Spis treści artykułu
Fotowoltaika ciekawe rozwiązanie
Choć mówi się o niej coraz więcej, fotowoltaika nadal jawi się jako zagadnienie dość kontrowersyjne. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czy już teraz jest opłacalna. Może się przecież okazać, że niepotrzebnie ignorujemy jej znaczenie, a tymczasem jest ona rozwiązaniem teraźniejszości, a nie przyszłości.
Pytanie o definicję fotowoltaiki
Jeszcze zanim postawimy sobie pytanie o rzeczywistą opłacalność fotowoltaika, postarajmy się zrozumieć, co właściwie oznacza ten termin. Nazwa nie wydaje się zbyt prosta, okazuje się jednak, że stosuje się ją, aby opisać proces znany z tego, że nie należy do skomplikowanych.
Fotowoltaika to zatem proces polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Nie ma on szans na przeprowadzenie, jeśli wcześniej nie zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nazywane też słonecznymi. Te krzemowe płyty coraz częściej goszczą na dachach naszych domów, ich obecność możemy przy tym również zaobserwować na budynkach wielu nowoczesnych firm. Za największy plus fotowoltaika uznaje się zresztą to, że jest ona w stanie wyjątkowo skutecznie łączyć ze sobą ekologię oraz ekonomię. Wykorzystuje odnawialne źródła energii, nie uczestniczy więc w procesie degradacji naszej planety, który jest coraz trudniejszy do zignorowania. Z drugiej strony, sprawia, że możliwe jest odzyskanie już nawet nie części, ale całości kosztów niezbędnych do pozyskania takiej energii.
Ile kosztuje fotowoltaika
Gdy wiemy już, na czym polega fotowoltaika, możemy zadać sobie pytanie o to, w jakim stopniu jest ona opłacalna. Tu warto zwrócić uwagę na to, że wiele zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Eksperci lubią powtarzać, że bez trudu można oszacować, jaka ilość paneli słonecznych zapewni dokładnie tyle energii elektrycznej, aby nie martwić się o wysokość rachunków za prąd. Prawdą jest jednak i to, że panele te muszą być najpierw kupione, a następnie również zainstalowane. Innymi słowy – chcąc czerpać zyski, najpierw powinniśmy być gotowi na poniesienie pewnych kosztów.
Obecnie koszty te nie są już jednak tak duże, jak miało to miejsce wówczas, gdy fotowoltaika debiutowała na polskim rynku. Choć często można odnieść wrażenie, że Polacy odwracają się od odnawialnych źródeł energii, mamy dowody na to, że wcale tak nie jest. Instalacje fotowoltaiczne są wspierane przez państwo, decydując się na ich założenie możemy więc liczyć na spore dotacje. Nie sprawią one, że wejście w posiadanie dobrych paneli słonecznych nie będzie wydatkiem zauważalnym w domowym budżecie. Przyczynia się jednak do tego, że inwestycja, jaką będziemy zmuszeni ponieść, będzie niższa od tej, której się początkowo spodziewaliśmy.
Fotowoltaika a ekologia
Fotowoltaika jest promowana jako rozwiązanie ekologiczne, czy jednak jest tak w rzeczywistości? Czasem rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniami, które ekologiczne są jedynie z nazwy. Na szczęście, w tym przypadku nie musimy obawiać się takiego scenariusza. W przeciwieństwie do zasobów ziemi takich jak ropa i węgiel, które powoli się wyczerpują, światło słoneczne zawsze jest dostępne w takich samych ilościach. Już dziś fotowoltaika jest prawdziwym oddechem dla planety, można przy tym przewidywać, że już wkrótce pozwoli odetchnąć także naszemu portfelowi. Jak to możliwe?
Rosnąca opłacalność fotowoltaika z ekonomicznego punktu widzenia wynika w dużej mierze z tego, że tak wiele osób podchodzi do kwestii związanych z ekologią z dużą niefrasobliwością. Osoby te nie chcą rezygnować z ropy, gazu i węgla, a to sprawia, że nadal mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na nieodnawialne źródła energii. Nietrudno się jednak domyślić, że cena zasobów, których jest coraz mniej, będzie coraz wyższa. To zaś sprawi, że właściciele paneli słonecznych będą w coraz lepszej sytuacji.
