Róża jerychońska specyficzna roślina

Róża jerychońska to specyficzna roślina, która może przetrwać bardzo długi czas bez wody, a po podlaniu odzyskuje swój piękny kolor. Z wyglądu przypomina nieco mech z delikatnie szarym listowiem. Róża jerychońska może osiągnąć wysokość ok. 30 cm.

W przypadku dłuższego braku wody ulega skurczeniu i zwijaniu, aby móc przemieszczać się dzięki sile wiatru w poszukiwaniu dogodnej lokalizacji do życia. Czy roślina ta jest wymagająca w hodowli? Oto przydatne porady na to, jak hodować różę jerychońską, aby zachwycała swoim pięknem i była zdrowa.

Czy róża jerychońska jest delikatna?

Te rośliny znane są ze swojej wytrzymałości. Bardzo trudno je zaniedbać i sprawić, że róża będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Co ciekawe, wyschnięty okaz można nawet włożyć głęboko do ciemnej szafy. Z rośliną nic się nie stanie – w takim miejscu może przetrwać nawet lata (dotyczy to także fałszywej róży jerychońskiej).

Jak podlewać różę jerychońską?

Róża jerychońska nie wymaga tradycyjnego podlewania. Wysuszoną roślinę należy umieścić w doniczce wyłożonej żwirem lub kamieniami i wypełnionej wodą w taki sposób, aby korzenie zmartwychwstanki dotykały jej powierzchni. Po kilku godzinach róża jerychońska rozwinie się i znów będzie świeża. Wodę należy zmieniać codziennie lub co drugi dzień.

Podlewanie róży jerychońskiej

Róża jerychońska nie może mieć stałego dostępu do wody, dlatego warto co tydzień przełożyć ją na cały dzień do suchej doniczki. Taki wymuszony okres suszy może trwać nawet od czterech dni do tygodnia. Dzięki temu róża jerychońska nie przegnije. Co więcej, raz na miesiąc powinno odstawić się ją do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli chodzi o to, jakiej wody używać do nawadniania róży jerychońskiej, najlepszym wyborem będzie ta destylowana. Oczywiście można używać zwykłej kranówki, jednak warto uprzednio odlać ją do naczynia i pozostawić na noc – dzięki temu szkodliwe dla rośliny substancje wyparują lub osiądą na dnie.

Jak dbać o róże jerychońską – ekspozycja na światło 

Róża jerychońska będzie w najlepszym stanie, jeśli zapewni się jej dobre pośrednie światło słoneczne. Oznacza to, że nie warto wystawiać tej rośliny bezpośrednio na Słońce. Trzeba jednak pamiętać, że róża jerychońska poradzi sobie w każdych warunkach, nawet w miejscu bez dostępu do światła. 

Jaka ziemia będzie najlepsza dla róży jerychońskiej?

Róże jerychońskie nie potrzebują gleby, aby korzystać ze swych korzeni. Mogą przetrwać nawet w wodzie lub żyć jak epifity, które egzystują na innych roślinach, ale nie są pasożytami. Jednak dopiero zakorzeniona w ziemi róża jerychońska ma szansę wyrosnąć na zdrową i kwitnącą roślinę.

W tym wypadku wystarczy zapewnić jej dość wilgotną glebę, aby róża osiągnęła duży rozmiar. Jednocześnie nie ma wymogu zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza. Nadgorliwi mogą co pewien czas spryskać roślinę zwykłą wodą.

Jak dbać o róże jerychońską – informacje dodatkowe

Jak dbać o róże jerychońską

Idealna temperatura dla róży jerychońskiej wynosi od 5 do 35 stopni Celsjusza, dlatego z powodzeniem może ona żyć w temperaturze pokojowej. Co ciekawe, jest w stanie przeżyć nawet mróz! Mimo to należy wystrzegać się nagłych zmian temperatur. Choć róże jerychońskie przyzwyczajone są do trudnych warunków, źle tolerują duże amplitudy. Warto także trzymać je z dala od klimatyzatorów czy wiatraków.

Przycinanie liści róży jerychońskiej nie jest obowiązkowe. Można usunąć te niezdrowe lub martwe, aby poprawić wygląd rośliny. Należy to robić wtedy, gdy róża będzie nawodniona, ponieważ w formie wyschniętej nie można odróżnić liści do usunięcia od reszty listowia.

Najczęstsze problemy związane z dbaniem o różę jerychońską

Niekiedy, nawet po prawidłowym dostarczaniu wody roślinie, róża rozwija się tylko częściowo lub jej liście nie nabierają koloru. Jeśli tak się dzieje, istnieje duże ryzyko, że roślina jest uszkodzona albo umarła i trzeba zaopatrzyć się w nowy egzemplarz. Należy przy tym uważać, aby nie kupić już martwej czy zniszczonej róży (może tak się zdarzyć, jeśli była źle przechowywana). 

Kolejny często spotykany problem to zbyt długi czas otwierania się rośliny. Może to wynikać z tego, że róża jerychońska jest martwa lub woda, której używamy, ma zbyt niską temperaturę. Dodatkowo przyczyna niekiedy leży w nieodpowiednim świetle. Choć roślina przetrwa każdy rodzaj oświetlenia (lub jego brak), do osiągnięcia zdrowego wyglądu odpowiednie warunki oświetleniowe to kwestia kluczowa. 

Jeśli róża jerychońska zaczęła wydzielać nieprzyjemny zapach lub/i zmieniła kolor na brązowy, a nawet czarny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzenie lekko przegniły. Nie trzeba jej wyrzucać – wystarczy wyjąć ją z wody i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.  Podniszczone liście i korzenie można bez przeszkód przyciąć. Dzięki temu róża jerychońska szybciej wróci do zdrowia.

Jak dbać o różę jerychońską – podsumowanie 

Róże jerychońskie to niesamowite rośliny. Mogą zwinąć się i przetrwać latami bez jakiegokolwiek dostępu do wody. Po ich nawodnieniu wracają do życia eksponując piękne, szarawe liście. 

Bardzo łatwo o nie dbać. Wystarczy co pewien czas zapewnić im dostęp do wody i pośredniego światła słonecznego. Należy przy tym pamiętać o cotygodniowych przerwach na wyschnięcie i comiesięcznego pozostawienia róży poza wodą do momentu całkowitego wysuszenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by skalnik on Porady J8.pl

Nie każdemu przypadnie do gustu róża jerychońska.