Zadbane i wypielęgnowane paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Jednak często pojawiają się na nich drobne białe plamki, które wyglądają nieestetycznie. Spora część osób bagatelizuje ich występowanie, co jednak jest błędne – dostarczają one wiedzy o stanie organizmu.

Warto na ich podstawie dowiedzieć się, czy nie trzeba zacząć dostarczać sobie większej ilości substancji odżywczych, czy nawet zupełnie zmienić diety. Co zatem takie plamki sugerują? Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Widoczne znaki

Ludzkie ciało na różne sposoby pokazuje, czy czegoś mu brakuje. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu ich można w porę zmienić tryb życia czy zacząć suplementować makroelementy, których brakuje. Jedną z oznak, które powinny wzbudzić naszą czujność, są pojawiające się na paznokciach białe plamki.

Często mówi się, że dobry lekarz od razu zwraca uwagę na paznokcie, ponieważ to właśnie ich stan potrafi najszybciej powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Jeśli zauważyłeś na swoich paznokciach drobne plamki, może to być spowodowane przez kilka czynników.

Pojawienie się niedoborów

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych. Zazwyczaj białe plamki świadczą o braku jednego z następujących elementów:

  • cynk;
  • białko;
  • potas;
  • magnez;
  • żelazo;
  • krzem.

Także niedobory witamin – głównie A i B6 – mogą prowadzić do powstawania plamek. Najczęściej to właśnie niewystarczające ilości pierwiastków są główną bądź jedyną przyczyną ich tworzenia się. Aby stwierdzić, czy któregoś elementu brakuje, najlepiej wykonać badania, aby móc dostosować swoją codzienną dietę i dostarczyć sobie odpowiednią dawkę danej substancji.

Z pewnością nie powinno się od razu po zauważeniu plamek zacząć suplementowanie jakichś witamin i minerałów, gdyż nie znając dokładnie wielkości niedoborów, łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której danego pierwiastka jest zbyt wiele. Nadmiar czasami ma dużo gorsze skutki niż niedobór, o czym niektórzy wciąż zapominają.

  Keratynowe prostowanie włosów w domu

Poważne choroby

Plamek nie należy lekceważyć również z powodu, iż mogą one świadczyć o występowaniu szczególnie niebezpiecznych i wyniszczających chorób. Zaliczają się do nich anemia, trąd, choroby nerek, marskość wątroby oraz nadmierna potliwość. Uszkadzają one tkanki pod paznokciem, co następnie skutkuje pojawieniem się przebarwień.

Choroby paznokci

Również występowanie pasożytów w ciele sprawia, że pojawiają się plamki – wtedy jest to głównie spowodowane utratą składników odżywczych. We wszystkich z powyższych przypadków należy przeciwdziałać chorobom i zadbać o odpowiednie leczenie. To właśnie z tego powodu nie można zupełnie nie przejmować się pojawieniem się drobnych plamek, które tak dużo mówią o zdrowiu i kondycji organizmu.

Problemy skórne

Choroby organizmu są zdecydowanie częściej brane pod uwagę w przypadku występowania białych punktów na paznokciach, niż choroby skórne. Jednak to one czasem prowadzą do ich powstawania. Mogą to być: łysienie plackowate, łuszczyca czy rumień wielopostaciowy. Pod uwagę należy brać również grzybicę i łuszczycę.

Niewielkie uszkodzenia

Czasem nie należy bać się jednorazowych pojawiających się plamek. Źle wykonany zabieg kosmetyczny czy zbyt silny lakier do paznokci potrafią przyczynić się do mikrouszkodzeń. Także odpowiednie zmywanie lakieru jest niezwykle istotne. Nawet podczas pielęgnacji paznokci koniecznym jest odpowiednia dbałość i delikatność, by nie wytworzyć niewielkich uszkodzeń na płytce paznokcia.

Zabieg kosmetyczny paznokcie

Jak widać, pojawiające się plamki mogą być oznaką wielu niedoborów, postępujących chorób organizmu lub skóry, ale nie muszą od razu świadczyć o czymś złym. Równie często zdarza się, że doszło do niewielkiego urazu paznokcia, spowodowanego codziennymi czynnościami, stąd popadanie w panikę nie ma sensu.

Najlepiej, w razie częstego występowania tego problemu, udać się do specjalisty i przeprowadzić specjalistyczne badania. Stan naszego zdrowia jest niezwykle ważny i warto jest brać pod uwagę znaki, które nasze ciało daje nam poprzez swój wygląd.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ulka on Porady J8.pl

trzeba zadbać o witaminki 🙂 dobre odżywianie i będzie ok

by A. on Porady J8.pl

ostatnio mam takie plamki na paznokciach i się zastanawiałem co to jest a już wiem