Muszka owocówka – dokładniej Wywilżna Karłowata, Drozofila Karłowata, Wywilżanka bądź octówka. Jest maleńkim owadem z rzędu muchówek. Mierzy zaledwie około 2mm. Żyje dość krótko bo od kilkunastu dni do trzech tygodni. Bardzo szybko się rozmnaża.
Ciekawostką jest, że ten gatunek bezkręgowców często jest wykorzystywany podczas różnych eksperymentów. Naukowcy widzą w tych małych organizmach cechy sprzyjające obserwacji zmian zachodzących podczas badań. Dodatkowo muszka owocówka jest pierwszym organizmem wysłanym w kosmos! Dokonano tego 20 lutego 1947 roku.
Owocówka naturalnie występuje w środowisku w pobliżu drzew owocowych, składów owoców oraz winnic. Odżywia się nie owocami, jak potocznie można stwierdzić lecz drożdżami żyjącymi na gnijacych czy też fermentujących owocach. Składa też w nich jaja i larwy pozostają na owocach do momentu przekształcenia się w dorosłego osobnika. Muszka owocowa nie jest zatem szkodnikiem. Nie ulega wątpliwości jednak, że fakt jej pojawienia się w domu jest bardzo irytujący a owady przebywające w pobliżu pożywienia mogą je zanieczyścić.
Spis treści artykułu
Przygotowanie do walki z inwazją muszek owocowych.
Inwazja muszek w domu zwykle rozpoczyna się w kuchni. To właśnie tutaj najczęściej przechowujemy owoce, warzywa soki itp. Przygotowanie do walki z tymi niechcianymi lokatorami należy rozpocząć od pozbycia się ich obiektu zainteresowania.
Warto zatem wyrzucić leżące dłuższy czas owoce, warzywa czy też słoiki po przetworach z owoców. Pozostawione na dłuższy czas owoce bardzo szybko sprowadzą do naszego domu intruzów. Najważniejsza zatem jest prewencja.
Zapobieganie muszkom owocówką
Aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się muszek owocówek w mieszkaniu należy przede wszystkim dbać o czystość w kuchni. Nie wolno dopuścić aby jakiekolwiek owoce zaczęły się psuć w domu. Te świeże najlepiej przechowywać w lodówce.
Regularne zmywanie naczyń, unikanie pozostawania ich na długie godziny w zlewie czy też regularne opróżnianie kosza na śmieci na pewno zmniejszy ryzyko sprowadzenia do domu hodowli muszek. Jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym, dobrze zadbać jest o to aby kontenery na śmieci ustawione były możliwie najdalej od okien kuchni.
To samo dotyczy ogrodowego kompostownika. Można stosować również siatki na okna uniemożliwiające przedostawanie się owadów do pomieszczeń. Jest to skuteczny sposób na ochronę również przed owocówkami.
Należy pamiętać jednak, że ten gatunek jest wyjątkowo mały i powinno się dobrać odpowiednią siatkę – drobną, z małymi oczkami. Na rynku dostępne są też elektryczne urządzenia, które odstraszają owady za pomocą wydzielanych zapachów bądź fal, oraz wychodzące już z użytku i coraz rzadziej spotykane lampy kuszące owady kolorem a następnie zabijające je niewielkimi dawkami napięcia.
Profesjonalne sposoby na muszki owocówki
W sklepach z artykułami ogrodowymi bądź w sklepach internetowych można zakupić specjalne pułapki na te owady. Najpopularniejsze produkty to różnego rodzaju lepy i aerozole. Ich ceny zwykle nie są zbyt wygórowane.
Ceny takich artykułów mogą od kilku do kilkunastu złotych. Nie powinno być też problemu z ich dostępnością. Skutecznie działają również proste urządzenia zawierające specjalne płyny i substancje zwalczające owady. Te będą już kosztować odrobinę więcej. Mniej jest też producentów oferujących takie produkty. Zwykle więcej jest pułapek na osy i szerszenie.
Domowe sposoby na muszki owocówki
- najpopularniejszym narzędziem do domowej walki z tymi owadami jest po prostu odkurzacz. Muszki nie latają zbyt szybko przez co dosyć łatwo jest „przechwycić” je w locie rurą odkurzacza. Po skończonej walce najlepiej wymienić worek na nowy, a zużyty szczelnie zamknąć i wynieść do kontenera na śmieci. Pozostawienie worka w odkurzaczu może spowodować wydostanie się ocalałych owadów z wnętrza odkurzacza. Nie jest to najskuteczniejsza metoda, daje jednak możliwość doraźnego zastosowania i jest dosyć łatwa. Warto też wspomnieć o możliwości wykorzystania suszarki do włosów przeciwko muszkom. Gorące powietrze dość skutecznie neutralizuje delikatne skrzydełka a samo ciepło i podmuchy powietrza pomaga wypędzić niechcianych skrzydlatych gości.
