Drobinki tłuszczu w wątrobie

Stłuszczenie wątroby to choroba polegająca na gromadzeniu się w hepatocytach (komórkach wątroby) drobinek tłuszczu. Kojarzy się głównie z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Niestety, obecnie, coraz częściej diagnozowana jest również u osób, które alkoholu nie spożywają lub piją go tylko sporadycznie. Wzrost ilości zachorowań na stłuszczenie wątroby związany jest z rozszerzającą się epidemią cukrzycy, otyłości oraz innych chorób o podłożu metabolicznym.

Rodzaje stłuszczenia wątroby

Przez wiele lat termin stłuszczenie wątroby był jednoznacznie identyfikowany z chorobą alkoholową. W związku z tym był on równoważny alkoholowemu stłuszczeniu wątroby. Wątroba jest organem metabolizującym alkohol etylowy.

Powoduje to, że jest ona bardzo narażona na jego szkodliwe działanie, którego rezultatem może być m.in. jej stłuszczenie. Rezygnacja z alkoholu pozwala na stopniową regenerację wątroby, natomiast dalsze jego spożywanie skutkować może marskością lub zapaleniem wątroby.

Postęp w metodach diagnostycznych, szczególnie USG i biopsji wątroby, pozwoliły stwierdzić, że tego typu zaburzenie może również występować u ludzi nie spożywających alkoholu lub pijących go sporadycznie. Spowodowało to pojawienie się w terminologii medycznej określenia – niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD).

Dotyka ono znacznie częściej mężczyzn niż kobiety. Choroba ta nie jest tak poważna, jak w przypadku stłuszczenia alkoholowego. Powoduje jednak znaczy wzrost ryzyka incydentów sercowo-krążeniowych (udar, zawał serca).

Istnieje również trzecia odmiana stłuszczenia wątroby, która dotyczy kobiet w ostatnim trymestrze ciąży lub po porodzie. Jest to tak zwane ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

W przypadku stłuszczenia alkoholowego przyczyną choroby jest oczywiście nadmierne spożywania alkoholu. W przypadku stłuszczenia niealkoholowego przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane.

Objawy stłuszczenia wątroby

Czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby są między innymi: zaburzenia hormonalne, nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, problemy z gospodarką lipidową. Lekarze alarmują, że do tego zaburzeń pracy wątroby prowadzić może również niewłaściwy tryb życia oraz, coraz powszechniejsze obecnie, nadużywanie leków. (w tym polekowe uszkodzenie wątroby).

Przez niewłaściwy styl życia rozumieć należy brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę (przejadanie się, spożywanie wysoko przetworzonej żywności typu fast-food), co w rezultacie prowadzić może do wzrostu masy ciała. Kwestia leków obejmuje przede wszystkim nadużywanie leków przeciwbólowych i uspokajających oraz terapie hormonalne (chociażby antykoncepcja). Wszystkie one bowiem mocno obciążają wątrobę, niektóre również mogą prowadzić do tycia.

Obecnie coraz częściej niealkoholowe stłuszczenie wątroby diagnozuje się też u dzieci z nadwagą lub otyłością.

Objawy stłuszczenia wątroby

Zazwyczaj stłuszczenie wątroby, zarówno alkoholowe jak i niealkoholowe, przebiega praktycznie bezobjawowo. Jeśli już pojawią się objawy to są one na tyle mało charakterystyczne, że czasem łatwo pomylić stłuszczenie z inną chorobą.

Objawy te to m.in. zmęczenie, złe samopoczucie czy osłabienie. Poważnym ostrzeżeniem, że coś niedobrego dzieje się w organizmie jest powiększenie wątroby (hepatomegalia) lub, stosunkowo rzadko, powiększenie śledziony (splenomegalia). W przypadku dużego stłuszczenia wątroby pojawiają się objawy w postaci bólu brzucha z prawej strony czy ucisku pod prawym łukiem żebrowym.

Jak zdiagnozować i leczyć stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby leczenie

W celu zdiagnozowania stłuszczenia wątroby należy wykonać tzw. próby wątrobowe (poziom enzymów ALT oraz AST) oraz wyznaczyć poziom cholesterolu (pełen profil) oraz glukozy. Dodatkowo konieczne jest także USG, które umożliwi określenie wielkości wątroby. 

Chorobę tę leczy się poprzez eliminację źródło gromadzenia się tłuszczu w wątrobie. Czyli jeśli jest nią picie alkoholu to należy go całkowicie wyeliminować. Jeśli stłuszczenie jest konsekwencją nadwagi konieczna jest redukcja masy ciała i zmiana diety.

Dieta w stłuszczeniu wątroby

Prawidłowa dieta w stłuszczeniu wątroby jest niezwykle ważna. Pozwala ona bowiem na całkowitą reemisję. Głównym założeniem takiej diety jest to powinna ona nie obciążać wątroby oraz wspomagać jej regenerację. Należy całkowicie zrezygnować z papierosów i alkoholu oraz fast-foodów i innych produktów wysoko przetworzonych.

Rekomenduje się spożywanie kilku niewielkich posiłków, w regularnych odstępach czasu. Potrawy powinny być gotowane i pieczone, unikać należy smażenia. Wskazane jest spożywanie dużej ilości nabiału, owoców i warzyw. Powinno się natomiast ograniczyć ryby, zboża czy jaja a także słodycze. Dobrze również zmniejszyć ilość stosowanej soli. Można ją zastąpić ziołami i przyprawami: oregano, estragon, kminek, majeranek czy tymianek.   

Aby wspomóc leczenie wątroby przez medycynę akademicką można stosować naturalne sposoby. Ziołami, które mają pozytywny wpływ na wątrobę są: imbir (obniża poziom trójglicerydów), mniszek lekarski (ma silne działanie oczyszczające wspiera pracę wątroby), dziurawiec (regeneruje i oczyszcza wątrobę), ostropest plamisty (bardzo skuteczne zioło osłonowe oraz wspomagające oczyszczanie i regenerację wątroby) czy bylica boże drzewko (poprawia trawienie).

źródła: https://tomipomaga.pl/artykuly

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Olka on Porady J8.pl

W końcu jakoś kompleksowo opisane stłuszczenie wątroby, bo w internecie mało jest tak rzetelnych informacji

by szceo on Porady J8.pl

dobry artykuł o stłuszczeniu wątroby

by malinka on Porady J8.pl

Ja stosuję dietę opracowaną u diabetologa.