Kilka sposobów na depilację bez podrażnień – wszystko, co musisz wiedzieć!

Problem z podrażnieniami skóry po goleniu zna chyba każda kobieta – skóra w niektórych częściach ciała jest na tyle wrażliwa, że nawet sterylnie czysta maszynka i dobrej jakości kosmetyki nie uchronią przed podrażnieniami.

Te z kolei pojawiają się na skórze w postaci często swędzącej i czerwonej wysypki, która daleka jest od estetycznie wyglądającej na ogolonej skórze. Jak im zapobiegać, i jak usuwać niechciane włosy bez podrażnień?

Sposób golenia tradycyjnego i pielęgnacja

Wiele kobiet podczas depilacji wrażliwych części swojego ciała goli się pod włos, przez co nawet najlepsze maszynki podrażniają naskórek, a odrastające włosy wrastają się w niego, co powoduje wysypkę. Najlepszym na to sposobem jest golenie się „ z włosem”, czyli kierowanie maszynki w kierunku wzrostu włosa.

Efekt gładkiej skóry będzie bardzo podobny, a istnieje szansa na uniknięcie swędzącej wysypki. Niemniej ważne jest również używanie dobrej jakości pianki do golenia, która za zadanie ma zmiękczyć włosy i przygotować skórę do depilacji. Dzięki temu zmniejszy się opór tarcia maszynki po skórze, co również może niepotrzebnie drażnić i wywoływać zaczerwienienia.

Po skończeniu golenia dobrze jest użyć łagodzącego balsamu po depilacji, najlepiej z zawartością aloesu, który nawilży skórę i szybciej zregeneruje naruszony podczas depilacji naskórek.

Depilacja woskiem

Ta metoda jest coraz częściej wybierana przez kobiety które cierpią na wskutek bolesnych i swędzących wysypek po goleniu. Depilacja za pomocą wosku polega na wyrywaniu włosów wraz z cebulkami za pomocą kleistej substancji woskowej. Istnieje kilka rodzajów tej metody, przy użyciu wosku, plastrów, lub pasty cukrowej.

Depilacja woskiem

Takie wyrwanie włosów powoduje ich spowolniony wzrost nawet do kilku tygodni, a skóra podrażniona i zaczerwieniona jest przez pierwsze dwa do trzech dni po zabiegu. Jednak żadna wysypka ani podrażnienie nie występuje w momencie odrastania włosów, a dodatkowo osłabia cebulki włosów, dzięki czemu odrastają one znacznie delikatniejsze i cieńsze.

  Ochrona przed promieniami UV

I choć depilacja woskiem jest dość bolesna, a osoby o niskim progu bólu często nie są w stanie wytrzymać całego zabiegu, to daje ona jednak znacznie lepsze efekty gładkiej i jędrnej skóry niż w przypadku tradycyjnego golenia.

Depilacja laserowa

Stosunkowo nowa na polskim rynku, jednak obecnie ogromnie popularna – depilacja laserowa daje gwarancję trwałego usunięcia włosów przy pomocy serii zabiegów. Jak to wygląda? Urządzenie laserowe przykładane jest do ciała, a tzw. ”strzał” wysyła do skóry wiązkę światła laserowego, które uszkadza trwale cebulki włosów, dzięki czemu po kilku takich zabiegach już one nie odrastają.

Takie zabiegi można znaleźć w każdym większym polskim mieście, a cena waha się od 150-200 zł za jedno spotkanie. Dla trwałego efektu zaleca się co najmniej 8 zabiegów, i mimo dość wysokiej ceny, zdecydowanie jest to bardzo skuteczna metoda usuwania owłosienia. Taka depilacja nie jest bolesna, a jedyne co da się odczuć, to lekkie ukłucia które są niwelowane zimnym kompresem przykładanym przez kosmetyczkę w trakcie zabiegu.

Im częściej tym lepiej?

Niektórzy twierdzą, że częste golenie przyzwyczaja skórę do podrażnienia i po jakimś czasie czerwona wysypka już się nie pojawia. Jest w tym trochę prawdy, jednak nie zmienia to faktu że warto zadbać o jak najlepszej jakości produkty do depilacji, by nie nadwyrężać skóry i nie powodować niepotrzebnych podrażnień.

Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się jednorazowe maszynki do golenia, jednak należy ich używać faktycznie tylko jeden raz – wówczas nie ma możliwości rozwoju bakterii na ostrzu a także jego zardzewienia, co może bardzo podrażnić naskórek i spowodować bolesne i trudne do wyleczenia ropne stany zapalne. Pielęgnacja skóry przed i tuż po goleniu jest również istotna – tylko delikatne nawilżające kremy na bazie naturalnych składników zdają tu egzamin!

  Sposoby na pękające pięty

Maszynki wielokrotnego użytku z wymiennym ostrzem

Maszynka do golenia

Jeżeli zależy nam na maksymalnym komforcie podczas golenia i unikania nieestetycznych podrażnień, to dobrze jest zainwestować w maszynkę renomowanej marki w której można wymieniać ostrza. Jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jako że maszynki jednokrotnego użytku są często słabej jakości, a ostrza szybko się tępią i mogą nawet kaleczyć skórę.

Takie ostrza można używać więcej niż raz, jednak należy dbać o ich higienę a także przechowywanie – kluczowe tu jest osuszanie maszynki i zabezpieczenie jej przed kolejnym użyciem, dzięki czemu nie stępi się, ale i nie rozwiną się na niej bakterie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Iga on Porady J8.pl

jak ktoś "fabrycznie" ma suchą skórę to ciężko będzie pokonać podrażnienia, trzeba nawilżyć na trwale skórę

by kinia on Porady J8.pl

Ja stosuję depilacje laserową i nie mam żadnych podrażnień skóry