Spis treści artykułu
Jak zostać wojskowym
Służba wojskowa nie jest powszechnym obowiązkiem od 2010 roku, kiedy to została zniesiona. Z takiego rozwiązania bez wątpienia ucieszyło się wielu mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że brakuje chętnych na żołnierzy. Wręcz przeciwnie! Każdego dnia, wielu panów zastanawia się nad tym, jakie wymogi trzeba spełnić, aby dostać się do wojska. Okazuje się bowiem, że jest ich niemało.
Na czym polega służba wojskowa?
Każdy, kto rozważa służbę wojskową, powinien zdawać sobie sprawę z tego, na czym ona właściwie polega. Podstawowym i fundamentalnym obowiązkiem każdego żołnierza jest obrona granic państwa przed atakiem zewnętrznym.
Nie oznacza to jednak, że żołnierz nie ma żadnych obowiązków w czasie pokoju. Jego obowiązkiem będzie między innymi pomoc obywatelom w czasie klęsk żywiołowych czy innego rodzaju katastrof. Każdy żołnierz musi również liczyć się z tym, że może zostać wysłany na misję zagraniczną.
Warto także pamiętać, że polska armia nie jest jednolita. Składa się ona nie tylko z Wojsk Lądowych, ale również z Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej. Można służyć również w Wojskach Specjalnych oraz w Wojskach Obrony Terytorialnej. Należy więc zastanowić się nad tym, do którego rodzaju armii mamy największe predyspozycje. Decyzji w żadnym wypadku nie należy podejmować pochopnie.
Kto może być kandydatem na żołnierza zawodowego?
Jeżeli planujemy zostać żołnierzem zawodowym, musimy wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać kandydat na żołnierza zawodowego. Dobrze jest także mieć świadomość tego, czym jest właściwie służba kandydacka. Otóż pełnić można ją na uczelni wojskowej, ale również w szkole podoficerskiej oraz w ośrodku szkoleniowym. Aby móc ją pełnić, konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów, o których mowa powyżej.
Kandydatem na żołnierza może być tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. W świetle prawa polskiego osobą pełnoletnią jest każdy, kto ukończył 18 rok życia. Osoby młodsze nie będą mogły więc ubiegać się o służbę w wojsku. Niezbędne jest również posiadanie polskiego obywatelstwa. Warunkami koniecznymi są także przedstawienie zaświadczenia o niekaralności oraz posiadanie zdolności psychofizycznej do pełnienia służby.
Ponadto, każdy kto chce zostać oficerem zawodowym, musi przedłożyć tytuł zawodowy magistra. Jeżeli chcemy jednak zostać przyjęci na studia odbywające się na jednej z wojskowych uczelni, wystarczające będzie świadectwo dojrzałości. Osoby, które chcą dostać się do tak zwanej szkoły podoficerskiej powinny przedstawić świadectwo ukończenia liceum albo technikum. Jeśli jednak zależy nam na przyjęciu do ośrodka szkolenia, wystarczające będzie świadectwo ukończenia gimnazjum.
Jak skompletować dokumenty?
Każdy kandydat do wojska zobligowany jest do przyniesienia dokumentów do WKU. Przede wszystkim należy wypełnić wniosek o przyjęcie do tak zwanej służby kandydackiej. Nieodzowne będzie także wspomniane świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom w przypadku studiów wyższych. Do WKU należy zabrać także odpis swojego aktu urodzenia. Nieodzowne będzie także wspomniane zaświadczenie o niekaralności. W niektórych przypadkach konieczne mogą być także inne dokumenty.
Na jakie badania należy się przygotować?
Każdy, kto stara się o przyjęcie do wojska musi również zdawać sobie sprawę z konieczności poddania się pewnym badaniom. Na badania kieruje kandydatów wojskowy komendant uzupełnień. O jakiego rodzaju badaniach mowa?
Przede wszystkim kandydat będzie musiał poddać się badaniom przez wojskową komisję lekarską. Dzięki temu możliwe będzie określenie predyspozycji fizycznych do pełnienia czynnej służby wojskowej. Oprócz tego konieczne jest poddanie się testom w wojskowej pracowni psychologicznej. Zostanie tam wydane orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do bycia żołnierzem.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów i przejściu niezbędnych badań, należy oczekiwać na decyzję. Decyzja może być pozytywna lub negatywna i należy mieć tego świadomość. Jeśli jednak decyzja będzie negatywna, mamy prawo się od niej dowołać. Należy jednak pamiętać o tym, że mamy na to nie więcej niż dwa tygodnie. Jeśli jednak decyzja będzie pozytywna, pozostaje nam oczekiwanie na podpisanie kontraktu z dowódcą konkretnej jednostki, w której będziemy służyć.
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że nie każdy ma predyspozycje do bycia żołnierzem. Jeżeli jednak zdecydujemy się kandydować do wojska, musimy wiedzieć jak przebiega proces rekrutacji. Z całą pewnością należy być przygotowanym na pewne niedogodności. Jeśli jednak dopełnimy wszelkich formalności i zdamy testy, będziemy mogli cieszyć się ze wszystkich przywilejów, które wiążą się z zawodem żołnierza.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
wojsko to oraz popularniejszy kierunek wśród młodych
bardzo poważnie nad bycie żołnierzem zawodowym się zastanwiam
A co z kobietami w wojsku?