Spis treści artykułu
Przewożenie psa w samochodzie
Podróże samochodem to dla wielu psów udręka i stress. Wiele osób z tego powodu decyduje się na pozostawienie swojego pupila u rodziny, znajomych czy w hotelu dla zwierząt na czas wyjazdu. Często jest tak, że podróże samochodem kojarzą się psu tylko z przykrymi sytuacjami, np. jazdą do lekarza, dlatego warto przed planowanym wyjazdem pojechać kilka razy z psem na zwykłą przejażdżkę, aby udowodnić mu, że nie zawsze samochód równa się weterynarz i zastrzyki.
Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie pozostawienia bądź co bądź członka rodziny u obcych ludzi i spędzenie kilkunastu dni bez niego. Oczywistym jest, że pies będzie tęsknił, a właściciel martwił. Na szczęście wiele psów uwielbia podróże samochodem.
Wystarczy otworzyć drzwi, a nasz pupil już jest w środku. Wtedy jeden problem – niechęć do jazdy – mamy z głowy. Bez względu jednak na to, czy pies lubi podróże, czy nie, również powinien być chroniony podczas jazdy, aby zapewnić jemu i sobie bezpieczeństwo.
Prawo o ruchu drogowym
Ani polskie, ani europejskie prawo nie reguluje jednoznacznie kwestii przewożenia zwierząt w samochodzie. Jeśli jednak podczas kontroli policja stwierdzi, że zwierzę jest nieprawidłowo przewożone, możemy zostać ukarani mandatem. Za podstawę można uznać artykuł 60 pkt. 1, który mówi, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”.
Zagrożenia dla psa podczas jazdy
Jeśli pies lubi jazdę samochodem, nie jest zestresowany, a więc nie musi go głaskać i uspokajać przez całą drogę. Gorzej, jeśli podróż dla niego jest dużym stresem. Swoim skomleniem będzie rozpraszać uwagę kierowcy, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
To jednak nie jest największym problemem. Jeśli pies nie będzie odpowiednio zabezpieczony, w sytuacjach stresowych może on przemieszczać się po samochodzie, a w przypadku nagłego hamowania o krzywdę nie trudno.
Choroba lokomocyjna psa
Niektóre zwierzaki cierpią na chorobę lokomocyjną, warto więc o tym pamiętać, podając psu odpowiednie środki przed wyjazdem. Można również zaaplikować środki uspokajające jeśli wiemy, że jazda samochodem jest dla psa ogromnym stresem. Unikniemy w ten sposób niebezpiecznego zachowania psa i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia ataku paniki. Przed podaniem jakiegokolwiek leku, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem.
Transportery i szelki dla psa
Podróżując z psem, powinno się kupić dla niego specjalny transporter. Jeśli zwierzak jest niewielkich rozmiarów, wówczas można go trzymać na siedzeniu w aucie. Gorzej, jeśli pies jest duży i wraz z transporterem zajmie całe tylne siedzenie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w bagażniku, ale tylko w przypadku, jeśli mamy samochód kombi.
Aby uniknąć stresujących sytuacji, nasz pupil powinien wcześniej zapoznać się z transporterem i nauczyć się w nim przebywać. Zamykanie psa w kojcu po raz pierwszy tuż przed podróżą, może okazać się nie lada wyzwaniem. Zamiast kojca, można także kupić specjalne szelki do przewozu zwierząt. Mamy wówczas pewność, ze pies nie spadnie z siedzenia i nic mu się nie stanie.
Bardzo duże psy nie wymagają dodatkowych klatek. Ich rozmiar wypełni powierzchnię i w sytuacji niebezpiecznej nie spowoduje poważnych urazów, jedynie obicia. Oczywiście dobrze jest zapiąć zwierzaka w szelki, lub przeznaczyć dla niego miejsce na podłodze, gdzie w przypadku ostrego hamowania, nic mu się nie stanie.
Zabezpieczenie tapicerki przed sierścią i brudem
Aby zabezpieczyć tapicerkę przed brudem i sierścią, można kupić legowisko lub specjalną matę. Najprostszym rozwiązaniem jest położenie narzuty lub koca, który po podróży będzie można wyprać. Nasza tapicerka pozostanie w dobrym stanie.
Jazda w upale
Często się zdarza, że podróżujemy z psem podczas wakacji, kiedy temperatury są naprawdę wysokie. Większość samochodów w dzisiejszych czasach ma klimatyzację. Bez względu jednak na fakt, czy klimatyzacja w samochodzie jest czy jej nie ma, przed podróżą należy schłodzić i przewietrzyć samochód.
Dobrze jest zamontować rolety na szybach, aby słońce nie świeciło bezpośrednio na psa. Otwieranie okien podczas jazdy nie jest dobrym sposobem na schłodzenie wnętrza. Pies może nabawić się zapalenia uszu. Co jakiś czas należy się zatrzymać, podać psu wodę i pamiętać, aby nie zostawiać zwierzęcia w nagrzanym samochodzie nawet na kilka minut.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Ja swojego psa przewożę w szelkach na tylną kanapą zakładam specjalną posłanie.