Wiele kobiet twierdzi, że są w stanie same wyczuć, że są w ciąży. Niezależnie od tego na ile jest to prawdą, każda chce potwierdzenia tego faktu jak najszybciej. Kiedy można zrobić test ciążowy aby był wiarygodny? Wykonywany zbyt wcześnie może pokazywać fałszywy wynik.
Test ciążowy jest najczęściej wybieraną metodą potwierdzenia ciąży, ponieważ jest tani i można go kupić w każdej aptece, drogerii a nawet w markecie.
Spis treści artykułu
Jak działa test ciążowy?
Kiedy w ciele kobiety rozwija się zarodek, produkowany jest hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Produkcja hormonu rusza dopiero wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy a to trwa zwykle około tygodnia, dlatego test wykonany zbyt wcześnie może nie dać prawdziwego wyniku.
Hormon hCG odpowiada za produkcję progesteronu, który konieczny jest do utrzymania ciąży. Około 10 tygodnia liczonego od ostatniej miesiączki poziom gonadotropiny jest największy i stopniowo spada, aż do dnia porodu. Testy ciążowe zawierają przeciwciała hCG, przez co wykrywają obecność tego hormonu w moczu.
Istnieje kilka rodzajów łatwo dostępnych testów ciążowych.
- Test płytkowy jest najczęściej wybierany i najtańszy. W opakowaniu zawiera małą pipetę, którą pobiera się kilka kropel moczu i nanosi na specjalnie wyznaczone miejsce na płytce.
- Test strumieniowy ma końcówkę, którą umieszcza się bezpośrednio pod strumieniem moczu. Istnieje również możliwość zanurzenia końcówki w moczu zebranym do pojemnika.
- Test paskowy ma formę niewielkich pasków, które zanurza się w zebranym moczu.
Coraz częściej występują również testy elektroniczne, których zasada działania jest taka sama jak przy testach płytkowych lub strumieniowych, jednak wynik pojawia się na małym wyświetlaczu elektronicznym, co niweluje możliwość niepoprawnego jego odczytania.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Chociaż producenci testów często zapewniają na opakowaniach, że ich produkt wykrywa ciążę po zaledwie tygodniu od zapłodnienia, żeby być pewnym najlepiej poczekać trochę dłużej. Najczęściej podawaną datą, jest dzień spodziewanej miesiączki, ponieważ dni płodne występują około 14 dni przed nią i hormon hCG powinien występować już w odpowiednim stężeniu.
Należy jednak pamiętać, że cykl miesiączkowy może różnić się długością u różnych kobiet, dlatego kiedy test dał wynik ujemny a miesiączka dalej się nie pojawia dobrze jest go powtórzyć.
Testy ciążowe różnią się czułością. Aby wykryć ciążę jak najszybciej po zapłodnieniu należy sięgnąć po taki, który ma najmniejszą czułość, ponieważ znaczy to, że wykryje on najmniejsze stężenia hormonu hCG. Dobrze jest również pamiętać, że największą ilość tego hormonu ma w sobie mocz poranny, dlatego producenci zalecają zrobienie testu bezpośrednio po obudzeniu. Istnieje wtedy największe prawdopodobieństwo wykrycia ciąży.
Czy test może się mylić?
Testy ciążowe wykonywane w warunkach domowych mają około 95% skuteczności. Jest to dość dobry wynik, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że test nie pokaże prawdziwego wyniku. Błędnie pokazywany wynik jest najczęściej spowodowany:
- zbyt szybkim wykonaniem testu, kiedy stężenie hormonu hCG w organizmie jest jeszcze zbyt niskie,
- owulacją, wtedy wydzielany jest hormon podobny do hCG, co może dać fałszywy wynik dodatni,
- chorobą tarczycy, nerek lub torbielami na jajnikach,
- niedawnym poronieniem, przez co w ciele może nadal utrzymywać się gonadotropina,
- przyjmowanymi lekami, które mogą wpłynąć na wynik testu.
Jeżeli test był wykonany zbyt szybko, lub z jakiegokolwiek powodu nie jesteśmy pewni poprawności wyniku, warto powtórzyć go po paru dniach lub udać się do lekarza po skierowanie na badanie laboratoryjne.
Testy laboratoryjne
Jeżeli nie ma pewności co do poprawności wykonania testu, istnieje możliwość zrobienia go u specjalisty. Zasada jego działania jest identyczna jak przy testach domowych z tą różnicą, że wykonuje go osoba wyspecjalizowana. Koszt prywatnego badania moczu pod kątem obecności hCG to koszt parunastu złotych.
W sytuacji, kiedy jest jeszcze za wcześnie na wykrycie ciąży standardową metodą lub zaistniały w tym jakieś trudności istnieje również możliwość badania laboratoryjnego z surowicy krwi.
Taki test daje znacznie dokładniejszy wynik, co więcej ze względu na zmieniającą się ilość hormonu na różnych etapach rozwoju zarodka, badanie krwi potrafi określić również wiek ciąży. Na taki test można udać się prywatnie, wtedy jego koszt mieści się w granicach 25 do 35 zł, albo ze skierowaniem od lekarza ginekologa.
Co zrobić, kiedy wynik testu jest pozytywny?
Kiedy wykonywane testy informują o ciąży pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest bezsprzecznie unikanie wszelkiego rodzaju używek takich jak alkohol czy papierosy. Są one niesamowicie szkodliwe dla rozwijającego się płodu, mogą powodować upośledzenia dziecka a nawet poronienia.
Pozytywny wynik testu powinien również skłaniać do zachowania szczególnej ostrożności przy kontakcie z trującymi chemikaliami i unikania forsownego wysiłku fizycznego. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i dostarczaniu wszelkich niezbędnych witamin.
Większość kobiet zaraz po uzyskaniu informacji o ciąży umawia się do ginekologa, jednak często jest na to jeszcze za wcześnie. Lekarz jest w stanie potwierdzić ciąże przy badaniu ginekologicznym dopiero w okolicach 6 tygodnia liczonego od dnia ostatniej miesiączki. Przed tym czasem można zostać odesłanym do domu z zaleceniem przyjścia w późniejszym terminie. Chociaż są to niezwykle ekscytujące chwile nie ma potrzeby, aby ciąża była kontrolowana zbyt wcześnie jeśli nic jej nie zagraża.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
konkretnie i na temat, dziękuję
dziękuję za informacje ... czas zrobić test 😀