Spis treści artykułu
Nie wyrzucaj! Niezwykłe sposoby na wykorzystanie skorupek po jajkach.
Jeżeli dotąd wyrzucałaś skorupki po jajkach musisz koniecznie przeczytać ten artykuł. Okaże się, że dopuszczałaś się niesamowitego marnotrawstwa, bo są one prawdziwym bogactwem i mogą być wykorzystywane na przynajmniej dziesięć różnych sposobów.
To nie tylko skorupka
Skorupki po jajkach są bogatym źródłem wapnia. Około 800 mg tego cennego pierwiastka znajduje się w skorupce jednego średniej wielkości jajka. Ponadto zawierają niewielkie ilości magnezu, selenu, strontu i fluoru. Są idealnym, oddychającym opakowaniem, chroniącym zawartość przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Dla zdrowia kości i stawów
Duża zawartość wapnia w skorupkach jajek sprawia, że jest to doskonały produkt wspomagający zapobieganie osteoporozie. Zwłaszcza kobiety w wieku post menopauzalnym powinny zwrócić uwagę na ten tani i naturalny składnik diety. Jak przygotować proszek wapniowy? Wystarczy jajka dokładnie wyszorować (bardzo ważne jest ich pochodzenie, najlepiej jeśli będą to jajka ekologiczne), wyparzyć, zawartość zużyć do tego, do czego akurat jest potrzebna, a skorupki pokruszyć, wysuszyć w piekarniku, zostawić do ostygnięcia i zmielić na proszek.
Można go potem dodawać do jedzenia uzupełniając dietę w wapń. Okazuje się, że skorupka jajka może także wpływać pozytywnie na kondycję stawów. Wyściełająca skorupkę wewnętrzna błonka w dużej części składa się z kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Substancje te uelastyczniają stawy, co potwierdzono w przeprowadzonych badaniach.
Dla zdrowych zębów
Zmielone skorupki jajek mogą posłużyć do samodzielnego zrobienia wolnej od szkodliwych środków chemicznych pasty do zębów. Skład chemiczny skorupek jajek jest bardzo podobny do składu naszych kości i zębów. Ugotowane jajka pozbawiamy skorupek i mielimy je z olejem kokosowym i solą lub sodą spożywczą. Bogate w minerały, zwłaszcza wapń, skorupki pomagają na nowo zmineralizować szkliwo i dobrze czyszczą zęby z osadów. Pasta działa też wybielająco.
Zastosowanie dla urody
Innym sposobem wykorzystania skorupek po jajkach jest użycie ich do przygotowania upiększających maseczek. Oto trzy nieskomplikowane receptury. Pierwsza z nich maseczka odżywcza: należy białko jajka lekko ubić i wymieszać ze zmielonymi skorupkami. Delikatnie nałożyć na twarz, lekko wmasować i pozostawić do wyschnięcia. Następnie zmyć letnią wodą. Taka maseczka odżywia i rozjaśnia cerę, zwęża rozszerzone pory i przeciwdziała wystąpieniu przedwczesnych zmarszczek. Druga maseczka przeznaczona jest dla skóry podrażnionej, z wypryskami i stanami zapalnymi.
Do jej sporządzenia potrzebujemy buteleczkę octu jabłkowego, najlepiej ekologicznego, albo zrobionego własnoręcznie, do której wrzucamy pokruszone skorupki jaj. Trzymamy je tam co najmniej 4-5 dni a następnie zmoczonym wacikiem przecieramy podrażnioną skórę twarzy. Trzecia maseczka wykorzystywana jest do usuwania przebarwień. Zmielone skorupki jajek należy wymieszać z miodem i nałożyć na twarz. Po wyschnięciu zmyć. Stosować przynajmniej raz w tygodniu.
Dla domu
Środki, których używamy do czyszczenia różnych powierzchni w naszych domach często mają w składzie bardzo żrące chemikalia. Nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe skorupki jajek można wykorzystać jako ekologiczny i doskonale czyszczący środek. Najważniejszym wyzwaniem jest zgromadzenie dosyć dużej ilości skorupek. Robimy to systematycznie susząc je i trzymając w zamykanym pojemniku.
Zebraną ilość skorup suszymy na słońcu, albo przez kilka minut w piekarniku. Następnie mielimy na drobny proszek (powinniśmy uzyskać około szklanki). Dodajemy do niego trzy szklanki sody oczyszczonej. Mieszankę używamy po zmieszaniu potrzebnej nam ilości z octem lub z wodą. Środek doskonale wyczyści przypalenia, kamień z kabiny prysznicowej i pierścienie muszli klozetowej.
Dla ogrodu
Skorupki jajek mogą być także doskonałym nawozem. Należy je drobno rozkruszyć i wymieszać z glebą. Jest to doskonały i ekologiczny sposób na wzbogacenie podłoża w węglan wapnia oraz odkwaszenie gleby. Innym sposobem na wykorzystanie skorupek jaj jest użycie ich jako rozsadnika dla młodych roślin. Rozbijamy jajka na pół, zużywamy środek a skorupkę umieszczamy np. w wytłaczankach. Wsypujemy trochę ziemi do każdej połówki skorupki i umieszczamy nasiona. Po jednym w każdej skorupce. Po pewnym czasie, gdy siewki będą duże, roślinę przesadzamy do gruntu lub większego pojemnika. Rozrzucone, pokruszone skorupki jajek skutecznie odstraszają ślimaki i trzymają je z dala od naszych upraw.
Dla ozdoby
Jeszcze inne wykorzystanie skorupek jaj to wyprodukowanie z niech kolorowej kredy do malowania. Wystarczy do zmielonych skorupek jaj dodać barwniki spożywcze i zrobić gęstą pastę dodając nieco wody. Teraz formujemy podłużne kostki i czekamy cierpliwie, aż kreda wyschnie. Skorupki jaj, zwłaszcza te jak największe, np po jajkach na miękko lub wydmuszki, mogą posłużyć do stworzenia oryginalnych ozdób na Wielkanoc. Napełniamy je wilgotną watą i siejemy rzeżuchę. Na skorupkach malujemy oczy, usta i nos. Rosnąca rzeżucha będzie włosami oryginalnego jajkowego stworka.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
rzeczywiście o zdecydowanej większości zastosowań nawet nie słyszałam 🙂 fajny wpis
Mam jedno pytanie odnośnie czyszczenia kabiny z kamienia zmielonymi skorupkami jajek. Nie zmatuje/porysuje nam szyby w kabinie prysznicowej?