- zbudowanie prostej domowej pułapki na muszki owocówki. Najbardziej nadającym się pojemnikiem, który będzie podstawą pułapki jest mała, plastikowa podstawka doniczki. Opcjonalnie można użyć szklanki, małego słoika itp. Do pojemnika wlać należy coś co przyciągnie uwagę żerujących owocówek. Dobrze sprawdza się sok owocowy lub ocet jabłkowy. Można lekko rozcieńczyć przynętę wodą. Następnie do naczynia dolewamy odrobinę płynu do mycia naczyń. To właśnie ten płyn swoją lepkością i konsystencją uniemożliwi wydostanie się z pułapki muszkom. Tak przygotowaną domową pułapkę należy umiejscowić w kuchni w godzinach wieczornych i pozostawić aż do rana. To właśnie w nocy aktywniej poszukują pożywienia. Rano zawartość pułapki najlepiej wylać do muszli klozetowej. Dla pewności warto powtórzyć czynność rozstawiania domowej pułapki następnego wieczora. Zwiększy to szanse pozbycia się wszystkich owadów.
- mięta. Muszki owocówki w dość specyficzny sposób reagują na zapach mięty. Jej intensywny ostry aromat skutecznie te owady po prostu odstrasza. Można zastosować zapach mięty w różnych postaciach. Dobrze sprawdzają się olejki miętowe rozpylane w powietrzu. Najtańszym i najlepszym sposobem jest jednak użycie miętowej świeczki zapachowej. Użyty przy jej produkcji olejek mentolowy jest jeszcze silniejszy niż naturalna mięta. W sklepach dostępne są też środki zapachowe do domów. Przypominają te stosowane wewnątrz samochodów. Mięta jako ziele uprawiane w doniczce w kuchni również będzie skutecznie odstraszać. Jest to świetna metoda bo nie wymaga wysiłku, jest tania a w dodatku przyjemna dla człowieka. Zapach mięty jest wyjątkowo przyjemny dla ludzi. Wypędzając owady z domu za pomocą mięty należy pamiętać o tym żeby zapewnić im drogę ucieczki otwierając okna.
- sposób bez przemocy. Polega na pozostawieniu w kuchni niewielkiego kawałka przynęty w postaci np. ogryzka po jabłku, bądź pestki brzoskwini. Po podłożeniu przynęty należy rozpocząć jej obserwację. W momencie gdy będzie oblegana przez większą ilość owadów można przykryć ją folią bądź szybko włożyć do pojemnika w taki sposób aby pozostało na niej najwięcej muszek jak to możliwe. Dalsze postępowanie to wyniesienie ich z domu i wrzucenie do odległego kontenera na śmieci. Jest to metoda czasochłonna i wymagająca zwinności. Ale czego się nie robi żeby zapobiec domowej inwazji muszek.
- domowa pułapka z lejkiem. Jest to metoda wymagająca odrobinę więcej czasu na przygotowanie pułapki. Do jej zbudowania potrzebna jest pusta plastikowa butelka, kartka papieru, taśma samoprzylepna i coś, czego można użyć jako przynęty. Budowę rozpocząć należy od odcięcia górnej części butelki. Najlepiej poprowadzić cięcie na wysokości górnej krawędzi etykiety. Odciętą górną część nie będzie do niczego potrzebna, można ją wyrzucić. Do dolnej części wkładamy przynętę w postaci kawałków owoców lub odrobiny soku owocowego. Kartkę papieru zawijamy w taki sposób aby utworzyła stożek.
- Musi on jednak w swoim wierzchołku mieć niewielki otwór. Pamiętając o tym że owocówka rośnie do rozmiarów około 2-3mm, otwór można dostosować do tych wymiarów. Aby kartka zwinięta w stożek nim pozostała trzeba sklecić ją kawałkiem taśmy samoprzylepnej. Tak przygotowany papierowy lejek wkładamy do butelki z przynęta wierzchołkiem do dołu. Taka konstrukcja przyciąga wonią owoców muszki. Wejście do butelki przez lejek jest dla nich łatwe. Wyjście już niemożliwe. Pułapka powinna pozostać w kuchni około 24 godzin. Po tym czasie większość owocówek powinno znaleźć się w jej wnętrzu.
Podsumowując – z muszkami owocówkami da się wygrać!
Metod walki z muszkami owocówkami jest wiele. Większość z nich jest bardzo prosta i tania. Budowa pułapek nie wymaga żadnych umiejętności technicznych a stosowanie środków zapachowych nie wpływa negatywnie na ludzi przebywających w domu. Warto jednak zapobiegać.
Można uniknąć nalotu muszek stosując kilka zasad wymienionych na początku. Podstawy to zachowanie czystości w kuchni i systematyczność w opróżnianiu kosza na śmieci. Istotny jest też sposób przechowywania owoców i warzyw.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |