Jaką podłogę wybrać

Podłoga to ważny element wyposażenia mieszkania. Podłoga ma duży wpływ na charakter całego wnętrza oraz ostateczny wygląd mieszkania Wybór podłogi powinien być dobrze przemyślany, ponieważ podłogę rzadko się wymienia, jest trwałym elementem wystroju.

Na rynku jest sporo materiałów, z których można wykonać podłogę. Są to m.in. panele, wykładziny, płytki gresowe czy drewno. Wybór nie jest łatwy, bo każdy materiał ma swoje wady i zalety. Jak na tle innych materiałów wypada podłoga drewniana?

Podłoga drewniana – zalety

Drewno to materiał od wieków wykorzystywany do celów budowlanych. Buduje się z niego domy, statki i inne stałe konstrukcje, co świadczy o jego niebywałej trwałości. Podłoga wykonana z drewna jest ekskluzywna, kojarzy się z luksusem i elegancja. Jakie ma zalety i czy nadaje się do każdego wnętrza?

  • Odporność i trwałość
Zalety drewnianej podłogi

Podłoga z drewna to zakup na lata, może z powodzeniem wytrzymać kilkadziesiąt lat. Kupując podłogę z drewna, otrzymuje się najczęściej 30 letnią gwarancje, w przypadku paneli czy płytek gwarancja wynosi maksymalnie 3-5 lat.

Rożnica jest bardzo duża, to przemawia na korzyść omawianej podłogi. W trakcie użytkowania może dojść do starcia wierzchniej warstwy, ale nie ma to żadnego wpływu na walory użytkowe. Na rynku można kupić podłogi wykonane z różnych gatunków drewna, różniące się twardością. Najtwardsze, a zarazem najodporniejsze są deski z wiśni, dębu oraz jesionu. Dużo miększe drewno to olcha lub sosna, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. 

  • Walory estetyczne drewnianej podłogi

Drewno samo w sobie jest piękne i klasyczne. Każda deska ma niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju wzór. Deski drewniane występują w różnych kształtach i kolorach, można układać je w rozmaity sposób. Dzięki temu każde wnętrze może wyglądać inaczej. Drewniana podłoga pasuje do każdego stylu, bardzo dobrze komponuje się z innymi materiałami i fakturami. Pasuje zarówno do salonu, pokoju dziecięcego, sypialni, ale również do kuchni i łazienki. Drewniana podłoga jest dużą zaletą w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż, zwiększa zainteresowanie i podnosi cenę nieruchomości. 

  • Ekologia

Drewniane podłogi idealnie wpisują się w trend ekologiczny, w życie w zgodzie z naturą. Sama deska jest materiałem ekologicznym, odnawialnym, łatwym w utylizacji i składowaniu. Polega biodegradacji, nie wpływa na ilość zalegających śmieci. W trakcie rozkładu oraz spalania nie wydziela trujących substancji.

Podłogi drewniane mogą powstawać z drewna z recyklingu, wielokrotnie przetwarzanego. Mając w domu podłogę wykonaną z drewna, można poczuć się bliżej natury, drewno wydziela przyjemny, leśny zapach, tworzy atmosferę naturalności. 

  • Lepsze zdrowie i samopoczucie

Podłogi wykonane z drewna polecane są dla alergików, osób starszych i małych dzieci. Dzięki swoim właściwościom drewno nie uczula, jest antystatyczny, więc nie przyciąga kurzu oraz doskonale jonizuje powietrze. Drewno pochłania nadmiar wilgoci znajdujące się w powietrzu, a gdy jest sucho, oddaje je z powrotem. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu z drewnianą podłogą jest zdrowe, dobrze wpływa na samopoczucie. Drewno tworzy własny mikroklimat, bardzo dobrze tłumi dźwięk oraz jest przyjemne dla stóp. Podłoga drewniana jest ciepła, przez cały rok można po niej chodzić boso. 

  • Proste czyszczenie i możliwość renowacji

Czyszczenie drewnianej podłogi nie jest skompilowane. Wystarczy regularnie ją zamiatać, aby pozbyć się mogących ją zrysować drobinek i myć wilgotnym mopem z odrobiną płynu do podłóg.

Niewątpliwą zaletą podłogi z drewna jest możliwość jej odnawiania. Co kilka lat można przeprowadzić zabieg cyklinowania, olejowania i lakierowania, po których podłoga wygląda jak nowa. Renowacje można wykonać samemu, można to również zlecić specjalistycznej firmie. 

Podłoga drewniana – wady 

Oprócz wymiennych zalet podłoga drewniana posiada również wady. Warto je poznać, aby zdecydować, czy drewno będzie dobrym wyborem na podłogę. 

  • Cena

Drewniane deski są dużo droższe od innych materiałów na podłogę. Cena dobrej  jakości deski jest 2-3 razy wyższa niż cena paneli. Porównując jednak trwałość obu materiałów, kupno drewnianej podłogi powinno się szybko zwrócić. 

  • Montaż drewnianej podłogi
Wady drewnianej podłogi

Montaż podłogi z drewna jest trudniejszy i zajmuje więcej czasu niż położenie paneli. Obecnie jednak coraz większa ilość produkowanych desek przygotowana jest do łatwego, bezolejowego montażu. Aby prawidłowo zamontować deski, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy jedna z desek ulegnie uszkodzeniu, można ją wymienić, bez konieczności demontowania całej podłogi. 

  • Podatność na zarysowania

Deski dość łatwo można zarysować. Może do tego dojść w trakcie przesuwania mebli, zabawę metalowymi zabawkami itp. Aby tego uniknąć, warto przykleić na meble filcowe podkładki, a dzieci namówić do zabawy na dywanie. 

  • Podatność na warunki panujące w pomieszczeniu

Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo sucho, deski mogą rozsychać i robić się szczeliny. Nie jest to duża wada, ale może psuć estetykę podłogi. Szczeliny można zakryć specjalnym wypełniaczem, warto też zwracać uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu. 

Jak widać, podłogi drewniane mają swoje mocne i słabe strony. Każdy musi je dokładnie przeanalizować i podjąć decyzje, czy podłoga drewniana będzie dla niego dobrym wyborem. Podłogi drewniane sprawdzą się u osób, którym zależy na oryginalności, naturalności i trwałości. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

Taka podłoga oczywiście jest droższa ale za to super wygląda i na pewno posłuży na lata nie jak tańsze panele

by Anka on Porady J8.pl

Bardzo fajna strona i ciekawy artykuł o podłogach, właśnie takich informacji szukałam przed remontem..

by drewniany on Porady J8.pl

Drewniana podłoga poprawia akustykę mieszkania jedyny minus drewnianej podłogi to duża cena.