Ciąża piękny stan

Ciąża to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety. Powoli staje się ona matką, zmienia się jej postrzeganie świata, priorytety. Większość kobiet w ciągu tych 9 miesięcy promienieje, emanuje urokiem i czarem osobistym. Pomimo kilku, a czasem kilkunastu kilogramów więcej, wzrasta też seksapil. Niestety, czasem zdarza się, że ciąża ma też skutki uboczne i przynosi też mniej przyjemne chwile.

Zmiany hormonalne powodują nie tylko wahania nastrojów, ale także bóle głowy. Dlatego warto wiedzieć, co je powoduje, w jaki sposób można im zapobiegać oraz jak, w naturalny sposób, się ich pozbyć. W ciąży bowiem nie wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Mogą być bowiem one szkodliwe dla rozwijającego się, w łonie matki, płodu.

Jakie są przyczyny bólu głowy w ciąży?

Ciąża a ból głowy

Niestety, ból głowy w ciąży może występować u kobiet dość często. Jego przyczyny są różne. Za najczęstszą z nich uważa się zmiany hormonalne, powodujące na przykład ataki migreny.

Co więcej, badania wykazały, że pierwszy ból migrenowy u zdrowych kobiet, pojawia się właśnie, gdy są przy nadziei, w dodatku większe ryzyko ich wystąpienia niesie ze sobą pierwsza ciąża. Wiąże się to bowiem ze zmianami wydzielania się estrogenu. Ból głowy może również wywoływać nadmierne wydzielanie prolaktyny.

Na samopoczucie i ból głowy mają wpływ również czynniki zewnętrzne. Są to na przykład zmiany pogody, stres, którego doświadcza młoda mama, wywołany zmieniająca się jej sytuacją życiową, zaburzenia snu i wiążące się z tym przewlekłe zmęczenie, ewentualna anemia, hałas, zmniejszona aktywność fizyczna, niedotlenienie, duszne pomieszczenia, zła dieta i odwodnienie.

Na niektóre z tych czynników kobiety w ciąży nie mają wpływu, ale dużą ilość z nich mogą samodzielnie wyeliminować.

Objawy mogące towarzyszyć bólowi głowy w ciąży

W zależności od stopnia nasilenia bólu głowy, może on występować samoistnie, bądź mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy. Są to najczęściej:

  • Osłabienie

  • Mroczki przed oczami

  • Nudności

  • Wymioty

  • Zmęczenie

  • Światłowstręt

Jak nie dopuścić do bólu głowy w ciąży?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że wszelkim chorobom i dolegliwościom lepiej jest zapobiegać aniżeli je leczyć. Tak samo jest z bólami głowy w czasie ciąży. Można wyeliminować bowiem niektóre czynniki ryzyka. W jaki sposób to zrobić? Jest na to kilka łatwych sposobów.

  • Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Czasem może się to wydawać dość trudne, tym bardziej, że rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy, przez co kobiety muszą częściej korzystać z toalety, w celu oddawania moczu. Dlatego duża ilość z nich ogranicza spożycie płynów w ciągu dnia. Mimo to powinny one wypijać minimum 2 litry płynów na dobę.

  • Częste spacery, wietrzenie pomieszczeń, także zimą i w zaawansowanej ciąży, pomogą zapobiec bólom głowy. Wprawdzie w trzecim trymestrze większość kobiet nie ma już ochoty na aktywność fizyczną, jest jednak, w umiarkowanym stopniu, ona wręcz wskazana (chyba, że lekarz stwierdzi inaczej), ze względu na lepszą wydolność płuc.

  • Ciąża stwarza również problemy ze snem w nocy. Dlatego kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny korzystać ze wszelkich możliwych okazji do wypoczynku i starać się zapadać choć na półgodzinne drzemki w ciągu dnia. W zaawansowanej ciąży spokojny sen zapewni pozycja na lewym boku.

  • Dieta w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana. Warto zadbać o odpowiednią podaż żelaza w pokarmach, jego niedobór powoduje bowiem anemię, której jednym z objawów są właśnie bóle głowy. Ponadto lepiej jeść częściej i w małych ilościach, aniżeli się przejadać.

Leki przeciwbólowe w ciąży oraz domowe sposoby walki z bólem

Tabletki przeciwbólowe w ciąży

Stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży może przynieść więcej szkód aniżeli pożytku. Dlatego, kobieta w tym stanie nie powinna, bez uzgodnienia z lekarzem prowadzącym, brać samodzielnie żadnych medykamentów.

Mogą one bowiem doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Panuje powszechna opinia, że najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym, biorąc pod uwagę rozwój płodowy dziecka, jest Paracetamol. Zawsze jednak należy skonsultować się z ginekologiem przed jego zażyciem. Zabrania się absolutnie przyjmowania Pyralghiny, Aspiryny, Ibupromu i innych dostępnych powszechnie leków.

Najbezpieczniej będzie jeśli ciężarna, podczas bólu głowy, wyjdzie na spacer, usiądzie na tarasie, zrobi sobie chłodny okład na czoło, zastosuje techniki relaksacyjne, takie jak joga dla ciężarnych lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel, poprosi partnera o masaż głowy i skroni, a także położy się w spokojnym miejscu, aby odpocząć.

Kiedy ból głowy w ciąży staje się niebezpieczny dla matki i dziecka?

Niekiedy ból głowy u ciężarnych staje się zagrożeniem zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Dlatego powinna ona się bezzwłocznie zgłosić do lekarza, jeśli:

  • ból nie ustępuje po wypoczynku ani zastosowaniu technik relaksacyjnych, a wręcz staje się coraz bardziej uporczywy,

  • gdy pojawiają się mroczki przed oczami (ryzyko wystąpienia zespołu HELP),

  • ból głowy doprowadził do choćby tylko chwilowej utraty przytomności,

  • ciśnienie krwi podczas bólu głowy jest znacznie podwyższone.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Małgosia on Porady J8.pl

Przede wszystkim... spokój. Czytając internet można się nabawić prawdziwego bólu głowy 🙂 A najlepiej jakieś objawy niepokojące konsultować z lekarzem. Ale z doświadczenia mogę powiedzieć to mniej nerwów i stresu, bo zazwyczaj nie ma żadnych podstaw do obaw 🙂

by wew on Porady J8.pl

i wszyskto jasne..

by margola on Porady J8.pl

Ja podczas ciąży nie stosowałam żadnych tabletek na ból głowy.