Spis treści artykułu
Oddzielenie ścieżek od trawy oraz rabat
Urządzając ogród zadbajmy o odpowiednie oddzielenie ścieżek od trawy oraz rabat. Dzięki temu zabiegowi nasz ogród będzie wyglądał na uporządkowany. Obrzeża mogą być wykonane z różnych materiałów: z kamienia, betonu, metalu, drewna, plastiku, a nawet materiału. Planując wykonanie obrzeża przemyślmy jego wysokość. Obrzeże może zostać wkopane w ziemię i równać się z poziomem trawnika lub wystawać nad nim w postaci palisady. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.
Najszybciej poszczególne części ogrodu wykonamy stosując gotowe obrzeża chodnikowe lub krawężniki. Jeżeli chcemy wykonać bardziej nieregularne formy warto rozważyć zastosowanie kostki brukowej lub gotowych obrzeży plastikowych czy drewnianych. Te wykonane z plastiku są elastyczne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Takie obrzeże z łatwością dopasujemy do kształtu rabaty czy chodnika.
Obrzeże w dużej mierze decyduje o charakterze naszego ogrodu. Jest to ważna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć. Inne obrzeże sprawdzi się bowiem w ogrodzie w stylu japońskim, a inne w stylu angielskim czy wiejskim.
Z czego zrobić palisadę w ogrodzie?
Palisady podobnie jak obrzeża mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane palisady są wykonane z drewna lub betonu. Decydując się na palisadę z betonu jej kolor i wzór możemy dopasować do kostki brukowej, z której wykonane są chodniki w ogrodzie czy wokół domu. Zabieg ten pozwoli zachować spójność całego ogrodu i otoczenia domu.
Betonowe palisady to idealne rozwiązanie do nowoczesnych ogrodów. Możemy ich użyć zarówno do oddzielenia rabat czy trawnika ale również do zbudowania schodów, czy odcięcia tarasu. Jest to materiał uniwersalny i trwały, który wygląda bardzo elegancko.
Urządzając klasyczny ogród jako palisady możemy wykorzystać drewniane rolbordery, podkłady kolejowe czy stare belki pochodzące z rozbiórki dachu. Nie tylko urządzimy stylowy ogród, ale będziemy eko wykorzystując ponownie drewniane elementy. Pamiętajmy, by przed zakopaniem drewno dobrze zaimpregnować.
Jeżeli w naszym ogrodzie króluje metal warto wybrać palisadę z tego materiału. Dostępne są różne wzory, które możemy dopasować do przęseł naszego ogrodzenia. Będzie to świetne uzupełnienie ogrodu różanego.
Co zamiast obrzeży chodnikowych?
Urządzając ogród w stylu angielskim czy prowansalskim za obrzeża mogą posłużyć stare cegły z rozbiórki starego domu. Idealnie skomponują się z lawendą czy iglakami. Z ich powodzeniem możemy również podnosić rabaty, wykonywać ścieżki i stawiać murki oporowe. Dużą zaletą jest ich trwałość.
Jeżeli zależy nam na tym by chodnik kończył się w ogrodzie i nie miał obrzeży chodnikowych możemy zastosować specjalną plastikową listwę zakopywaną w gruncie. Ewentualnie można wykonać wylewkę betonową ukrytą pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu możemy zrezygnować z obrzeża, a kostka brukowa, z której wykonany jest chodnik będzie odpowiednio zabezpieczona przed rozchodzeniem się.
Ciekawym rozwiązaniem będzie obrzeże gabionowe. Gabiony to specjalnie przygotowane metalowe koszyczki w których umieszcza się kamienie. Z pewnością jest to trwałe i mocne rozwiązanie z którego możemy skorzystać wykonując ogrodzenie czy mury oporowe.
Nowością są specjalne obrzeża wykonane z materiału przypominającego filc. Mają one wiele zalet: możemy formować nimi dowolny kształt, wystarczy je tylko wkopać w ziemię, nie przeszkadzają w koszeniu i są praktycznie nie widoczne. Minusem tego rozwiązania jest jedynie problem z ograniczoną dostępnością w Polsce.
Jak oddzielić trawę w ogrodzie?
W zasadzie do oddzielenia trawnika od pozostałych części ogrodu nadaje się każdy rodzaj obrzeża. Trawnik od pozostałych części ogrodu powinniśmy oddzielić w taki sposób, by ułatwić sobie jego pielęgnacje. Zadbajmy, bo obrzeża były szczelne i trawa nie przerastała przez nie na rabaty. Możemy również zastosować szerokie obrzeże, które dodatkowo będzie pełnić funkcje dekoracyjną.
Kiedy obrzeże będzie równe z trawnikiem podczas koszenia bez problemu wykosimy trawę przy obrzeżach. Jeśli natomiast będzie ono wystawać nad trawę tuż przy obrzeżach będziemy musieli użyć nożyc do trawy. Warto wziąć to pod uwagę, by w późniejszym czasie nie żałować swojego wyboru.
W ofercie dostępne są taśmy plastikowe w kolorze zielonym lub brązowym, które po zakopaniu praktycznie zlewają się w zależności od koloru z ziemią lub trawą.
Będzie to z pewnością jedno z tańszych rozwiązań, które możemy wykonać samodzielnie. Zaletą tych obrzeży jest fakt, że kiedy chcemy je wymienić na nowe wystarczy je po prostu wyciągnąć z ziemi bez odkopywania.
Czym wykończyć skalniak?
Na skalniaku najlepiej prezentują się skały wyglądające naturalnie jak gdyby pochodziły prosto z gór. Możemy użyć łupków czy ciosanych kamieni dostępnych w sklepach ogrodniczych. Aby efekt był imponujący możemy skalniak wysypać pokruszonymi skałami.
Pamiętajmy, by dobrać odpowiednie rośliny, którym będą odpowiadać takie warunki. Przy tworzeniu skalniaka ze względu na specyficzne i trudne warunki należy zadbać o dobór odpowiednich roślin. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić rośliny górskie.
Aby uatrakcyjnić nasz skalniak warto dodać elementy drewniane w postaci różnego rodzaju konarów czy gałęzi drzew. Skalniak z racji spadku terenu może stać się również płynącym górskim strumykiem czy nawet wodospadem. Będzie to nie tylko kojące dla osób przebywających w pobliżu, ale skorzystają z niego również zwierzęta odwiedzające nasz ogród.
Warto wspomnieć, że do niedawna skalniak był usypaną górką z kamieniami, aktualnie może być to skarpa przy tarasie, a czasem nawet cały ogród może stać się skalniakiem.
Wybór obrzeży jest naprawdę duży. Projektując ogród powinniśmy dobrze przemyśleć ich wybór, ponieważ to one w dużej części decydują o ostatecznym wyglądzie naszej przestrzeni. Nie zawsze kierujmy się tym, co aktualnie jest modne, a raczej wybierzmy coś, co będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.
Oprócz wyglądu warto zwrócić uwagę na trwałość. Z pewnością betonowe obrzeża będą bezobsługowym wyborem na wiele lat, plastikowe niestety dużo szybciej będą wymagały wymiany. Decydując się na luźno ułożone kamienie mamy możliwość ciągłej modyfikacji obrzeży bez konieczności wykopywania ich z ziemi.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Wystające obrzeża w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika, który kosi trawę