Nornice w ogrodzie szkodzą naszym uprawom

Nornice są małymi gryzoniami, mniejszymi od myszy, ale troszkę grubszymi. Mają króciutkie łapki i malutkie zaokrąglone uszka. Ich sierść jest popielato brązowa na grzbiecie i główce oraz pyszczku, natomiast brzuszek, szyja i spodnia bródka oraz palce u łapek mają sierść białą. Ogonek jest zaledwie połowy długości jej ciała.

Dlaczego nornica jest szkodnikiem?

Nornica jest bardzo ładnym zwierzątkiem i miłym, ale żywi się korzeniami roślin uprawnych. Zjada więc marchewkę, pietruszkę i inne warzywa, rosnące w ziemi. Robi tuneliki tuż pod pierwszą warstwą gleby, można jej obecność rozpoznać przez pęknięcia w ziemi, tworzące falowaną lekko linię. Tunele mają średnicę około 5 cm szerokości. Wszelkie warzywa, jakie posiejemy, zostaną przez nornicę zniszczone, a nasz ogródek będzie w opłakanym stanie. Nornice potrafią również obgryzać korę z drzewek owocowych.

Jedna samica jest w stanie wydać na świat 5 potomków w ciągu jednego miotu, a w ciągu roku ma ona ich 4. Czyli w ciągu kilku miesięcy z jednego szkodnika zrobi nam się 21 plus jeden samiec, a przecież dorosłych osobników może być nawet więcej. Tak więc walka z nimi jest konieczna, by nie dopuścić do plagi tych małych „podgryzaczy”.

Jak nie dopuścić do rozmnażania się nornic w naszym ogrodzie?

Nornice w ogrodzie

Aby szkodniki te nie rozmnażały się w naszym ogrodzie, sposób jest tylko jeden: wygonić je z naszego terenu. Obecność kota lub psa byłaby bardzo pomocna. Koty z natury lubią ganiać wszystko, co od nich mniejsze. Zamiast za piłeczką, czy rybką na sznurku, pogania za nornicami. Pies również swoim szczekaniem i wścibstwem jest w stanie wykurzyć gryzonie z posesji. Nornice nie lubią być niepokojone, same się więc wyniosą i nasze warzywa i drzewka będą mogły rosnąć spokojnie.

  Krety w ogrodzie - jak je zwalczyć?

Niepokojone szkodniki nie są w stanie wychowywać młodych w miejscu, gdzie grasuje ich czworonożny wróg. Nie będą sobie wiły gniazda w nieprzychylnych warunkach, ponieważ nie będą chciały narażać swych maluszków na utratę życia. Jeżeli jednak nie mamy ani psa, ani kota, będziemy musieli pomyśleć o innych sposobach pozbycia się nornic z działki.

Czy są nieinwazyjne sposoby na nornice?

Jednym z takich sposobów jest wsadzenie specjalnego pojemnika do tunelu, w którym urzęduje nornica. Idąc tunelem, wchodzi do pułapki i już z niej nie wyjdzie. Trzeba pułapkę codziennie przeglądać, by nie dopuścić do śmierci głodowej zwierzęcia. Po złapaniu się nornicy w pułapkę, pojemnik wyjmujemy i nieproszonego gościa wynosimy daleko od ogrodu i tam je wypuszczamy.

Sposób ten może wydawać się mało skuteczny, jeżeli zadomowiło się na działce więcej niż jeden osobnik. Wówczas możemy sięgnąć po zapachy, których to zwierzątko nie lubi i samo czmychnie w inne rejony. Pokrojony ząbek czosnku wkładamy do tunelu w kilku miejscach, w każdym tunelu. Zapach czosnku w sposób szczególny nie jest tolerowany przez ten gatunek gryzonia.

Kwiaty czarnego bzu również nie cieszą się upodobaniem, tylko problem jest taki, iż nie kwitnie on przez wszystkie miesiące. Za to raz posiana mięta będzie dostępna przez cały okres od wiosny do jesieni. Lekko zmiażdżone całe łodygi wtykamy do tuneli i już będziemy mieć spokój. Czynność tę musimy powtarzać przez pewien czas codziennie.

Środki chemiczne i trutki

Trutka na nornice

Wśród związków chemicznych opracowano trutkę, po której zwierzę traci życie, ale jest jeszcze inny sposób, który tylko wypędza nornicę z ogrodu. Są to tabletki fosforowodorowe. Wetknięte w podziemne korytarze będą swym ulatniającym się gazem przepędzać nieproszonych gości. Starajmy się walczyć ze szkodnikami bez doprowadzania ich do śmierci. Przepędzone z naszej działki, znajdą sobie inne miejsce, gdzie będą bytować bez szkody dla naszych upraw.

  Czy opłaca się wynajmować mieszkanie?

Czy jest możliwość powrotu nornicy do ogrodu?

W ogrodzie zawsze może pojawić się nowa nornica albo powrócić ta, która już u nas koczowała. Jednak zanim do tego dojdzie, możemy uchronić nasze plony przed atakiem ząbków myszopodobnego zwierzątka. Wystarczy, że postaramy się o specjalne siatki, którym okalamy pnie drzewek owocowych.

W podobny sposób chronimy warzywa, siejąc je w specjalnych koszyczkach. Koszyczki mają malutkie otworki, przez które roślina będzie mogła pobierać składniki odżywcze z gleby, natomiast nornica nie będzie miała dostępu do naszych upraw.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by luciu on Porady J8.pl

Ja stosuję trutki na nornice