dzieckiem stron książki artystycznej jest nie tylko przyjemne, ale także stymuluje jego twórczą naukę. Niezależnie od tego, czy widzisz rdzawe odcienie jesiennych liści, czy żywy żółty kolor wiosennego żonkila, w przyrodzie wszędzie wokół nas jest mnóstwo pięknych kolorów. Zabierz dziecko na spacer po ogrodzie lub miejscowym parku i sprawdźcie, ile kolorów możecie wspólnie dostrzec. Na początku nauki zachowaj prostotę.

Ucz dziecko tylko czerni, bieli i kolorów podstawowych, dopóki nie oswoi się z tym pojęciem, a następnie powoli wprowadzaj odcienie i wzory. Próba wytłumaczenia trzylatkowi zawiłości koloru turkusowego lub różnicy między różnymi odcieniami prawdopodobnie zanudzi go i oszołomi.

Twórcze zabawy kolorami

Podaruj swojemu małemu artyście domowej roboty farby do malowania palcami, które są tańsze niż te kupione w sklepie. Poza tym częścią zabawy jest wspólne przygotowywanie porcji. Aby ją przygotować, zmieszaj w rondelku pół szklanki skrobi kukurydzianej i 2 szklanki wody, a następnie gotuj mieszankę, aż stanie się gęsta.

Skuteczne nauczanie kolorów

Ostudzoną miksturę rozdziel do kilku plastikowych miseczek i dodaj tyle barwnika spożywczego, ile chcesz. Następnie pozwól dziecku rozmazać barwnik na dużym kawałku papieru lub tablicy, aż powstanie nasycone kolorami arcydzieło.

Wskazówka dotycząca utrzymania czystości: na stole rozłóż winylową ściereczkę, aby można było spłukać farbę, gdy dziecko skończy. Masz skarpetki? Postaw na podłodze dwa kosze na pranie, a do jednego przyklej kawałek białego papieru.

Weź garść skarpetek i podaj swojemu dziecku skarpetkę w dowolnym kolorze, mówiąc, żeby wrzuciło ją do kosza, do którego według niego należy. Pamiętaj, aby jej pomóc – chcesz, aby zabawa z kolorami była przyjemna, a nie frustrująca.

Kosze sensoryczne

Pojemniki sensoryczne mogą przynieść dzieciom wiele korzyści, zarówno w domu, jak i w ramach terapii zajęciowej. Można kupić kolorowy piasek lub samodzielnie pokolorować ryż i stworzyć kolorowe krajobrazy do zabawy z dzieckiem.

Do zabarwienia ryżu wystarczy: ocet ryżowy i trochę barwnika spożywczego. Kolorowanie i malowanie to świetny sposób na nauczenie dziecka kolorów. Procesy artystyczne pozwalają dziecku odkrywać, tworzyć i uczyć się w tym samym czasie.

Nauczanie dziecka kolorów nie musi być przykrym obowiązkiem ani dla Ciebie, ani dla niego. Powinno być proste i zabawne, ponieważ właśnie w ten sposób dzieci uczą się najlepiej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Olka on Porady J8.pl

Moje dziecko nauczyło się w przedszkolu kolorów bardzo szybko 🙂

by Darioo on Porady J8.pl

Nauka rozpoznawania kolorów może być bardzo przyjemna dla rodzica