Angina to ostre zapalenie migdałków najczęściej charakteryzujące się białymi czopami z ropą na ich powierzchni. Klasyfikacja tej choroby jest bardzo rozległa i opiera się na rodzaju patogenu. Główne objawy anginy to gorączka, ogólne złe samopoczucie, ból podczas przełykania, przebarwienie migdałków białawym nalotem, zwiększone i obolałe węzły chłonne na szyi.

Domowe sposoby na anginę – miód

Miód sposób na angine

Należy zacząć od miodu i jego użytecznych właściwości. W przypadku bólu gardła w anginie przydatne jest trzymanie miodu w ustach aż do całkowitego wchłonięcia lub płukanie gardła ciepłym wodnym roztworem miodu kilka razy dziennie.

I jest taki przepis: wymieszać łyżkę miodu i masła, sodę oczyszczoną tyle, co na czubku noża. Wszystko to jest podgrzewane do wytworzenia się piany, schłodzone i spożywane. W przypadku anginy i towarzyszącym jej dolegliwościom przydatny jest również inny produkt pszczeli a mianowicie propolis. Dobrze jest smarować propolisem czopy ropne na migdałkach lub po każdym posiłku powoli żuć mały kawałek (około 2 g) suchego propolisu.

Domowe sposoby na anginę o działaniu przeciwgorączkowym

Doskonały środek napotny i przeciwzapalny to herbata malinowa lub dżem malinowy. Herbata witaminowa uzyskiwana jest z owoców róży. Należy przygotować 6 łyżek owoców dzikiej róży i zalać litrem wrzącej wody. Zaparzać przez około 5 godzin.

Maliny, żurawina, miód zmieszany z dżemem malinowym, sok z cebuli, należy przyjmować po łyżeczce 3-4 razy dziennie.

  Domowa tabletka na ból gardła

Olejek jodłowy i aloes na anginę 

Olejek jodłowy na angine

Nie wszystkim jest znany, ale skuteczny domowy sposób na anginę z użyciem olejku jodłowego. Bardzo przydatne jest smarowanie ropnych migdałków olejem jodłowym. A poza tym olejek można delikatne wcierać w skórę szyi w obszarze bólu migdałków.

Nie można zapomnieć o soku z aloesu, który w połączeniu z miodem znacznie zmniejsza ból gardła.Trzeba wycisnąć sok z dolnych 2-3 części aloesu i wymieszać z jedną łyżeczką miodu. Przyjmować mieszaninę po jednej łyżeczce 3 razy dziennie na 10 minut przed posiłkami.

Czosnek idealny środek na anginę

Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych. Do przygotowania specyfiku należy wziąć kilka ząbków czosnku i zalać je mlekiem. Zostawić ten napój na kilka godzin. Aby pozbyć się bólu gardła w czasie anginy, trzeba pić dwie szklanki tego napoju dziennie. Można także ząbek czosnku włożyć do ust, rozgryźć, po czym ssać jak cukierek przez 20 minut.

Cebula z cytryną na anginę

Warto spróbować mieszanki soku z cytryny i cebuli. Mieląc cytrynę ze skórką i cebulą, należy wycisnąć powstały sok i przyjmować go po pół łyżeczki 5-6 razy dziennie po posiłku.

Domowe sposoby na anginę – do płukania gardła

  • Buraki, jeśli są właściwie stosowane, będą doskonałym pomocnikiem w niwelowaniu bólu gardła podczas anginy.Trzeba wycisnąć sok ze świeżych buraków, po uzyskaniu 200 mililitrów wlać sok do pojemnika. Dodać 20 mililitrów octu stołowego, uprzednio rozcieńczonego wodą w stosunku 1: 1. Po podgrzaniu tego roztworu buraczanego płukać gardło. Inny skuteczny domowy sposób na anginę z burakiem to: ugotować dwa małe buraki, do wywaru dodać miód i sok z cytryny, płukać gardło, co 3 godziny.

  • W przebiegu anginy do płukania gardła można także wykorzystać różne roztwory z nalewek. Na przykład wystarczy rozpuścić jedną łyżkę nalewki z nagietka na pół szklanki ciepłej wody i płukać gardło 3 razy dziennie.

  • Do płukania gardła dobra jest także sól jodowana. W tym celu rozcieńczyć w szklance ciepłej wody pół łyżeczki soli i sody oczyszczonej. Powstałym roztworem płukać gardło 4 razy dziennie po posiłkach.
  Czym i jak czyścić ekran telewizora?

Wywary ziołowe, jako domowe sposoby na anginę do płukania gardła

  • Wywary z liści lipy i malin mają doskonałe właściwości przeciwzapalne. Sposób przygotowania: łyżkę rozdrobnionych liści zalewa się szklanką gorącej wody, gotuje przez 5 minut, a następnie parzy przez 30-40 minut. Ciepłym roztworem można płukać gardło kilka razy dziennie.

  • A oto kolejny stary przepis do płukania gardła: łyżkę suchego ziela dziurawca zalać szklanką wrzątku i gotować przez 15 minut. Następnie schłodzić i dodaj 30 kropli 10% ekstraktu alkoholowego z propolisu.To rozwiązanie ma niezwykłe działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

  • W niwelowaniu bólu gardła w przebiegu anginy skuteczne są także kolekcje leczniczych ziół. Konieczne jest przygotowanie 30 g suszu dziurawca, 30 g kwiatów rumianku, 25 g kwiatów nagietka i 15 g nasion lnu. Posiekać wszystkie zioła, zaparzać w porcelanowym czajniku ze szklanką wrzącej wody, pozostawić na 30 minut i odcedzić. Jest to rozwiązanie do płukania gardła 5 razy dziennie.

  • Skutecznym sposobem na ból gardła są również napary z jagód, kwiatów i liści kaliny i napar eukaliptusowy (100 g liści na 1 litr wrzącej wody).

Cebula znanym sposobem wspomagającym leczenie anginy – do płukania gardła

 Wywar z cebuli jest bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu anginy. Należy dużą cebulę, pokroić na dwie części i gotować przez 20 minut w małej ilości wody. Po czym wyjąć cebulę i przecedzić wywar, można płukać gardło 8 razy dziennie.

Inne domowe sposoby na anginę – kompresy

Kompresy to sprawdzony środek do niwelowania dolegliwości bólowych przy anginie. Oto kilka sprawdzonych metod:

  • Do 3-4 ugotowanych ziemniaków średniej wielkości, dodać łyżkę dowolnego oleju roślinnego i dodać 3 krople jodu. Zrobić kompres, owijając mieszaninę warstwą miękkiej szmatki i przykładając do szyi, którą następnie należy owinąć szalikiem. Taki kompres jest dobry do zastosowania w nocy.

  • Można także nasączyć gazę alkoholem, położyć na gardle, przykryć górną warstwę polietylenem, a powyżej warstwą waty. Owinąć kompres wełnianym szalikiem i pozostawić na 8 godzin.
  Myjka parowa - czy warto kupić?

Podsumowując, należy ponownie przypomnieć, że przy braku szybkiej i odpowiedniej terapii istnieje poważne ryzyko wystąpienia poważnych powikłań: zapalenia mięśnia sercowego, kłębuszkowego zapalenia nerek, reumatyzmu i przewlekłego zapalenia migdałków.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

Bardzo fajne porady na anginę 🙂 dzuękuję!