Spis treści artykułu
Dekoracje kuchenne
Kuchnia to miejsce pracy, w związku z tym wszystko, co się w niej znajduje ma przede wszystkim wartość użytkową. Gotowanie, pieczenie i przygotowywanie posiłków tworzy naturalny bałagan, a jednocześnie wymaga użytkowania przedmiotów, które wizualnie nie muszą być ładne. Mało jest w niej miejsca na dekoracje, które sprawdzają się w innych pomieszczeniach.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest taka aranżacja domu, kiedy kuchnia jest pomieszczeniem półotwartym lub całkowicie otwartym na mieszkanie, np. stanowi połączenie z salonem.
Czy można połączyć funkcję użytkową kuchni z walorami estetycznymi? Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku jako praktycznych dekoracji kuchennych. Pamiętać należy przy tym, że nie powinno ich być zbyt dużo, by nie zastawić blatu roboczego.
Elementy mebli i sprzęty kuchenne jako dekoracje.
Meble same w sobie mogą stanowić ładną ozdobę pomieszczenia. Jeżeli są stare, można je odświeżyć malowaniem. Szybką, estetyczną zmianę można uzyskać umocowaniem innych, niż dotychczas gałek i rączek do otwierania drzwiczek i szuflad. Szczególnie, że często używane szybko się niszczą.
Na starych, podniszczonych lodówkach świetnie sprawdzają się specjalne okleiny lodówkowe. Bywają jednobarwne, w bardzo ciekawych kolorach lub też z przeróżnymi motywami – kwiaty, krajobrazy, pasy itp.
Armatura kuchennego zlewu to również znakomity pomysł na dekorację. W zależności od tego, w jakim stylu jest cała kuchnia, armatura może podkreślić całą aranżację. Nie musi być z błyszczącego metalu. Może być czara i matowa, w staroangielskim stylu lub odwrotnie, biała, z kurkami z porcelany. W takim wypadku ładnie się zgra z porcelanowymi gałkami przy meblach.
Dekoracje kuchennego blatu.
Podstawowa zasada w kuchni brzmi: zachować jak najwięcej wolnego miejsca na blacie. Im mniej przedmiotów, tym lepiej. Jednak blat może służyć jako miejsce użytkowej dekoracji.
- kosze z owocami.
Owoce zawsze stanowią ozdobę. Warto je umieszczać w specjalnych koszach z metalowej siatki, w drewnianych skrzyneczkach lub bambusowych miseczkach.
- doniczki z ziołami.
Zielone, świeże zioła ożywią kuchnię, szczególnie, kiedy się je trzyma w ładnych doniczkach. Dla oszczędności miejsca można je ustawić w specjalnych, piętrowych pojemnikach albo po kilka sztuk w małej skrzyneczce.
- pojemniki na produkty sypkie.
Płatki śniadaniowe, nasiona, orzechy mogą stanowić ładną dekorację kuchni, pod warunkiem, że trzyma się je w ładnych, przezroczystych pojemnikach. Niektóre mają specjalne dozowniki do dzielenia odpowiednich porcji.
- butle na wodę i lemoniady.
Wodę pić trzeba. Bardzo nieestetycznie wygląda bateria plastikowych butelek, poustawiana na blacie. Doskonałym i wygodnym rozwiązaniem są szklane butle i słoje z kranikami na wodę. Nie tylko ładnie wyglądają, szczególnie, jeżeli doda się do nich listki mięty, plastry cytryny lub pomarańczy, ale są też bardzo wygodne w użytkowaniu.
- szklane osłony na kuchenkę i ścianę nad nią.
Palniki kuchenne można schować pod specjalnymi, zrobionymi z hartowanego szkła osłonami. Dostępne są zarówno na kuchnie gazowe, jak też elektryczne, ceramiczne i indukcyjne. Ozdobnymi płytami można również ochronić ścianę nad kuchenką. Osłony są łatwe do mycia i zabezpieczą ścianę przed osadzającym się, odpryskującym tłuszczem i parą z gotowania.
- akcesoria do mycia naczyń.
Gąbka, szczoteczka, ścierka i płyn do naczyń w plastikowej butelce nie wyglądają ładnie. Można je „ujarzmić”, umieszczając w estetycznych, specjalnych stojakach, w których są specjalne przegródki na poszczególne akcesoria i wygodny pojemnik z pompką na płyn.
Kuchenna ściana
Podobnie, jak w przypadku blatu, ściana kuchenna nie jest miejscem przesadne dekoracje. Nie wyglądają na niej dobrze ani lustra, ani obrazy.
Na kuchennej ścianie można umieścić zegar, który powinien być dopasowany do stylu całego pomieszczenia. Dobrze się też sprawdzą plakaty o tematyce kuchennej, np. stylizowany na stary przepis potrawy lub zdjęcie czapki kucharza.
Jeżeli jest taka możliwość, fragment ściany warto okleić tapetą tablicową i zapisywać na niej listę zakupów lub sentencje dla domowników.
Połączeniem dekoracji z walorami użytkowymi i wygodą może być umocowanie na ścianie w kuchni magnetycznej listwy na noże. Wygląda to atrakcyjnie, a jednocześnie jest wygodne i oszczędza miejsca w szufladach, nie zajmując przy tym miejsca.
Okno w kuchni
Nie zawsze kuchnia ma okno. Jeżeli jednak ono jest, to podobnie, jak blatu, nie powinno się zastawiać zbyt gęsto kuchennego parapetu. Równie oszczędne należy potraktować zasłonki. Najlepiej, by były lekkie i proste lub zastosować żaluzje, a parapet przeznaczyć na uprawę ziół doniczkowych.
Im mniej, tym lepiej. Ta zasada doskonale sprawdza się w kuchni. Rzadko kto jest jednak szczęśliwym posiadaczem na tyle dużej kuchni, żeby wszystko, co potrzebne poumieszczać w szufladach i szafkach. Odpowiedni dobór dekoracji kuchennych zapewni jednocześnie wygodę i estetykę, bez wrażenia bałaganu i przeładowania całego pomieszczenia.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
W kuchni spędzam dużo czasu więc musi być funkcjonalnie i przytulnie.