Urządzamy małą kuchnię – gotowe inspiracje?

Rynek mieszkań obecnie przechodzi prawdziwą rewolucję. Ceny nieruchomości w ostatnich latach znacznie się zwiększają. Ludzie coraz częściej decydują się zatem na zakup małych mieszkań, na które pozwala im budżet. To, że własny kąt nie ma dużego metrażu wcale nie musi oznaczać, że będziesz mieszkać w nieporęcznej klitce. Warto poznać zasady urządzania małych pomieszczeń aby były one dla Ciebie wygodne i jak najlepiej służyły Tobie oraz Twojej rodzinie. Małe także może być piękne! Dziś na tapetę bierzemy kuchnię.

Efekt ma cieszyć oko

Na samym początku warto zwrócić uwagę na aspekt nie tylko funkcjonalny ale także wizualny. Estetyczne pomieszczenie będzie przyjemne w odbiorze i sprawi, że aż będzie chciało się w nim przebywać. Reguła jest bardzo prosta – jasne kolory powiększają, a ciemne pomniejszają. W małej kuchni warto postawić zatem na białe meble i ściany.

Jest to styl skandynawski. Cieszy się on w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Jest on minimalistyczny ale jednocześnie efektowny. Biały kolor daje poczucie czystości i sterylności. Warto rozważyć gładkie meble wykonane z materiału na wysoki połysk. Wielu nowoczesnych projektantów stawia także na mocne oświetlenie pomieszczenia w celu wizualnego powiększenia go. Przekonaj się zatem do listew oświetleniowych pod wiszącymi szafkami.

Dobieramy szafki do małej kuchni

Skupmy się teraz na samych meblach i ich rozmieszczeniu. Mała powierzchnia wymaga jak najbardziej przemyślanego zagospodarowania miejsca. Musi ona pomieścić wszelkie Twoje naczynia, sprzęty kuchenne, roboty, akcesoria i zapasy jedzenia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nie lada wyzwaniem. Sprytne rozwiązania pozwolą jednak uporać Ci się z tym problemem. Warto zatrudnić w tym celu firmę, która wykona Twoje meble na wymiar na podstawie wcześniej przygotowanego projektu.

  Jak pozbyć się moli spożywczych?

W małym pomieszczeniu nie może być mowy o zapełnieniu całej przestrzeni meblami ustawionymi gęsto obok siebie i zatarasowaniu przejść. Nie dość, że będzie Ci ciasno i niewygodnie to w dodatku efekt wizualny będzie sprawiał wrażenie przepełnienia. Dużo lepiej sprawdzi się zaprojektowanie szafek, które będą kierowały się ku górze, nawet pod sam sufit.

Urzadzamy małą kuchnie

Rzeczy, które są używane częściej można umieścić na listwach zamocowanych na ścianach bądź specjalnych haczykach. Zwolnienie blatu sprawi, że pozostanie go więcej do dyspozycji. Warto także zainteresować się wykorzystaniem systemu cargo, zwłaszcza w szafkach narożnych. Jest to półka w formie metalowego kosza, którą w wygodny sposób wysuwa się z szafki. Nie bez znaczenia jest też sposób otwierania szafek. Najlepiej sprawdzą się tutaj wszelkie drzwi przesuwne zamiast tych otwieranych do siebie. 

Funkcjonalne sprzęty w kuchni

Bardzo dużo miejsca na blacie kuchennym potrafi zająć także kuchenka mikrofalowa. Można pomyśleć o zawieszeniu jej na ścianie przy zastosowaniu specjalnej zabudowy. Niepraktyczna jest też wolnostojąca kuchenka z piekarnikiem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup płyty indukcyjnej bądź ceramicznej do zabudowy w blacie kuchennym. W projekcie małej kuchni warto także znaleźć miejsce na zamontowanie okapu wyspowego. Od klasycznego różni się on tym, że mocowany jest do sufitu, a nie ściany przez co nie zajmujemy dodatkowo jej powierzchni – lepiej przeznaczyć wolne miejsce na dodatkową szafkę.

A może otwarta przestrzeń?

Mała kuchnia

Jeżeli kuchnia jest na prawdę bardzo mała to można rozważyć otwarcie jej i połączenie z pokojem dziennym. Zatrze się tym sposobem granica pomiędzy dwoma oddzielnymi pomieszczeniami. Oczywiste jest, że uzyska się w ten sposób efekt większej przestrzeni. Czasem może być to jedyny sposób na normalne funkcjonowanie w swoim kuchennym królestwie. Bardzo dobrym pomysłem będzie subtelne odgrodzenie kuchni od salonu poprzez stworzenie blatu lub wyższego stolika spełniającego funkcję wyspy. Sprawdzi się on przy tym jako dodatkowy blat roboczy.

  Czy warto używać patelni ceramicznej?

Pamiętaj o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Czasem najmniejsze drobiazgi potrafią sprawić, że efekt będzie jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Mała kuchnia również potrafi zachwycić swoją elegancją i prostotą.

źródło inspiracji:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by donisia on Porady J8.pl

Mała kuchnia ma swój klimat