Dzieci są dla nas bardzo ważne. Jesteśmy w stanie robić wiele, dla ich prawidłowego rozwoju. Często rodzice z poświęceniem angażują się w wychowywanie swoich pociech.

Początki nie są łatwe, ponieważ niemowlę wymaga najwyższego stopnia atencji. Zazwyczaj jednak z miłością i troskliwością spełniamy jego potrzeby, a kiedy cierpi na jakieś dolegliwości staramy się szukać pomocy.

Jak reagować, kiedy u noworodka pojawia się czkawka z wychłodzenia?

Niektóre dziecięce obawy są niegroźne i szybko ustępują, inne są męczące i mogą prowadzić do komplikacji. Dobrze jest podchodzić z rozsądkiem do wszystkich symptomów, bo nie muszą zwiastować nic niepokojącego. Wiele osób zastanawia się jak reagować w obliczu czkawki u malutkiego niemowlaka. Może ona mieć kilka przyczyn.

Być może niemowlę zmarzło i jest to reakcja jego organizmu na niską temperaturę. Warto to sprawdzić ubierając cieplejsze ubranko lub zwiększając temperaturę w pomieszczeniu. Co ciekawe, u wcześniaków czkawka pojawia się częściej niż u dzieci urodzonych o czasie, za pewne ze względu na układ pokarmowy, który w wypadku dzieci urodzonych przedwcześnie wymaga więcej czasu do osiągnięcia optymalnego stanu.

Nie za ciepło, nie za zimno, jak ustalić, jaka temperatura w domu będzie najlepsza?

Skuteczne sposoby na czkawkę

Gdy czkawka pojawia się u naszego dziecka i najbardziej prawdopodobne wydaje nam się, że dziecku jest zbyt zimno, trzeba sprawdzić pieluszkę, bo może jest on mokra i powoduje wychłodzenie. Warto zoptymalizować temperaturę, ponieważ zbyt wysoka również nie da komfortu dla malucha, a tym bardziej dla dorosłych.

Przyjmuje się, że dziecko dobrze będzie się czuło w temperaturze 20-24°C. W nocy temperatura może wynosić około 20 stopni. Niektórzy rodzice w nocy nie przykręcają ogrzewania, ponieważ obawiają się, że dziecko się rozkopie i zmarznie. Oczywiście, każdy ma wypracowany własny schemat postępowania. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, aby dziecka nie przegrzewać.

Ale jak to określić, czy już mu za gorąco? Na pewno nam tego nie powie, jednak odrobina doświadczenia i rozsądku, pomoże określić, jak maluch się czuje. Najlepiej przyłożyć palce do karku, jeśli jest gorący i spocony na pewno jest za ciepło.

Czkawka u dziecka w brzuchu

W przypadku dorosłych, czkawka często ustępuje po kilku łykach napoju. Można więc podać dziecku pierś lub butelkę, w zależności od tego w jaki sposób jest karmione. Może to szybko pomóc.

Czkawka u noworodka nie powinna nas zbytnio niepokoić, ale warto pomóc maluchowi jak najszybciej wyciszyć ten objaw. Warto dodać w tym miejscu, że kiedy dziecko jest w brzuchu również miewa czkawkę. To naturalne dość gwałtowne i szybkie skurcze przepony, która jest głównym mięśniem oddechowym u wszystkich ssaków.

Dochodzi do niej najprawdopodobniej w wyniku zbyt łapczywego połykania przez maluszka płynu owodniowego, którym jest otoczone. Łatwo ją rozpoznać po regularnych drganiach, które są bardziej wyczuwalne dla ciężarnej mamy, kiedy dziecko jest większe. 

Spokojny posiłek w nieśpiesznym tempie

Podobnie jest w przypadku noworodka, który może dość pośpiesznie jeść pokarm, nałykać się powietrza, czego rezultat widzimy potem w niemowlęcej czkawce. Niektóre mamy są tym zaniepokojone. Tak, naprawdę, nie należy się obawiać czkawki, ale nauczyć się ją zwalczać. W tym celu dobrze jest karmić malucha o stałych porach i nie doprowadzać do sytuacji, w których będzie bardzo głodny i spragniony, gdyż naturalne jest, że wtedy będzie łapczywie jadł.

Ważny jest dobrze dopasowany smoczek i właściwe przystawianie malucha do piersi. Praktycznie cała brodawka powinna znajdować się w jego buzi, wtedy karmienie jest efektywne i bezbolesne dla mamy. Dobrze jest również traktować karmienie piersią jako wspólnie spędzany czas, a nie tylko szybki posiłek, dziecko potrzebuje spokojnego ssania. Pośpiech i poddenerwowanie należy wyłączyć z funkcjonowania i skoncentrować się na niepowtarzalnych  momentach.

Czkawka u noworodka może pojawić się również w wyniku przekarmienia. Układ pokarmowy maluszka nie jest przygotowany na obfite porcje mleka. Niektóre dzieci zwracają nadmiar, a inne reagują czkawką. To sygnał, że warto coś zmienić, ale nie powinien wzbudzać większego niepokoju.

Rutyna i spokój dla bezpieczeństwa niemowlaka

Regularność posiłków sprawi, że maluch będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Warto od początku wprowadzić rutynowe czynności, takie jak pora snu i kąpieli oraz zabawy, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Dzięki temu jest duża szansa, że będzie spokojnie przesypiało noce.

Dzieci, które często budzą się w nocy są zmęczone w ciągu dnia i marudne, a ich rodzice mogą czuć się przemęczeni. Warto zabiegać o spokój i atmosferę pełną miłości, w której dziecko wspaniale się rozwija. Jest to ważne w pierwszych chwilach jego życia jak i potem, kiedy ma bardziej rozbudowaną świadomość.

Sposoby na czkawkę u noworodka

Istotny jest również spacer na świeżym powietrzu, który pobudza apetyt maluszka, jeśli zadbamy, by spokojnie zjadł swoją porcję w spokoju i cieple, czkawka nie powinna się pojawić. Kiedy maluch nie chce już jeść piersi czy pić mleka z butelki, zwykle oznacza to, że się najadł. Odwraca wtedy głowę i daje wyraźny sygnał, że ma dość. Nawet jeśli wydaje się nam, że zjadł niewiele lepiej go nie zmuszać.

Kiedy poczuje głód, da temu wyraz i na pewno się o tym dowiemy. Zwykle chcemy, żeby dziecko dobrze najadło się na noc, by za szybko nie zrobiło nam pobudki, jednak jeśli nie ma na to ochoty, to nic z tym nie zrobimy. Tym bardziej, że czkawka, zwracanie czy ulewanie nie są przyjemnymi dolegliwościami i lepiej im zapobiegać.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Anitka on Porady J8.pl

a już się martwiłam .. :]

by Minsa on Porady J8.pl

moją córeczkę czkawka bardzo bawiła, więc lubiłam jak ją miała 🙂

by Olka on Porady J8.pl
babcine rady

nie ma to jak babcine rady, że czkawka jest od zimna 😀 Ale coś w tym jest 😀 A każdym razie nie ma się co tym przejmować, normalny objaw u niemowlaka