Pytanie o perspektywy dla fotowoltaiki
Mówiąc o zapotrzebowaniu na nieodnawialne źródła energii, szybko możemy dotrzeć do pytania o perspektywy rozwoju fotowoltaiki. Już dziś jej opłacalność budzi coraz mniej wątpliwości, jej przyszłe znaczenie jest przy tym zwyczajnie niemożliwe do zakwestionowania. Panele słoneczne to jedno z tych rozwiązań, na które, wcześniej czy później, będą musieli zdecydować się także jego dzisiejsi przeciwnicy. Jeśli więc zadbamy o ich obecność już dziś, a za kilka lat zechcemy sprzedać nasz dom, z pewnością osiągnie on na rynku cenę niewspółmiernie wyższą niż cena nieruchomości, w której ciągle energia jest pozyskiwana ze źródeł nieodnawialnych.
Jak działa fotowoltaika
Trudno przekonać o opłacalności fotowoltaiki osobę, która nie może wyobrazić sobie tego, jak właściwie działa panel słoneczny. Warto więc rozpocząć od przypomnienia, że panele fotowoltaiczne zawdzięczają swoje możliwości krzemowi. Ten przechwytuje fotony – najmniejsze jednostki światła. Następnie przyczynia się do wprawienia w ruch elektronów, co finalnie prowadzi do powstania energii elektrycznej. Z paneli słonecznych wprost do inwentera płynie prąd stały, który następnie zamieniany jest na prąd zmienny. Droga przez układ zabezpieczający prowadzi wprost do sieci, z której korzystają obecne w naszym domu urządzenia potrzebujące prądu do swojego prawidłowego działania.
Jak zamontować fotowoltaikę
Potencjalni nabywcy paneli słonecznych często zastanawiają się nad tym, czy mówiąc o opłacalności fotowoltaika bierze się pod uwagę polski klimat. Jest on przecież dość kapryśny, o czym przekonał się chyba każdy planując urlop nad morzem. Wątpliwości w tym zakresie można rozwiać jednak szybko. Wystarczy, że dowiemy się, jak wygląda montaż paneli.
Jego naczelna zasada mówi o tym, że panele powinny być skierowane na południe. Nie ma w tym przypadku, takie ich ustawienie sprawia bowiem, że mogą przechwytywać największą dawkę promieni słonecznych. Najczęściej miejscem montażu jest dach budynku, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można korzystać także z innych punktów. Miejsce, w którym mają być one zamontowane, nie powinno być zacienione. Wystarczy, że będziemy przestrzegać tej zasady, a korzystanie z paneli da nam ogromną satysfakcję pozwalając nam na cieszenie się z opłacalności tego sposobu pozyskiwania energii.
Fotowoltaika czy to się opłaca
Każde gospodarstwo domowe ma swoje własne potrzeby, a tym samym trudno jest mówić o konkretnych kwotach. Można jednak przyjąć, że obecnie instalacja, której moc szczytowa wynosi 5 KW wiąże się z koniecznością wydania 30 tysięcy PLN. Przy obecnych cenach energii elektrycznej zwrot inwestycji następuje po około czternastu latach i to nawet w sytuacji, w której nie wykorzystuje się w całości wyprodukowanego przez siebie prądu. Należy jednak liczyć się z tym, że ceny prądu będą systematycznie rosnąć, a to sprawi, że czas ten ulegnie skróceniu. Warto podkreślić też, że fotowoltaika nie wymaga cyklicznych zabiegów konserwacyjnych. Nie trzeba więc obawiać się dodatkowych kosztów związanych z jej eksploatacją.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
przy dobrym nasłoneczneniu i NOWOCZESNEJ instalacji opłaca się
Fotowoltaika naprawdę się opłaca.