Dolegliwy kac

Można zaryzykować stwierdzenie, że kaca doświadczył niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu. Niestety, towarzyszące mu dolegliwości sprawiają, że nasze samopoczucie nie należy do najprzyjemniejszych. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie skutecznych metod na kaca.

Na szczęście, godnych polecenia sposobów walki z przykrymi objawami jest całkiem sporo. Jedne z nich są mniej, a inne nieco bardziej skuteczne. Każdemu może jednak pomóc co innego. Warto byłoby więc przetestować kilka różnych sposobów, aby sprawdzić, który z nich jest w naszym przypadku najskuteczniejszy. 

Czym właściwie jest kac?

Zanim zaczniemy stosować jakiekolwiek sposoby na kaca, warto dowiedzieć się, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Dzięki temu, będziemy mogli określić, czy faktycznie mamy do czynienia z kacem. Otóż pod pojęciem kaca kryją się po prostu przykre objawy związane z zatruciem organizmu alkoholem. O tym, że alkohol jest trucizną nie trzeba chyba nikomu przypominać. Większość z nas zdaje sobie bowiem z tego sprawę. Do najczęstszych objawów kaca należą:

  • nudności
  • wymioty
  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • ból brzucha
  • nerwowość
  • ospałość
  • wysokie ciśnienie

U każdego objawy mogą być nieco inne. Każdy organizm reaguje bowiem nieco inaczej na zatrucie alkoholem. Niemniej jednak, kac zawsze jest nieprzyjemny. Z tego też względu, trzeba rozpocząć walkę z nim. 

Pozwól organizmowi na regenerację

Jeżeli doświadczamy uciążliwych objawów kaca, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zatrucie alkoholem nie może przebiegać w przyjemny sposób i należy zdawać sobie z tego sprawę.

Jak uniknąć kaca

Warto więc zapewnić swojemu ciału oraz umysłowi jak najlepsze warunki do pozbycia się alkoholu. Konieczny jest więc odpoczynek. Wówczas organizm będzie mógł się zregenerować. Najlepiej byłoby więc, abyśmy nie opuszczali domu. Pierwsze godziny po przebudzeniu warto spędzić w łóżku popijając wodę.

  Bunt dwulatka - na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Możemy obejrzeć relaksujący film lub posłuchać ulubionej muzyki. Jeśli dokucza nam ból głowy, najprawdopodobniej będziemy jednak chcieli pozostać w ciszy. Dobrym pomysłem może okazać się również wzięcie prysznica. Najlepiej, jeżeli woda będzie letnia, a nie gorąca bądź zimna. 

Sięgnij po kwaśne produkty

Nie od dziś wiadomo, że wiele osób sięga po kwaśne produkty na kaca. Czy jednak takie postępowanie jest wskazane? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Dzięki kwaśnym produktom możliwe będzie powstrzymanie uciążliwych mdłości, a także wymiotów. Warto zatem sięgnąć po kwaśny żurek, jak również po sok z kiszonej kapusty czy po wodę z ogórków.

Doskonałym wyborem będzie także surówka z kiszonej kapusty. Kiszonki zawierają także sporo cennej witaminy C. Okazuje się ona niezwykle pomocna w łagodzeniu skutków uciążliwego kaca. Jeśli jednak źle reagujemy na kwaśne produkty, nie będzie to dla nas dobry sposób radzenia sobie z objawami zatrucia alkoholem. 

Zastosuj witaminy i zrezygnuj z palenia

Jeżeli dokucza nam kac, prawdopodobnie jesteśmy nie tylko wyczerpani, ale i odwodnieni. Wydaje się więc, że koniecznością będzie wyrównanie poziomu elektrolitów w swoim organizmie. Pomocne mogą być różnego rodzaju preparaty witaminowe.

Witaminy na kaca

Znajdziemy je przede wszystkim w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Zdecydowana większość z nich jest dostępna bez recepty. Niektóre z nich są dedykowane właśnie osobom zmagającym się z uciążliwymi objawami zatrucia organizmu alkoholem. Witaminy te należy zazwyczaj rozpuszczać w wodzie. Nie należy jednak przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki.

W przeciwnym bowiem razie, pojawić mogą się skutki uboczne. Wiele osób decyduje się na papierosa na kaca. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre. Nikotyna zaostrza bowiem i tak już uciążliwe objawy kaca. Może co prawda przynieść pewną ulgę, ale jest ona chwilowa. 

  Szybkie pisanie na klawiaturze

Nawadniaj organizm 

Jeżeli dokuczają nam objawy kaca, bezwzględnie musimy nawadniać swój organizm. Bez tego nie poradzimy sobie niestety ze skutkami zatrucia alkoholem. Dobrze byłoby postawić na wodę mineralną, najlepiej niegazowaną. Możemy dodać do niej świeżej mięty, jak również soku z cytryny. Warto wypić przynajmniej dwa litry wody.

Dobrym pomysłem będą także napary z rumianku czy z ostropestu plamistego. Pomogą one zregenerować się naszej wątrobie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zioła nie powinny zastępować nam wody. W przeciwnym razie, nie uda nam się odpowiednio nawodnić organizmu. 

Jak uniknąć kaca w przyszłości?

Ważne jest nie tylko to, aby walczyć z kacem, ale również i to, aby wiedzieć jak uniknąć go w przyszłości. Na szczęście, jest to możliwe. Musimy jedynie nieco się postarać. Najważniejsze jest to, aby zastosować kilka zasad. Na pewno nie powinno się łączyć ze sobą różnych rodzajów alkoholi.

Mieszanie ze sobą wina, wódki czy piwa może doprowadzić do bardzo złego samopoczucia dnia następnego. Koniecznie trzeba robić także przerwy w piciu alkoholu. Nie wolno również wypijać go na czczo. Najlepiej zjeść jakiś tłusty posiłek przed planowaną imprezą. Dobrym pomysłem będzie także zażycie witaminy C przed snem.

Każdy, kto chce mieć pewność co do tego, że uda mu się uniknąć kaca, powinien dawkować sobie alkohol w ostrożnych dawkach. Najbezpieczniej poprzestać na kilku kieliszkach wódki bądź na paru lampkach wina.

Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że się nie upijemy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoby nienawykłe do picia alkoholu, mogą odczuwać negatywne skutki jego spożycia nawet wówczas, gdy wypiją niewielką jego ilość. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Antek on Porady J8.pl

Woda z dużą ilością cytryny i miód - to działa w moim przypadku.

by adek on Porady J8.pl

Czym się strułeś tym się lecz