Skuteczne sposoby radzenia sobie z siniakami i obtarciami

Siniaki i stłuczenia to nie tylko wyjątkowo niekomfortowe ślady upadków, które w bolesny sposób przypominają nam o swojej genezie. Niestety, są także wyjątkowo nieestetyczne i mogą znacząco popsuć nasz wizurunek – szczególnie latem, kiedy wystawiamy na słońce ręce i nogi (czyli obszary najbardziej narażone na stłuczenia).

Jak pozbyć się siniaków? Oczywiście istnieją specjalne maści czy żele, jednak wiele osób preferuje domowe sposoby – szczególnie, kiedy dostęp do apteki jest utrudniony. Podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z siniakami i stłuczeniami za pomocą domowych sposobów. 

Czym są siniaki? 

Stłuczenia i siniaki

Nie ma chyba na świecie osoby, która nigdy nie zetknęła się z siniakami. Czy jednak zdajemy sobie sprawę skąd się biorą i jak przebiega proces ich powstawania? W istocie siniaki to nic innego, jak tylko podskórne krwiaki, czyli wylewy krwi, które powstają na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych podczas stłuczenia lub uderzenia. 

Siniaki najczęściej widoczne są na pierwszy rzut oka, ponieważ powstają bezpośrednio pod warstwą skóry. Warto jednak wiedzieć, że siniaki mogą występować głębiej w tkankach, są wówczas niewidoczne. 

W zależności od okresu, jaki minął od uderzenia siniaki mogą przybierać różne kolory – od szaro-niebieskich, przez zielone aż po głęboki brąz. We wszystkich przypadkach są one wyjątkowo nieestetyczne. Niestety, niektóre osoby są genetycznie bardziej podatne na pojawianie się podskórnych krwiaków.

Jak przebiega proces znikania siniaków?

Siniaki znikają samoistnie w przeciągu okresu od siedmiu do dziesięciu dni. Ulegają one wchłonięciu przez organizm. Jak wszyscy wiemy, charakterystyczna dla procesu wchłaniania się siniaków i stłuczeń jest następująca po sobie zmiana kolorów.

Z początku ciemnoczerwone siniaki z czasem stają się sine, zielonkawe, a nawet żółte. Wynika to z procesu rozkładu składników krwi, głównie barwnika czerwonych krwinek, czyli hemoglobiny. 

Czasami jednak proces wchłaniania się siniaków jest dla nas za długi. Nieestetyczne plamy na ciele mogą poważnie popsuć nam plany, szczególnie jeżeli wybieramy się na przyjęcie, którego dress code wymaga odsłaniania pewnych partii ciała. Wówczas warto poszukać sprawdzonych domowych sposobów na szybsze pozbycie się siniaków. 

Chłodne okłady na siniaki

Jeżeli podejrzewamy, że w następstwie uderzenia lub wypadku na naszym ciele może pojawić się siniak warto działać szybko. Jednym z najbardziej sprawdzonych i skutecznych sposobów na zahamowanie ich rozprzestrzeniania się są zimne okłady. Chłód powoduje obkurczanie się drobnych naczyń krwionośnych.

To z kolei zapobiegnie powiększaniu się siniaka. Dobrym rozwiązaniem jest szybkie przyłożenie do stłuczonego miejsca woreczka z lodem lub zimnego okładu. Dodatkową zaletą jest fakt, że chłód zmniejsza odczuwanie bólu. Pamiętajmy, aby zimne okłady przykładać na maksymalnie dziesięć minut i robić to w ciągu doby od powstania siniaka. 

Czosnek i oliwa na siniaki

Domowe sposoby na stłuczenia

Oliwa i czosnek to połączenie uwielbiane w kuchniach śródziemnomorskich. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że mogą one znacznie przyspieszyć wchłanianie się siniaków i stłuczeń. Przepis na taki okład jest prosty. Wystarczy rozgnieść około pięciu niewielkich ząbków czosnku i wymieszać go z dwoma łyżkami oliwy.

Przygotowaną w ten sposób mieszankę nanosi się na stłuczone miejsce za pomocą wacika lub kawałka gazy i przetrzymuje przez kilkanaście minut. Pamiętajmy jednak, że tak przygotowana maść nadaje się jedynie na siniaki, na których nie ma żadnych otarć naskórka. Jest to bardzo istotne, ponieważ czosnek zawiera związki siarki, które mogą dodatkowo podrażnić ranę. 

Masaż na siniaki

Wiele osób zastanawia się, czy techniki masażu mogą w jakikolwiek sposób pomóc w szybszym wchłanianiu się siniaków i stłuczeń. Istnieje kilka tego typu czynności, które mogą znacząco przyspieszyć ten proces.

Delikatny masaż kulistymi ruchami najlepiej wykonywać w momencie, kiedy aplikujemy na stłuczenie różnego rodzaju maści (na przykład te zrobione z oliwy i czosnku). Dzięki temu składniki aktywnie, które są w nich zawarte szybciej zaczynają działać, co  w rezultacie prowadzi do szybszego wchłaniania się siniaków. 

Dobrym rozwiązaniem jest także uniesienie w górę kończyny, na której pojawił się siniak. Krew z wylewu znajdująca się pod skórą zaczyna spływać, a to z kolei doprowadzi do szybszego wchłonięcia się siniaka. 

Babcine sposoby na siniaki – soda i ocet

Wielu z nas z pewnością pamięta czasy dzieciństwa, kiedy to po różnego rodzaju upadkach i stłuczeniach rodzice lub dziadkowie polecali nam przyłożenie do siniaka okładu z octu. Czy takiego typu  rozwiązanie znajduje odzwierciedlenie w nauce, czy to po prostu placebo? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ciekawa. 

Otóż zarówno ocet, jak i soda znacząco wpływają na przyspieszenie gojenia się siniaków. Okłady z octu (najlepiej zastosować ocet jabłkowy) można przygotowywać w wersji na ciepło i zimno. Wystarczy łyżkę octu wymieszać z połową szklanki wody i przyłożyć do stłuczenia na waciku lub kawałku gazy. Pomocny może okazać się także roztwór z sody.

Przepis na niego także jest bardzo prosty. Wystarczy jedną łyżeczkę sody oczyszczonej wymieszać z połową szklanki chłodnej wody. Tak przygotowaną mieszankę również przykładamy do siniaków za pośrednictwem gazy lub kawałka wacika. 

Siniaki to wyjątkowo nieestetyczne pozostałości po nieszczęśliwych wypadkach i skutkach naszej nieuwagi. Na szczęście istnieje cały szereg domowych sposobów, które mogą znacząco przyspieszyć wchłanianie się stłuczeń i nawet najbardziej nieestetycznych siniaków. Proste i dostępne od ręki niemal dla wszystkich z pewnością znacznie ułatwią nam życie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Madzia on Porady J8.pl

domowe sposoby na siniaki zawsze najlepsze 🙂

by Bunkaa on Porady J8.pl

Świetne porady!

by Maciek on Porady J8.pl

Pamiętam za dziecka, że kolana miałem cały czas pozdzierane. Teraz z tego można się tylko śmiać.