W jakich sytuacjach warto wykonać badania na nietolerancję pokarmową?

Współcześnie ludzie bardzo często ludzie mają problemy z nietolerancjami pokarmowymi. Co więcej, co roku liczba chorych na wskazaną nieprawidłowość jest coraz większa.

Prezentuje ona róże objawy, między innymi biegunki, wymioty, ale także różnego rodzaju wypryski, bóle głowy i wiele innych. Jakie elementy stanowią wskazanie do podejrzewania u siebie alergii pokarmowej. Jakie badania pozwalają stwierdzić, że określona jednostka dotknęła właśnie nas?

Co to w ogóle jest nietolerancja pokarmowa?

Pod tym określeniem urywa się niewłaściwa reakcja organizmu ludzkiego na pokarm przyjmowany do organizmu. Nie ma innego sposobu na zdiagnozowanie jednostki chorobowej jak wykonanie odpowiednich testów. Podkreślić należy fakt, że pewne grupy produktów przyczyniają się do wywoływania niewłaściwej reakcji organizmu. Przeprowadzenie właściwego testu sprawi, że człowiek będzie wiedział jakie grupy produktów ma wykluczyć z menu.

Jak dochodzi do objawów związanych z nietolerancją pokarmową? W tym przypadku układ immunologiczny po spożyciu szkodliwego produktu zaczyna produkować zbyt małą ilość przeciwciał. Podkreślić należy fakt, że praktycznie połowa nietolerancji pokarmowych ma związek z przeciwciałami immunoglobulin G (IgG). Różnicuje się te elementy na cztery kategorie, a mianowicie IgG1, IgG2, IgG3, IgG4.

W trzech pierwszych podklasach mieszczą się symptomy związane z układem pokarmowym. Natomiast ostatnia grupa to niecharakterystyczne objawy, takie jak zmęczenie, ospałość, czy też bóle stawów. Zasadniczą przyczyną nietolerancji pokarmowych jest spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

  Właściwości jaj przepiórczych

W jakich sytuacjach wykonuje się badania na nietolerancje pokarmowe?

Badania na nietolerancje pokarmowe należy wykonać wówczas, gdy problem zdrowotny trwa przez dłuższy czas. Dzięki temu uda nam się wyeliminować ewentualne powody prowadzące do określonych symptomów. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z takimi objawami jak dolegliwości bólowe głowy zespół jelita drażliwego, wzdęcia, biegunki, łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry i wiele innych czynników.

Niewłaściwa reakcja na niektóre grupy produktów żywnościowych bardzo często jest powodem obecności określonych nieprawidłowości.

Co więcej, badania na nietolerancje pokarmowe powinny być wykonane przez każdą osobę, która pragnie zindywidualizować dietę i lepiej poznać swój organizm. Dzięki temu uda się zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się schorzenia w przyszłości. Istotne jest to, że nietolerancja pokarmowa może wystąpić niezależnie od wieku. To, że nie miało się z nią problemu w przeszłości, wcale nie przesądza o tym, że problem nie wystąpi później.

W jaki sposób wykonuje się badania na nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe

Badania na nietolerancje pokarmowe przeprowadza się za pośrednictwem badania próbki krwi. W tym przypadku dokonuje się pomiaru przeciwciał IgG. Warto podkreślić, że przy wykorzystaniu niewielkiej próbki możemy wykonać całościowe badanie IgG, bądź wyłącznie IgG4. Informacją, która zainteresuje osoby, pragnące wykonać badania na nietolerancje pokarmowe, jest to, że są one bardzo bezpieczne. W zasadzie sprawdza się wrażliwość na warzywa, nabiał, mięso, nasiona, zboża, ryby, orzechy, owoce morza i wiele innych.

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa – jakie różnice należy wykazać?

Ludzie bardzo często mylą alergię pokarmową z nietolerancją pokarmową. Jednakże nie jest to samo. Zasadnicze jest to, że alergia pokarmowa przyczynia się do powstawania symptomów zaraz po zjedzeniu szkodzącego pokarmu. Natomiast przy nietolerancji pokarmowej rekcja następuje po upływie określonego czasu.

  Objawy ząbkowania u niemowlaka?

Jak należy leczyć nietolerancję pokarmową?

Po przeprowadzeniu badań na nietolerancję pokarmową i potwierdzeniu jej obecności. Należy wdrożyć właściwy sposób leczenia. W tym przypadku stosuje się eliminacje produktów, które wywołują niepożądane reakcje organizmu.

Leczenie nietolerancji pokarmowej

Specjalistą, który pomoże wdrożyć właściwą dietę, jest dietetyk bądź też lekarz alergolog. Badania na nietolerancje pokarmowe wpływają na świadomość człowiek, dzięki której dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jakie produkty żywnościowe nie są wskazane do spożywania w jego przypadku.

Podkreślić należy również fakt, że badania na nietolerancje pokarmowe pozwalają na zapewnienie ochrony przed wieloma chorobami, a mianowicie cukrzyca, miażdżyca, a nawet trudności z zajściem w ciążę i niepłodnością.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Paula on Porady J8.pl

Niestety mam nietolerancję... dość późno wyszło bo po 30stce. Ale da się z tym żyć.

by Andrzej on Porady J8.pl

I w wieku prawie 40 lat dowiedziałem się, że całe życie mam nietolerancję pokarmową...

by Majka on Porady J8.pl

Dobrze że ja mogę jeść wszystko i nie mam żadnych problemów