Jakie produkty sprzyjają obniżeniu ciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze to podstępna i niebezpieczna choroba, która niezauważona może rozwijać się przez wiele lat, nie dając wyraźnych objawów. Tymczasem badania podają, że problem ten dotyczy jednej na 5 osób. Te same badania pokazują również, że w zdecydowanej większości przypadków problem ten wynika ze złego stylu życia, którego podstawą jest zdrowa dieta.

Dietetycy wskazują, że podstawą codziennego menu jest ograniczenie ilości soli, sodu oraz cukru, jak również przetworzonych dań. Warto wzbogacić dietę w produkty, które sprzyjają regulacji ciśnienia tętniczego oraz są korzystne dla organizmu.

Gorzka czekolada – coś dla miłośników słodyczy

Nie wiele osób wie, że spożywanie codziennie ok. dwóch kostek czekolady, o zawartości 70% kakao. Lekarze portugalscy na podstawie przeprowadzonych badań wskazali, że u osób, którym podawano codziennie ok. 20 gramów  gorzkiej czekolady przez 30 dni, zauważono obniżenie ciśnienia krwi – o 3,5 mm Hg skurczowego oraz 2,3 mm Hg rozkurczowego.

Rozwiązanie to przypadnie na pewno do gustu wszystkim miłośnikom słodyczy, a w szczególności czekolady. Jest to bardzo przyjemny sposób nie tylko na obniżenie ciśnienia, ale również zmniejszenie ewentualnych stanów zapalnych w organizmie.

Czosnek obniża ciśnienie krwi

Czosnek obniża ciśnienie krwi

Sposobem na pozbycie się wysokiego ciśnienia jest czosnek. Zawarte w nich substancje przyczyniają się do rozrzedzenia krwi, a jednocześnie podnoszą poziom gazów-siarkowodoru oraz azotu, mających wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Ustalono, że u osób, które codziennie jedzą czosnek, ciśnienie krwi może zostać obniżone o 6 6 mm Hg, w przypadku ciśnienia skurczowego, a w przypadku rozkurczowego, ciśnienie to może obniżyć się nawet o 12 mm Hg. Czosnek działa również profilaktycznie w przypadku chorób onkologicznych, zakaźnych i metabolicznych

Tradycyjny polski burak

Potocznie w świadomości ludzi istnieje przekonanie, że buraki dobrze sprawdzają się w przypadku anemii. Nie wiele osób natomiast wie, że popularny burak obniża również ciśnienie krwi. Dzieje się tak ponieważ warzywo to jest bogate w azotany, które przekształcają się w tlenek azotu wpływający na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Wyjątkowe właściwości imbiru

Imbir zawiera w sobie pikantne związki, które wpływają rozkurczowo na mięśnie, które otulają naczynia krwionośne, jednocześnie poprawiając krążenie krwi. Skuteczność terapii imbirem potwierdziły liczne badania przeprowadzone m.in. w Egipcie – po regularnym spożywaniu imbiru przez miesiąc ciśnienie rozkurczowe obniżyło się średnio o 5,96, a skurczowe o 4,37 mm Hg.
Nie można zapomnieć, że imbir ma także właściwości rozgrzewające, działa przeciwzapalnie oraz chroni przed przeziębieniem.

Naturalny jogurt oraz owoce jagodowe

Jogurt obniża ciśnienie krwi

Informacja o tym, że jogurt działa korzystanie na obniżenie ciśnienia na pewno ucieszy wszystkich miłośników owoców jagodowych, które również mają takie właściwości. Połączenie tych dwóch produktów jest pomysłem na smaczny deser i zdrowe drugie śniadanie.

Sprzyjają one również utraty niepotrzebnych kilogramów, które również sprzyjają nadciśnieniu. Ponadto jogurt naturalny jest źródeł wapnia niezbędnego do prawidłowej budowy kości, a owoce jagodowe, taki jak, np., borówki, czy jagody zakasują obecnością wielu witamin oraz antocyjanów, które wykazują działanie prozdrowotne.

Niedoceniane siemię lniane oraz kwasy omega -3

Siemię lniane to doskonałe źródło błonnika, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, a tym samym pozwala zadbać o prawidłową wagę ciała. Zawarte w nim bakterie jelitowe przyczyniają się do obniżenia cholesterolu we krwi. Podobne rezultaty uzyskano u osób, które systematycznie przyjmowały kwasy omega -3 zarówno w formie naturalnych produktów, jak i suplementu.

Wyjątkowe i egzotyczne granaty

Sok z grantu jest nie tylko wyjątkowo smaczny i bogaty w witaminę C, ale również jak pokazały badania, skutecznie obniża ciśnienie – już po czterech tygodnia picia szklanki naturalnego soku można było zaobserwować zadowalające rezultaty.

Hibiskus receptą na obniżenie ciśnienia krwi

Hibiskus w formie aromatycznej herbatki jest doskonałą receptą na obniżenie ciśnienia krwi. Oficjalna nazwa to ketmiia szczawianowa, z której do przygotowania naparu wykorzystuje się kielichy kwiatów, po tym, jak opadną z nich liście. Aby uzyskać optymalny efekt, trzeba wypijać ok. 3 szklanek herbatki dziennie.

Szpinak

Zarówno szpinak, jak i inne rośliny zielone są koniecznym uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety. Roślina ta jest przede wszystkim bogata w potas, który w połączeniu z magnezem wykazuje skuteczny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Szpinak również bogaty jest w witaminę K oraz żelazo.

Zielone warzywa liściaste bogate są również w kwas foliowy, który w naturalny sposób przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Walcząc z nadciśnieniem tętniczym krwi, nie można również zapominać, że oprócz właściwej diety konieczna jest również systematyczna aktywność fizyczna, która poprawia kondycję i pozwala utrzymać optymalną wagę ciała.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by kamaryna on Porady J8.pl

Szkoda, że słodka czekolada nie obniża ciśnienia krwi