Spis treści artykułu
Ochota na coś słodkiego
Sytuacje, które wymagają upieczenia ciasta w 30 minut zdarzają mi się często. To nagła ochota na coś słodkiego po obiedzie, urodziny przyjaciółek lub nieoczekiwane spotkanie towarzyskie.
W tych sytuacjach nie mamy czasu na przygotowanie zaczynu lub kilkukrotne wyrastanie ciasta. Receptą na to są ciasta bez użycia drożdży. Przedstawione niżej wypieki z łatwością można zabrać do pracy, są doskonałe do przechowywania w lodówce i co najważniejsze – przygotowanie ich zajmie mniej niż godzinę.
Ciasto z czerwonej fasoli
To ciasto to świetna propozycja dla wegan i wegetarian, jest bez mąki i produktów mlecznych. W dodatku jest niskokaloryczne i zdrowe. Jedyna trudność polega na dokładnym zblendowaniu fasoli. Zależy nam na uzyskaniu gładkiej masy, która doskonale połączy się z kakao.
Składniki:
- puszka czerwonej fasoli
- 2 jajka
- 3-4 łyżki kakao
- 1 banan
- 3 łyżki miodu lub cukru
Przygotowanie: To jeden z najprostszych przepisów. Wystarczy wszystkie powyższe składniki połączyć ze sobą i zblendować na gładką masę. Rekomenduję rozpoczęcie od dokładnego rozdrobnienia fasoli z bananem. Możesz dodać więcej kakao.
Tak przygotowaną masę przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 30 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto powinno wyjść miękkie i wilgotne. Jeżeli masz ochotę, można je ozdobić rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą.
Brownie z karmelem
To przepis na ciasto, które jest bardzo słodkie i czekoladowe. Doskonale sprawdzi się na każdej imprezie – jest bardzo łatwe do porcjowania w kształtne kwadraty. Smak czekolady doskonale komponuje się ze słodkim karmelem.
Składniki:
- 200 g masła
- 2-3 tabliczki czekolady (Uwaga, czekolada w składzie musi mieć głównie kakao, np. wedel – jedyna, lindt z zawartością 70% kakao itp.)
- szklanka drobnoziarnistego cukru lub cukru pudru,
- pół szklanki mąki pszennej,
- 3 jajka
- orzechy
- szczypta soli
- opcjonalnie: masa kajmakowa
Przygotowanie:
Czekoladę należy roztopić w kąpieli wodnej. Gdy lekko ostygnie, dodajemy do niej masło. Mieszamy tak aby powstała delikatna masa. W drugiej misce ubijamy jajka z cukrem.
Łączymy z masą czekoladową i mąką. Dodajemy ulubione orzechy. Tak przygotowane ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem. Pieczemy ok. 20-30 min w 180 stopniach. Po przestudzeniu ciasta można przekroić je wzdłuż i przełożyć masą kajmakową.
Szkockie ciasteczka shortbread
To tradycyjne szkockie ciasteczka, które są podawane do herbaty. Pięknie pachną, są chrupiące i znikają w mgnieniu oka.
Składniki:
- 200 g masła w temperaturze pokojowej
- 100 g cukru pudru
- 300 g mąki pszennej
- opcjonalnie: cukier waniliowy/laska wanilii
Przygotowanie: Masło należy posiekać na mniejsze kawałki i połączyć z cukrem. Można wyrobić ciasto ręcznie lub w robocie kuchennym. Stopniowo dodajemy mąkę pszenną, opcjonalnie można dodać cukier waniliowy. Ciasto wykładamy na odpowiednio przygotowanej blasze i rozwałkowujemy na płaski placek. Symetrycznie nakłuwamy je widelcem, tworząc równy wzór. Nożem nacinamy je w kwadraty.
Ciastka pieczemy do złotego koloru, ok. 30-40 min w temperaturze 180 stopni. Po wystudzeniu kroimy je według wyznaczonych linii i chłodzimy ok. 20-30 minut w lodowce. Można podawać posypane cukrem pudrem.
Szarlotka – wersja fit
Mój przepis nie zawiera drożdży, jest to wersja niskokaloryczna – bez spodu. Na mus jabłkowy trafi słodka kruszonka, gwarantuję, że podana na ciepło wraz z lodami śmietankowymi wzbudzi zachwyt każdego.
Składniki na ciasto
- 1 kg jabłek
- 100 g masła
- 5 łyżek cukru
- rodzynki
- 40 ml rumu lub amaretto
- cynamon
Na kruszonkę: 100 g masła + 100 g cukru + 180 g mąki. Połączyć w misce.
Przygotowanie: jabłka obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze części i przesmażamy z cukrem, cynamonem i masłem. Dodajemy orzechy, rodzynki i rum. Przekładamy do blachy. Na wierzch układam kilkucentymetrowe fragmenty kruszonki. Piec ok. 40-50 min. w temperaturze 180 stopni.
Sernik z białą czekoladą
To przepis na jeden z najbardziej delikatnych i puszystych serników jakie jadłam. Słodycz białej czekolady przeplata się ze smakiem świeżych truskawek lub malin. Idealna propozycja na lato.
Składniki:
Ciasto:
- 80 g masła
- paczka herbatników (ok. 180 g)
Masa:
- 3 tabliczki białej czekolady
- laska wanilii
- 500 g twarogu (drobno zmielonego)
- 4 jajka
- szklanka cukru
- świeże owoce: maliny, truskawki
Przygotowanie: Herbatniki kruszymy i wyrabiamy z masłem na jednolite ciasto. Przekładamy na spód formy. Czekoladę topimy w kąpieli wodnej. Mieszamy ją stopniowo z twarogiem, jajkami i cukrem, do uzyskania jednolitej konsystencji. Nakładamy na pokruszone herbatniki. Pieczemy w kąpieli wodnej ok. 50 min (temperatura 170 stopni). Kąpiel wodna oznacza, że na spód piekarnika kładziemy naczynie wypełnione wodą. Nada to sernikowi idealnej puszystości. Ciasto można przyozdobić malinami lub truskawkami.
Muffiny bananowe
To kolejna propozycja szybkiego i niskokalorycznego wypieku, opierającego się na użyciu bananów zamiast drożdżowego ciasta. Rekomenduję jako przekąskę w pracy. Jako dodatek najlepsze będą borówki, ale można dodać dowolne owoce lub orzechy.
Składniki:
- 300 g mąki
- 2 dojrzałe banany
- 0,5 szklanki cukru lub dwie łyżki miodu
- 1 szklanka mleka (można zastąpić jogurtem naturalnym)
- 0,5 szklanki oleju
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- borówki
Przygotowanie: W jednej misce łączymy suche składniki, w drugiej mokre. Następnie wyrabiamy z nich ciasto. Można dodać borówki, dowolne owoce lub płatki czekolady. Przekładamy do foremek na muffiny i pieczemy ok. 20-25 min w temperaturze 170 stopni.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Szarlotka – wersja fit jadłam u koleżanki. Była bardzo dobra. Muszę spróbować zrobić szarlotkę zobaczymy jak mi wyjdzie.