Z jednej strony żywioł, który w mgnieniu oka potrafi zabrać dorobek życia, a nawet zabić. Jednak z drugiej najcenniejsze dobro świata, bo bez niej nie byłoby na Ziemi życia. Mowa oczywiście o wodzie.

Potrzebuje jej każda żywa istota na naszej planecie, ale to my, ludzie, zużywamy jej najwięcej. Jest nam potrzebna bowiem nie tylko do picia, ale też gotowania, mycia naczyń, sprzątania, prania, kąpieli, podlewania roślin czy pojenia zwierząt. Wbrew temu, że zapotrzebowanie jest duże, wcale nie musimy zużywać jej aż tyle. Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i jak można to zrobić?

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Woda krąży w zamkniętym obiegu i nie powinna się wyczerpać nigdy, co każdy wie z lekcji biologii w szkole. Niestety, sytuacja jest zgoła inna. Pitnej, słodkiej wody jest coraz mniej. Są na świecie miejsca, gdzie jej brakuje – na przykład w Afryce.

Niesprzyjający klimat, który ulega teraz zmianom wcale nie na lepsze, a do tego jeszcze zanieczyszczenia ściekami, śmieciami oraz środkami ochrony roślin czy też nawozami, sprawiają, że dostęp do wody coraz bardziej się ogranicza. Przez to rosną również jej ceny i to jest kolejny, choć dość prozaiczny powód, dla którego powinniśmy wodę oszczędzać. Większe zużycie wody równa się większym rachunkom, a nikt przecież nie lubi ich płacić. Wodę powinno się więc oszczędzać, tak samo jak prąd czy inne dobra. 

  Jak zostać policjantem?

Sposoby na oszczędzanie wody

Zewsząd słyszymy nawoływania – oszczędzaj wodę! Tylko jak to zrobić, kiedy jest potrzebna niemal do wszystkiego? Jak zawsze, dla chcącego nic trudnego! Są na to sposoby i to bardzo proste. Jak oszczędzać wodę? Oto 5 możliwości:

1. Zakręcanie kranu

Myjąc zęby, goląc się czy nawet myjąc naczynia, zazwyczaj przez cały czas mamy odkręcony kran i woda leje się grubym strumieniem. Tymczasem wystarczy nam trochę wody w kubku do płukania ust czy maszynki. Naczyń też nie trzeba zmywać pod bieżącą wodą. Można napełnić zlew lub miednicę. Pamiętajmy również o tym, by robiąc coś pod bieżącą wodą (np. myjąc ręce), nie odkręcać kranu zbyt mocno. 

2. Naprawa zepsutych kranów, spłuczek, rur

Dużo wody marnujemy przez to, że nie reagujemy w porę, gdy zauważymy np. kapiący kran. Tymczasem z tych kropelek kapiących przez dzień i noc uzbiera się ładne kilka litrów, nie mówiąc o zepsutej spłuczce, przez co woda leje się do toalety strumieniem. Natychmiast należy naprawić wszelkie usterki, pamiętając też o tym, że ta kapiąca woda wlicza nam się w zużycie i zapłacimy przez to więcej. 

3. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli

Oszczedzanie wody prysznic

Pełna wanna wody mieści nawet 180 litrów, natomiast 5 minut prysznica to zaledwie około 10. Oszczędność jest więc ogromna. Oczywiście nikt nikomu nie broni zrelaksować się w ciepłej wodzie. Jednak taki relaks wystarczy sobie urządzić raz w tygodniu, a wanny nie trzeba zapełniać całkiem. 

4. Wykorzystanie wody ponownie

To że wiele odpadów można ponownie wykorzystać, wiedzą wszyscy. Tak samo można postępować również z wodą! Rośliny można podlać wodą po gotowaniu ziemniaków, makaronu czy ryżu.

Warto zrezygnować z ryżu czy kasz w torebkach na rzecz pakowanych luzem, bo gotując produkt w torebkach zużywamy więcej wody. Wodę po kąpieli natomiast można użyć do umycia samochodu, a tą z umywalki, po myciu rąk, warto wykorzystać do namoczenia odzieży przed praniem.

  Smartfon – co wybrać, gdzie szukać wskazówek?

5. Krany oszczędzające wodę

Mamy XXI wiek, a więc dostęp do nowoczesnych technologii. Istnieją krany z funkcją oszczędzania wody, którą mają dzięki perlatorowi. Jest to specjalne sitko o drobnych oczkach, napowietrzające wodę. Sprawia to, że strumień jest mocniejszy. Nie trzeba jednak od razu kupować nowego kranu. Perlator można zainstalować w swoim.

Zużycie wody, na które nie mamy wpływu – a może jednak?

Niestety nie tylko my sami zużywamy wodę. Robią to również niektóre urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka. Wydawać by się mogło, że nie mamy na to żadnego wpływu. Prawda jest jednak inna.

To my przecież wybieramy program prania czy zmywania – wystarczy więc wybrać taki, który zużywa najmniej wody. Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie używania tych urządzeń. Zmywarkę warto uruchomić po rodzinnym obiedzie, przyjęciu, kiedy do zmywania jest więcej naczyń. Na co dzień zmywajmy ręcznie, ale także z głową. Prania również nie trzeba robić codziennie. 

Oszczędzanie wody natura

Odpowiednie gospodarowanie ziemskimi zasobami, w tym wodą, jest ogromnie istotne dla dobra natury i naszego istnienia, które od niej zależy. Powinniśmy żyć więc świadomie i troszczyć się o nasze środowisko dbając, aby niczego, co konieczne do przeżycia, nam nie zabrakło. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Masia on Porady J8.pl
uczę dzieci

Dlatego uczę dzieci jak oszczędzać wodę. Wydrukuję ten artykuł i powieszę na lodówce 🙂