Auschwitz-Birkenau to jedno z tych miejsc, które kryją w sobie głęboką, trudną i przykrą historię. W okolicach Krakowa masz szansę zobaczyć na własne oczy zło, jakie objawiało się podczas II wojny światowej – to miejsce pamięci i szacunku dla niewinnych ludzi, straconych przez niemieckich nazistów, ale również głęboka studnia historii XX wieku. Wybierz się na tereny dawnego obozu koncentracyjnego (concentration camps) i zwiedź obiekt wraz z doświadczonym przewodnikiem (guided tour). 

Początki zagłady – Historia Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau nie jest jedynym obozem koncentracyjnym, istniejącym na terenie Polski – był on jednak największym obozem zagłady, jaki kiedykolwiek powstał z rąk nazistów na polskiej ziemi (German concentration camps), (German nazists). To niezwykle przykre miejsce zaczęło funkcjonować wraz z rokiem 1940, a nazwa obozu łączyła w sobie trzy miejscowości, na których powstały poszczególne bloki: Oświęcim (Auschwitz), Treblinka (Birkenau) oraz Monowice (Monowitz).

Choć od powstania obozu pod Krakowem (Cracow) minęło już 80 lat, to wciąż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, kto odpowiadał za brutalność w tym miejscu i co tak naprawdę działo się za murami obozu. 
Tymczasem, Auschwitz-Birkenau stało się symbolem Holokaustu (symbol of Holocaust) i braku człowieczeństwa, którego doświadczali niewinni cywile. W okresie działalności obozu koncentracyjnego (1940-1945) życie straciło tam ponad 1 300 000 bezbronnych ludzi różnych narodowości – większość z nich stanowili Żydzi (Jewish people) oraz Polacy (Polish people).

Wydarzenia mające miejsce na terenie Auschwitz do dziś budzą wiele emocji – jest to bowiem jeden z największych symboli tego, co wydarzyło się podczas II Wojny Światowej (Second World War). 

Zwiedzanie obozu koncentracyjnego – Auschwitz-Birkenau Tour

Zwiedzanie obozu w Oświęcimiu nigdy nie jest zwykłą wycieczką. To miejsce stanowi historię, upamiętniającą ponad milion ludzkich żyć. Przypomina o masowej zagładzie z rąk nazistowskiej III Rzeszy. Warto więc podczas pobytu na terenie Auschwitz (Auschwitz-Birkenau tour) zwracać szczególną uwagę na każde pomieszczenie – to właśnie w nich powinni Państwo reflektować i wspomnieć o niewinnych więźniach (innocent prisoners), którzy trafili do miejsca, z którego nie było już powrotu.

Niemiecki obóz koncentracyjny na terenie Oświęcimia był złożony z:

  • Auschwitz I – pierwszego powstałego obozu, pełniącego rolę administracyjną całego kompleksu.
  • Auschwitz II (Birkenau) – początkowo stanowiącego obóz koncentracyjny, później przekształconego na ostateczne miejsce zagłady (extermination place) – to właśnie tutaj znajdowały się komory gazowe (gas chambers) i krematoria (crematorium).
  • Auschwitz III (Monowitz) 

Miejsce pamięci – Auschwitz-Birkenau po latach

Pozostałości po obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu (Auschwitz concentration camp) stanowią cenne miejsce dla Polaków do dziś. Przypomina ono bowiem o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku zachwiania człowieczeństwa w XX wieku. Gdy w 1945 roku po pięciu latach zniewolenia, więźniowie (prisoners) zostali wyzwoleni z obozu, a w 1947 roku zaprzestano działań militarnych (termination of hostilities), na terenach obozu zagłady postanowiono stworzyć miejsce upamiętniające tamtejsze wydarzenia. Powstało muzeum Auschwitz, które cały czas jest otwarte dla zwiedzających, chcących poznać tragiczną historię milionów ludzi.

W muzeum wyeksponowano (exhibitions) różnego rodzaju, poruszające pamiątki po zmarłych więźniach. Wystawy znajdują się w blokach 4, 5, 6, 7 i 11.

Ważne elementy muzeum – zwiedzanie Auschwitz-Birkenau

Zwiedzanie kompleksu obozowego zwykle rozpoczyna się od głównego wejścia na teren Auschwitz. Tuż nad nim znajduje się żelazny napis ze znaczącym hasłem, które miało obowiązywać na terenie obozu. „Arbeit macht frei” („Work makes you free” sentention), czyli „Praca czyni wolnym” – witające więźniów hasło przeczyło wszystkiemu, co działo się wewnątrz kompleksu. Do obozu koncentracyjnego prowadziły również rampy i bocznice kolejowe (railroad siding), które zachowały się do dziś – z nimi również wiąże się przykra i wręcz niewyobrażalna dla współczesności historia. Tę drogę codziennie pokonywały pociągi, przepełnione więźniami, którzy mieli trafić do piekła na Ziemi i nigdy więcej się z niego nie wydostać.

Wchodząc kolejno do budynków kompleksu, zwiedzający zobaczą liczne pamiątki, przynoszące na myśl wspomnienia o więźniach obozu. Na ścianach pomieszczeń znajdują się zdjęcia wszystkich osób, które kiedykolwiek trafiły do Auschwitz (photos of prisoners). Liczne szklane gabloty zostały wypełnione rzeczami należącymi do więźniów, które zawsze po przyjeździe były im odbierane przez nazistów.

W niektórych z nich można zobaczyć zapieczętowane, ale niewysłane listy do rodziny, dziecięce zabawki oraz ubrania różnych klas społecznych. Jedna z gablot została przeznaczona na ścięte włosy więźniów – każdy cywil, trafiający do obozu w Auschwitz poddawany był strzyżeniu, w celu identyfikacji jako więźnia obozowego.

Miejsce szczególnej pamięci – gas chambers and crematorium

Choć cały, 140-hektarowy teren obozu koncentracyjnego stanowi miejsce zadumy i szacunku dla zmarłych oraz przywołuje traumatyczne wydarzenia – są miejsca, do których powinno się zajrzeć ze szczególną wrażliwością i uwagą. Zwykle po odwiedzinach tych pomieszczeń, zwiedzający nie opuszczają Auschwitz tacy sami.

Mowa o blokach Brzezinki (Auschwitz II – Birkenau Tour), w których więźniowie przeżywali ostatnie chwile życia. Komory gazowe (gas chambers) oraz krematoria (crematorium) dziś wyglądają niepozornie i w żaden sposób nie przypominają miejsc zagłady. Tym bardziej należy więc pamiętać, że to właśnie tutaj w wyniku zatrucia Cyklonem B (poisoned by Cyclone B) zginęło ponad milion więźniów, których ciała bezlitośnie palono. 

Zwiedzanie obiektu obejmuje wiele bloków na terenie Auschwitz-Birkenau i trwa około 3,5 godziny z przewodnikiem. Ze zwiedzania wyłączone są budynki takie jak administracja czy działy muzealne. 

Źródło: http://cracowvisit.com/